FC Københavns Kevin Diks har haft gang i en forrygende sæson, hvor han i et skadesplaget forsvar har været en af Jacob Neestrups sikreste kort.
Hollænderen blev i tidernes morgen hentet ind til at spille back, men med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen, så er den alsidige forsvarsspiller at finde centralt.
Og det gør han godt.
Det får han også at vide i sin indbakke. Han skal dog lige grave sig igennem bunken af indonesere, der håber på, at han vil repræsentere deres land.
– Jeg tjekker ikke min indbakke så ofte længere, fordi jeg bliver oversvømmet med beskeder fra Indonesien. Men mod slutningen af sidste år fik jeg faktisk nogle beskeder fra Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone, siger Kevin Diks til Voetbal International.
Begge er profiler i Napoli, som Kevin Diks kender fra deres fælles tid i henholdsvis Empoli og Fiorentina.
– De havde set nogle billeder af, at vi havde vundet over Galatasaray, hvilket kvalificerede os til ottendedelsfinalerne. De ønskede mig tillykke og sagde, at jeg gør det godt. Det var selvfølgelig dejligt at læse.
Kevin Diks tilbragte et halvt år i Empoli sammen med Giovanni Di Lorenzo, men det blev ikke til mange spilleminutter for FCK-spilleren, da italieneren netop spillede hans plads, og den gav han ikke fra sig på noget som helst tidspunkt.
Det blev til lidt flere år sammen med Giovanni Simeone, der iøvrigt er søn af Atletico Madrid-træner Diego Simeone, i Fiorentina. Giovanni Simeone og Kevin Diks var dog af flere omgange udlejet.
FC København møder som nævnt Manchester City på tirsdag i Champions League, mens de Giovanni Di Lorenzo og Giovanni Simeone får besøg af FC Barcelona onsdag.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT