TIPSBLADET (Frederiksberg): Lukas Lerager startede sæsonen kommende fra bænken, men har langsomt spillet sig til en helt central rolle på FC Københavns midtbane.
Nu er han en af de første på holdkortet, hvor han ved siden af Thomas Delaney styrer københavnernes maskinrum med hård hånd.
De to havde ikke brug for mange minutter sammen, før de vidste, at det ville blive et frugtbart samarbejde. Det fortæller Lukas Lerager til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
– Jeg kender Thomas fra landsholdet primært. Jeg har ikke kendt ham personligt eller set ham privat. Men jeg ved, hvad han står for, så det er nemt på banen.
– Der har ikke været noget, hvor vi har haft brug for at tale tingene igennem eller se hinanden an på træningsbanen. Det er kommet meget hurtigt og naturligt. Han kan gå med i feltet, og det samme kan jeg, så det er startet meget godt.
31-årige Lukas Lerager var ellers ude af holdet til at begynde sæsonen med, men nu er han altså en vital brik i Jacob Neestrups system. Derfor er det nærliggende at høre Lerager om hans kontrakt, der udløber om under 14 måneder.
– Det er ikke noget, jeg skal stå og snakke om her. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg elsker at spille i FCK.
Men du kan vel godt give udtryk for, hvad du gerne vil overfor dine rådgivere og FCK?
– Det har jeg også gjort, og så er der ikke så meget mere i det.
Og er det, at du gerne vil blive her?
– Ja, jeg elsker at spille i FCK, og så må du lægge det i det, som du vil, siger Lukas Lerager, der ikke vil gå ind i, om der er dialog på nuværende tidspunkt.
– Nej, jeg vil ikke stå overfor medierne og sige, om der er det ene eller det andet. Jeg kan sige, at jeg er glad for at spille i FCK og elsker at være her. Jeg elsker at komme ud og træne her hver dag.

FC København i fremgang
Der bliver også brug for Lukas Lerager torsdag aften, hvor man møder Istanbul Basaksehir i Conference League.
Midtbanedynamoen har det med at dukke op på de europæiske aftener som målscorer, men inden han fandt sit europæiske mindset frem krævede pointdelingen mod Silkeborg ekstra bearbejdning.
– Den var tung. Meget, meget tung. Jeg tror ikke, jeg har spillet en FCK-kamp, hvor vi har været så dominerende, og har haft så mange chancer uden at vinde. Det var nærmest spil til et mål i begge halvlege. Det er en kamp, vi kan være tilfredse med, men ikke et resultat vi kan være stolte af, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
Ja, FC København leverede velsagtens en af sæsonens bedste præstationer, mens resultatet manglede, før det kunne kaldes en helstøbt indsats. Det til trods var der mange positive ting at tage med videre.
Det fortæller Magnus Mattsson.
– Vores bundniveau er højt, og jeg synes, at vi i de seneste mange kampe har spillet med et højt bundniveau. Så er det måske toppen af kransekagen, der lige mangler en gang i mellem. Men der er rigtig mange gode takter i de ting, vi viser. Men takter er ikke altid nok, da vi også gerne vil have de tre point, siger offensivspilleren.
FC København brager sammen med Istanbul Basaksehir torsdag klokken 21.00, hvorefter AGF venter i Superligaen inden landskampspausen.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM