FCK-stjerne afslører: Denne klub vil have mig

Denis Vavro ved endnu ikke, om han fortsat er i FC København, når transfervinduet er lukket. Forsvarsspilleren har modtaget et tilbud fra Tyrkiet, men hans drøm er Premier League.



PARKEN (Tipsbladet): Denis Vavros tid i FC København kan snart være forbi. 

I forbindelse med mandagens åbne træning i FC København blev Denis Vavro spurgt til de mange transferhistorier, der har floreret om ham i den seneste tid, og her pegede den slovakiske forsvarsspiller i første omgang på, at hans kontrakt løber frem til 2026. 

– Det er et spørgsmål for min agent. Jeg er stadig her, og jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt. Jeg forbereder mig sammen med holdet, jeg havde min anden træningssession i dag og jeg er klar til kampen i morgen (træningskamp mod Sønderjyske, red.), lød det fra Denis Vavro. 

Vavro blev herefter spurgt, om han kan se sig selv i en anden klub. 

– Jeg ved det ikke. Jeg er 28 år, og jeg vil måske gerne prøve noget. Men som sagt har jeg to år tilbage af min kontrakt. Det er også op til klubben. Vi må se.

FCK-stjernen vil ikke lægge skjul på, hvad drømmedestinationen er. 

– Jeg har sagt så mange gange, at jeg gerne vil prøve at spille i Premier League. Hvis der kommer et tilbud, der er godt for mig og for FCK, så gør jeg det måske. Lige nu er mit hoved her i København. Vi må se. Transfervinduet er åbent længe endnu, lød det fra Vavro. 

Om afskeden med FC København kommer i dette vindue, ved Vavro dog endnu ikke. 

– Som sagt ved jeg det ikke. Ikke endnu. Det er min første dag tilbage. Jeg har også nogle møder med træneren og den nye sportsdirektør. Jeg er 100 procent klar til træningskampen i morgen og til den første Superliga-kamp.

Tyrkisk interesse
Denis Vavro blev herefter spurgt, om hans agent har præsenteret ham for nogle tilbud fra interesserede klubber. 

– Vi har noget. Der er interesse for mig. Vi må se, hvad FCK siger. Om de vil have, at jeg bliver her. Vi må se, hvad der sker i de sidste uger eller dage af vinduet.

Vavro bekræftede herefter, at han har modtaget et tilbud fra en anden klub. 

– Ja. Jeg har noget. Trabzonspor. Vi må se, hvad der sker. Jeg ved ikke, hvad der skal ske. Jeg har ikke fået noget information fra klubben om, hvad de vil. Jeg er altid åben. Jeg kan rigtigt godt lide København, lød det fra Denis Vavro. 

Vil du være interesseret i et skifte til Trabzonspor?

– Jeg ved det ikke endnu. Det er også i Tyrkiet. Jeg har sagt, at jeg gerne vil prøve mig selv af i en top fem-liga, lød det fra ærligt fra Denis Vavro. 

En af slovakkens nuværende holdkammerater i FC København har et indgående kendskab til Trabzonspor, nemlig Andreas Cornelius. Vavro har dog ikke talt med angriberen om den tyrkiske klub. 

– Ikke endnu. Der er også nogle slovakker, der har været der. Hamsik har også været der. Juraj Kucka har også spillet der, og nogle andre. De har sagt, at det er en perfekt klub. Som sagt må vi se, hvad der sker, lød det afslutningsvist fra Denis Vavro. 

Denis Vavro har spillet i FC København i to omgange. Slovakken vendte i januar 2022 tilbage til den danske klub, da han forlod Lazio efter et mislykket ophold i Italien. 



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bach Bak i svime over Uhre

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

– Lange forhandlinger med FC København

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af