FCK-spillere gik ned i løn – formanden gjorde ikke

Der blev ikke pillet ved Bo Rygaards honorar under coronakrisen sidste år. I samme periode gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn.



For et år siden, da coronakrisen for alvor havde gjort sit indtog i Danmark, gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn i to måneder for at hjælpe arbejdsgiveren Parken Sport & Entertainment igennem krisen.

Bestyrelsesformand Bo Rygaard afleverede dog ikke en krone i den forbindelse, skriver Ekstra Bladet.

Parken Sport & Entertainment fremlagde i sidste uge regnskabet for coronaåret 2020, og det viste et kæmpe underskud på knap 230 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det imidlertid også, at Bo Rygaard modtog et formandshonorar på 1,4 millioner kroner – et beløb, han har modtaget hvert år siden 2015.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer gik ned i honorar i perioden, men altså ikke formanden, og det er der en god grund til, lyder det i et skriftligt svar fra Parken Sport & Entertainment til Ekstra Bladet.

– Hele bestyrelsen valgte at gå ned i honorar solidarisk, men her omkring årets udgang blev det besluttet, at man på grund af det ekstraordinære arbejdspres på grund af pandemien og følgerne af den i 2020 ville fastholde det aftalte niveau for Bo Rygaard, lyder det fra selskabet.

Bo Rygaard, der snart stopper som bestyrelsesformand i Parken, har ikke reageret på Ekstra Bladets henvendelse.

Da coronakrisen indtraf, var der blandt spillerne i FC København enighed om, at man gerne ville bidrage med en midlertidig lønnedgang på 20 procent –







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne udtaget til VM

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!