FCK-profil får sms’er fra Napoli-anfører

To store profiler i Serie A er gledet ind i indbakken hos FC Københavns Kevin Diks.



FC Københavns Kevin Diks har haft gang i en forrygende sæson, hvor han i et skadesplaget forsvar har været en af Jacob Neestrups sikreste kort.

Hollænderen blev i tidernes morgen hentet ind til at spille back, men med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen, så er den alsidige forsvarsspiller at finde centralt.

Og det gør han godt.

Det får han også at vide i sin indbakke. Han skal dog lige grave sig igennem bunken af indonesere, der håber på, at han vil repræsentere deres land.

– Jeg tjekker ikke min indbakke så ofte længere, fordi jeg bliver oversvømmet med beskeder fra Indonesien. Men mod slutningen af sidste år fik jeg faktisk nogle beskeder fra Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone, siger Kevin Diks til Voetbal International.

Begge er profiler i Napoli, som Kevin Diks kender fra deres fælles tid i henholdsvis Empoli og Fiorentina.

– De havde set nogle billeder af, at vi havde vundet over Galatasaray, hvilket kvalificerede os til ottendedelsfinalerne. De ønskede mig tillykke og sagde, at jeg gør det godt. Det var selvfølgelig dejligt at læse. 

Kevin Diks tilbragte et halvt år i Empoli sammen med Giovanni Di Lorenzo, men det blev ikke til mange spilleminutter for FCK-spilleren, da italieneren netop spillede hans plads, og den gav han ikke fra sig på noget som helst tidspunkt.

Det blev til lidt flere år sammen med Giovanni Simeone, der iøvrigt er søn af Atletico Madrid-træner Diego Simeone, i Fiorentina. Giovanni Simeone og Kevin Diks var dog af flere omgange udlejet.

FC København møder som nævnt Manchester City på tirsdag i Champions League, mens de Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone får besøg af FC Barcelona onsdag.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen