FCK-spillere gik ned i løn – formanden gjorde ikke

Der blev ikke pillet ved Bo Rygaards honorar under coronakrisen sidste år. I samme periode gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn.



For et år siden, da coronakrisen for alvor havde gjort sit indtog i Danmark, gik FC Københavns spillere og trænere 20 procent ned i løn i to måneder for at hjælpe arbejdsgiveren Parken Sport & Entertainment igennem krisen.

Bestyrelsesformand Bo Rygaard afleverede dog ikke en krone i den forbindelse, skriver Ekstra Bladet.

Parken Sport & Entertainment fremlagde i sidste uge regnskabet for coronaåret 2020, og det viste et kæmpe underskud på knap 230 millioner kroner. Af regnskabet fremgår det imidlertid også, at Bo Rygaard modtog et formandshonorar på 1,4 millioner kroner – et beløb, han har modtaget hvert år siden 2015.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer gik ned i honorar i perioden, men altså ikke formanden, og det er der en god grund til, lyder det i et skriftligt svar fra Parken Sport & Entertainment til Ekstra Bladet.

– Hele bestyrelsen valgte at gå ned i honorar solidarisk, men her omkring årets udgang blev det besluttet, at man på grund af det ekstraordinære arbejdspres på grund af pandemien og følgerne af den i 2020 ville fastholde det aftalte niveau for Bo Rygaard, lyder det fra selskabet.

Bo Rygaard, der snart stopper som bestyrelsesformand i Parken, har ikke reageret på Ekstra Bladets henvendelse.

Da coronakrisen indtraf, var der blandt spillerne i FC København enighed om, at man gerne ville bidrage med en midlertidig lønnedgang på 20 procent –





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Schweiz – Canada

England – Ghana

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frederiksen renser ud

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans