FCK-stjerne afslører: Denne klub vil have mig

Denis Vavro ved endnu ikke, om han fortsat er i FC København, når transfervinduet er lukket. Forsvarsspilleren har modtaget et tilbud fra Tyrkiet, men hans drøm er Premier League.



PARKEN (Tipsbladet): Denis Vavros tid i FC København kan snart være forbi. 

I forbindelse med mandagens åbne træning i FC København blev Denis Vavro spurgt til de mange transferhistorier, der har floreret om ham i den seneste tid, og her pegede den slovakiske forsvarsspiller i første omgang på, at hans kontrakt løber frem til 2026. 

– Det er et spørgsmål for min agent. Jeg er stadig her, og jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt. Jeg forbereder mig sammen med holdet, jeg havde min anden træningssession i dag og jeg er klar til kampen i morgen (træningskamp mod Sønderjyske, red.), lød det fra Denis Vavro. 

Vavro blev herefter spurgt, om han kan se sig selv i en anden klub. 

– Jeg ved det ikke. Jeg er 28 år, og jeg vil måske gerne prøve noget. Men som sagt har jeg to år tilbage af min kontrakt. Det er også op til klubben. Vi må se.

FCK-stjernen vil ikke lægge skjul på, hvad drømmedestinationen er. 

– Jeg har sagt så mange gange, at jeg gerne vil prøve at spille i Premier League. Hvis der kommer et tilbud, der er godt for mig og for FCK, så gør jeg det måske. Lige nu er mit hoved her i København. Vi må se. Transfervinduet er åbent længe endnu, lød det fra Vavro. 

Om afskeden med FC København kommer i dette vindue, ved Vavro dog endnu ikke. 

– Som sagt ved jeg det ikke. Ikke endnu. Det er min første dag tilbage. Jeg har også nogle møder med træneren og den nye sportsdirektør. Jeg er 100 procent klar til træningskampen i morgen og til den første Superliga-kamp.

Tyrkisk interesse
Denis Vavro blev herefter spurgt, om hans agent har præsenteret ham for nogle tilbud fra interesserede klubber. 

– Vi har noget. Der er interesse for mig. Vi må se, hvad FCK siger. Om de vil have, at jeg bliver her. Vi må se, hvad der sker i de sidste uger eller dage af vinduet.

Vavro bekræftede herefter, at han har modtaget et tilbud fra en anden klub. 

– Ja. Jeg har noget. Trabzonspor. Vi må se, hvad der sker. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har ikke fået noget information fra klubben om, hvad de vil. Jeg er altid åben. Jeg kan rigtigt godt lide København, lød det fra Denis Vavro. 

Vil du være interesseret i et skifte til Trabzonspor?

– Jeg ved det ikke endnu. Det er også i Tyrkiet. Jeg har sagt, at jeg gerne vil prøve mig selv af i en top fem-liga, lød det fra ærligt fra Denis Vavro. 

En af slovakkens nuværende holdkammerater i FC København har et indgående kendskab til Trabzonspor, nemlig Andreas Cornelius. Vavro har dog ikke talt med angriberen om den tyrkiske klub. 

– Ikke endnu. Der er også nogle slovakker, der har været der. Hamsik har også været der. Juraj Kucka har også spillet der, og nogle andre. De har sagt, at det er en perfekt klub. Som sagt må vi se, hvad der sker, lød det afslutningsvist fra Denis Vavro. 

Denis Vavro har spillet i FC København i to omgange. Slovakken vendte i januar 2022 tilbage til den danske klub, da han forlod Lazio efter et mislykket ophold i Italien. 





Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

AGF – FC Nordsjælland

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Hård kritik af FCM-profil

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Robert trækker overskrifter i udlandet

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!