FC Københavns Kevin Diks har haft gang i en forrygende sæson, hvor han i et skadesplaget forsvar har været en af Jacob Neestrups sikreste kort.
Hollænderen blev i tidernes morgen hentet ind til at spille back, men med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen, så er den alsidige forsvarsspiller at finde centralt.
Og det gør han godt.
Det får han også at vide i sin indbakke. Han skal dog lige grave sig igennem bunken af indonesere, der håber på, at han vil repræsentere deres land.
– Jeg tjekker ikke min indbakke så ofte længere, fordi jeg bliver oversvømmet med beskeder fra Indonesien. Men mod slutningen af sidste år fik jeg faktisk nogle beskeder fra Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone, siger Kevin Diks til Voetbal International.
Begge er profiler i Napoli, som Kevin Diks kender fra deres fælles tid i henholdsvis Empoli og Fiorentina.
– De havde set nogle billeder af, at vi havde vundet over Galatasaray, hvilket kvalificerede os til ottendedelsfinalerne. De ønskede mig tillykke og sagde, at jeg gør det godt. Det var selvfølgelig dejligt at læse.
Kevin Diks tilbragte et halvt år i Empoli sammen med Giovanni Di Lorenzo, men det blev ikke til mange spilleminutter for FCK-spilleren, da italieneren netop spillede hans plads, og den gav han ikke fra sig på noget som helst tidspunkt.
Det blev til lidt flere år sammen med Giovanni Simeone, der iøvrigt er søn af Atletico Madrid-træner Diego Simeone, i Fiorentina. Giovanni Simeone og Kevin Diks var dog af flere omgange udlejet.
FC København møder som nævnt Manchester City på tirsdag i Champions League, mens de Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone får besøg af FC Barcelona onsdag.

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

242 millioner sidder på bænken

Vanvittig Pogacar-klausul

Di Marzio med klar melding

Brøndby IF – AGF

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Brøndby og AGF brager sammen

AGF-guld? ‘Fik at vide jeg havde tabt småkagerne’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Derfor var Højlund pludselig ude

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Spændende nyt om Simon Kjær

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Medie roser brandvarm dansker

Verdensstjerne ked af Runes skade

‘Nørgaard savner man altid’

Melder sin afsked

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Rygtet til Premier League: Nu kommenterer Cooper

Dansk cykelrytter slutter året med fjerdeplads

– Det er rigtig vildt det her!

Viborg FF – OB

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

FC Nordsjælland – Randers FC

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Sønderjyske – FC Fredericia

Helgenklub taber i Hamburg

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Hansi Flick misser El Clásico

Træls resultat for Axelsen

Haaland banker City på førstepladsen

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade
