FCK-spillere gik ned i løn – formanden gjorde ikke

Der blev ikke pillet ved Bo Rygaards honorar under coronakrisen sidste år. I samme periode gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn.



For et år siden, da coronakrisen for alvor havde gjort sit indtog i Danmark, gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn i to måneder for at hjælpe arbejdsgiveren Parken Sport & Entertainment igennem krisen.

Bestyrelsesformand Bo Rygaard afleverede dog ikke en krone i den forbindelse, skriver Ekstra Bladet.

Parken Sport & Entertainment fremlagde i sidste uge regnskabet for coronaåret 2020, og det viste et kæmpe underskud på knap 230 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det imidlertid også, at Bo Rygaard modtog et formandshonorar på 1,4 millioner kroner – et beløb, han har modtaget hvert år siden 2015.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer gik ned i honorar i perioden, men altså ikke formanden, og det er der en god grund til, lyder det i et skriftligt svar fra Parken Sport & Entertainment til Ekstra Bladet.

– Hele bestyrelsen valgte at gå ned i honorar solidarisk, men her omkring årets udgang blev det besluttet, at man på grund af det ekstraordinære arbejdspres på grund af pandemien og følgerne af den i 2020 ville fastholde det aftalte niveau for Bo Rygaard, lyder det fra selskabet.

Bo Rygaard, der snart stopper som bestyrelsesformand i Parken, har ikke reageret på Ekstra Bladets henvendelse.

Da coronakrisen indtraf, var der blandt spillerne i FC København enighed om, at man gerne ville bidrage med en midlertidig lønnedgang på 20 procent –






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Nu melder Christian Eriksen ud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brasilien – Marokko

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jens Jønsson flirter med dansk retur