FCK-stjerne afslører: Denne klub vil have mig

Denis Vavro ved endnu ikke, om han fortsat er i FC København, når transfervinduet er lukket. Forsvarsspilleren har modtaget et tilbud fra Tyrkiet, men hans drøm er Premier League.



PARKEN (Tipsbladet): Denis Vavros tid i FC København kan snart være forbi. 

I forbindelse med mandagens åbne træning i FC København blev Denis Vavro spurgt til de mange transferhistorier, der har floreret om ham i den seneste tid, og her pegede den slovakiske forsvarsspiller i første omgang på, at hans kontrakt løber frem til 2026. 

– Det er et spørgsmål for min agent. Jeg er stadig her, og jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt. Jeg forbereder mig sammen med holdet, jeg havde min anden træningssession i dag og jeg er klar til kampen i morgen (træningskamp mod Sønderjyske, red.), lød det fra Denis Vavro. 

Vavro blev herefter spurgt, om han kan se sig selv i en anden klub. 

– Jeg ved det ikke. Jeg er 28 år, og jeg vil måske gerne prøve noget. Men som sagt har jeg to år tilbage af min kontrakt. Det er også op til klubben. Vi må se.

FCK-stjernen vil ikke lægge skjul på, hvad drømmedestinationen er. 

– Jeg har sagt så mange gange, at jeg gerne vil prøve at spille i Premier League. Hvis der kommer et tilbud, der er godt for mig og for FCK, så gør jeg det måske. Lige nu er mit hoved her i København. Vi må se. Transfervinduet er åbent længe endnu, lød det fra Vavro. 

Om afskeden med FC København kommer i dette vindue, ved Vavro dog endnu ikke. 

– Som sagt ved jeg det ikke. Ikke endnu. Det er min første dag tilbage. Jeg har også nogle møder med træneren og den nye sportsdirektør. Jeg er 100 procent klar til træningskampen i morgen og til den første Superliga-kamp.

Tyrkisk interesse
Denis Vavro blev herefter spurgt, om hans agent har præsenteret ham for nogle tilbud fra interesserede klubber. 

– Vi har noget. Der er interesse for mig. Vi må se, hvad FCK siger. Om de vil have, at jeg bliver her. Vi må se, hvad der sker i de sidste uger eller dage af vinduet.

Vavro bekræftede herefter, at han har modtaget et tilbud fra en anden klub. 

– Ja. Jeg har noget. Trabzonspor. Vi må se, hvad der sker. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har ikke fået noget information fra klubben om, hvad de vil. Jeg er altid åben. Jeg kan rigtigt godt lide København, lød det fra Denis Vavro. 

Vil du være interesseret i et skifte til Trabzonspor?

– Jeg ved det ikke endnu. Det er også i Tyrkiet. Jeg har sagt, at jeg gerne vil prøve mig selv af i en top fem-liga, lød det fra ærligt fra Denis Vavro. 

En af slovakkens nuværende holdkammerater i FC København har et indgående kendskab til Trabzonspor, nemlig Andreas Cornelius. Vavro har dog ikke talt med angriberen om den tyrkiske klub. 

– Ikke endnu. Der er også nogle slovakker, der har været der. Hamsik har også været der. Juraj Kucka har også spillet der, og nogle andre. De har sagt, at det er en perfekt klub. Som sagt må vi se, hvad der sker, lød det afslutningsvist fra Denis Vavro. 

Denis Vavro har spillet i FC København i to omgange. Slovakken vendte i januar 2022 tilbage til den danske klub, da han forlod Lazio efter et mislykket ophold i Italien. 





LIVE

LIVE: Kæmpe overraskelser hos FCK

Sønderjyske – AGF

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Brøndby IF – Viborg FF

Han har været en åbenbaring!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Liverpool – Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens