For et år siden, da coronakrisen for alvor havde gjort sit indtog i Danmark, gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn i to måneder for at hjælpe arbejdsgiveren Parken Sport & Entertainment igennem krisen.
Bestyrelsesformand Bo Rygaard afleverede dog ikke en krone i den forbindelse, skriver Ekstra Bladet.
Parken Sport & Entertainment fremlagde i sidste uge regnskabet for coronaåret 2020, og det viste et kæmpe underskud på knap 230 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det imidlertid også, at Bo Rygaard modtog et formandshonorar på 1,4 millioner kroner – et beløb, han har modtaget hvert år siden 2015.
De øvrige bestyrelsesmedlemmer gik ned i honorar i perioden, men altså ikke formanden, og det er der en god grund til, lyder det i et skriftligt svar fra Parken Sport & Entertainment til Ekstra Bladet.
– Hele bestyrelsen valgte at gå ned i honorar solidarisk, men her omkring årets udgang blev det besluttet, at man på grund af det ekstraordinære arbejdspres på grund af pandemien og følgerne af den i 2020 ville fastholde det aftalte niveau for Bo Rygaard, lyder det fra selskabet.
Bo Rygaard, der snart stopper som bestyrelsesformand i Parken, har ikke reageret på Ekstra Bladets henvendelse.
Da coronakrisen indtraf, var der blandt spillerne i FC København enighed om, at man gerne ville bidrage med en midlertidig lønnedgang på 20 procent –
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Panama – Kroatien
OPTAKT
Colombia – DR Congo
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
NYHEDER
