For et år siden, da coronakrisen for alvor havde gjort sit indtog i Danmark, gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn i to måneder for at hjælpe arbejdsgiveren Parken Sport & Entertainment igennem krisen.
Bestyrelsesformand Bo Rygaard afleverede dog ikke en krone i den forbindelse, skriver Ekstra Bladet.
Parken Sport & Entertainment fremlagde i sidste uge regnskabet for coronaåret 2020, og det viste et kæmpe underskud på knap 230 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det imidlertid også, at Bo Rygaard modtog et formandshonorar på 1,4 millioner kroner – et beløb, han har modtaget hvert år siden 2015.
De øvrige bestyrelsesmedlemmer gik ned i honorar i perioden, men altså ikke formanden, og det er der en god grund til, lyder det i et skriftligt svar fra Parken Sport & Entertainment til Ekstra Bladet.
– Hele bestyrelsen valgte at gå ned i honorar solidarisk, men her omkring årets udgang blev det besluttet, at man på grund af det ekstraordinære arbejdspres på grund af pandemien og følgerne af den i 2020 ville fastholde det aftalte niveau for Bo Rygaard, lyder det fra selskabet.
Bo Rygaard, der snart stopper som bestyrelsesformand i Parken, har ikke reageret på Ekstra Bladets henvendelse.
Da coronakrisen indtraf, var der blandt spillerne i FC København enighed om, at man gerne ville bidrage med en midlertidig lønnedgang på 20 procent –
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
