PARKEN (Tipsbladet): Denis Vavros tid i FC København kan snart være forbi.
I forbindelse med mandagens åbne træning i FC København blev Denis Vavro spurgt til de mange transferhistorier, der har floreret om ham i den seneste tid, og her pegede den slovakiske forsvarsspiller i første omgang på, at hans kontrakt løber frem til 2026.
– Det er et spørgsmål for min agent. Jeg er stadig her, og jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt. Jeg forbereder mig sammen med holdet, jeg havde min anden træningssession i dag og jeg er klar til kampen i morgen (træningskamp mod Sønderjyske, red.), lød det fra Denis Vavro.
Vavro blev herefter spurgt, om han kan se sig selv i en anden klub.
– Jeg ved det ikke. Jeg er 28 år, og jeg vil måske gerne prøve noget. Men som sagt har jeg to år tilbage af min kontrakt. Det er også op til klubben. Vi må se.
FCK-stjernen vil ikke lægge skjul på, hvad drømmedestinationen er.
– Jeg har sagt så mange gange, at jeg gerne vil prøve at spille i Premier League. Hvis der kommer et tilbud, der er godt for mig og for FCK, så gør jeg det måske. Lige nu er mit hoved her i København. Vi må se. Transfervinduet er åbent længe endnu, lød det fra Vavro.
Om afskeden med FC København kommer i dette vindue, ved Vavro dog endnu ikke.
– Som sagt ved jeg det ikke. Ikke endnu. Det er min første dag tilbage. Jeg har også nogle møder med træneren og den nye sportsdirektør. Jeg er 100 procent klar til træningskampen i morgen og til den første Superliga-kamp.
Tyrkisk interesse
Denis Vavro blev herefter spurgt, om hans agent har præsenteret ham for nogle tilbud fra interesserede klubber.
– Vi har noget. Der er interesse for mig. Vi må se, hvad FCK siger. Om de vil have, at jeg bliver her. Vi må se, hvad der sker i de sidste uger eller dage af vinduet.
Vavro bekræftede herefter, at han har modtaget et tilbud fra en anden klub.
– Ja. Jeg har noget. Trabzonspor. Vi må se, hvad der sker. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har ikke fået noget information fra klubben om, hvad de vil. Jeg er altid åben. Jeg kan rigtigt godt lide København, lød det fra Denis Vavro.
Vil du være interesseret i et skifte til Trabzonspor?
– Jeg ved det ikke endnu. Det er også i Tyrkiet. Jeg har sagt, at jeg gerne vil prøve mig selv af i en top fem-liga, lød det fra ærligt fra Denis Vavro.
En af slovakkens nuværende holdkammerater i FC København har et indgående kendskab til Trabzonspor, nemlig Andreas Cornelius. Vavro har dog ikke talt med angriberen om den tyrkiske klub.
– Ikke endnu. Der er også nogle slovakker, der har været der. Hamsik har også været der. Juraj Kucka har også spillet der, og nogle andre. De har sagt, at det er en perfekt klub. Som sagt må vi se, hvad der sker, lød det afslutningsvist fra Denis Vavro.
Denis Vavro har spillet i FC København i to omgange. Slovakken vendte i januar 2022 tilbage til den danske klub, da han forlod Lazio efter et mislykket ophold i Italien.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER