FC Københavns Kevin Diks har haft gang i en forrygende sæson, hvor han i et skadesplaget forsvar har været en af Jacob Neestrups sikreste kort.
Hollænderen blev i tidernes morgen hentet ind til at spille back, men med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen, så er den alsidige forsvarsspiller at finde centralt.
Og det gør han godt.
Det får han også at vide i sin indbakke. Han skal dog lige grave sig igennem bunken af indonesere, der håber på, at han vil repræsentere deres land.
– Jeg tjekker ikke min indbakke så ofte længere, fordi jeg bliver oversvømmet med beskeder fra Indonesien. Men mod slutningen af sidste år fik jeg faktisk nogle beskeder fra Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone, siger Kevin Diks til Voetbal International.
Begge er profiler i Napoli, som Kevin Diks kender fra deres fælles tid i henholdsvis Empoli og Fiorentina.
– De havde set nogle billeder af, at vi havde vundet over Galatasaray, hvilket kvalificerede os til ottendedelsfinalerne. De ønskede mig tillykke og sagde, at jeg gør det godt. Det var selvfølgelig dejligt at læse.
Kevin Diks tilbragte et halvt år i Empoli sammen med Giovanni Di Lorenzo, men det blev ikke til mange spilleminutter for FCK-spilleren, da italieneren netop spillede hans plads, og den gav han ikke fra sig på noget som helst tidspunkt.
Det blev til lidt flere år sammen med Giovanni Simeone, der iøvrigt er søn af Atletico Madrid-træner Diego Simeone, i Fiorentina. Giovanni Simeone og Kevin Diks var dog af flere omgange udlejet.
FC København møder som nævnt Manchester City på tirsdag i Champions League, mens de Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone får besøg af FC Barcelona onsdag.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER