FCK-stjerne afslører: Denne klub vil have mig

Denis Vavro ved endnu ikke, om han fortsat er i FC København, når transfervinduet er lukket. Forsvarsspilleren har modtaget et tilbud fra Tyrkiet, men hans drøm er Premier League.



PARKEN (Tipsbladet): Denis Vavros tid i FC København kan snart være forbi. 

I forbindelse med mandagens åbne træning i FC København blev Denis Vavro spurgt til de mange transferhistorier, der har floreret om ham i den seneste tid, og her pegede den slovakiske forsvarsspiller i første omgang på, at hans kontrakt løber frem til 2026. 

– Det er et spørgsmål for min agent. Jeg er stadig her, og jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt. Jeg forbereder mig sammen med holdet, jeg havde min anden træningssession i dag og jeg er klar til kampen i morgen (træningskamp mod Sønderjyske, red.), lød det fra Denis Vavro. 

Vavro blev herefter spurgt, om han kan se sig selv i en anden klub. 

– Jeg ved det ikke. Jeg er 28 år, og jeg vil måske gerne prøve noget. Men som sagt har jeg to år tilbage af min kontrakt. Det er også op til klubben. Vi må se.

FCK-stjernen vil ikke lægge skjul på, hvad drømmedestinationen er. 

– Jeg har sagt så mange gange, at jeg gerne vil prøve at spille i Premier League. Hvis der kommer et tilbud, der er godt for mig og for FCK, så gør jeg det måske. Lige nu er mit hoved her i København. Vi må se. Transfervinduet er åbent længe endnu, lød det fra Vavro. 

Om afskeden med FC København kommer i dette vindue, ved Vavro dog endnu ikke. 

– Som sagt ved jeg det ikke. Ikke endnu. Det er min første dag tilbage. Jeg har også nogle møder med træneren og den nye sportsdirektør. Jeg er 100 procent klar til træningskampen i morgen og til den første Superliga-kamp.

Tyrkisk interesse
Denis Vavro blev herefter spurgt, om hans agent har præsenteret ham for nogle tilbud fra interesserede klubber. 

– Vi har noget. Der er interesse for mig. Vi må se, hvad FCK siger. Om de vil have, at jeg bliver her. Vi må se, hvad der sker i de sidste uger eller dage af vinduet.

Vavro bekræftede herefter, at han har modtaget et tilbud fra en anden klub. 

– Ja. Jeg har noget. Trabzonspor. Vi må se, hvad der sker. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har ikke fået noget information fra klubben om, hvad de vil. Jeg er altid åben. Jeg kan rigtigt godt lide København, lød det fra Denis Vavro. 

Vil du være interesseret i et skifte til Trabzonspor?

– Jeg ved det ikke endnu. Det er også i Tyrkiet. Jeg har sagt, at jeg gerne vil prøve mig selv af i en top fem-liga, lød det fra ærligt fra Denis Vavro. 

En af slovakkens nuværende holdkammerater i FC København har et indgående kendskab til Trabzonspor, nemlig Andreas Cornelius. Vavro har dog ikke talt med angriberen om den tyrkiske klub. 

– Ikke endnu. Der er også nogle slovakker, der har været der. Hamsik har også været der. Juraj Kucka har også spillet der, og nogle andre. De har sagt, at det er en perfekt klub. Som sagt må vi se, hvad der sker, lød det afslutningsvist fra Denis Vavro. 

Denis Vavro har spillet i FC København i to omgange. Slovakken vendte i januar 2022 tilbage til den danske klub, da han forlod Lazio efter et mislykket ophold i Italien. 





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

– Det er et møghold!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Danske stjerner kan være fortid

Her begynder næste sæson i Superligaen

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Spår: Her ender Mohamed Salah

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM