TIPSBLADET (Frederiksberg): Lukas Lerager startede sæsonen kommende fra bænken, men har langsomt spillet sig til en helt central rolle på FC Københavns midtbane.
Nu er han en af de første på holdkortet, hvor han ved siden af Thomas Delaney styrer københavnernes maskinrum med hård hånd.
De to havde ikke brug for mange minutter sammen, før de vidste, at det ville blive et frugtbart samarbejde. Det fortæller Lukas Lerager til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
– Jeg kender Thomas fra landsholdet primært. Jeg har ikke kendt ham personligt eller set ham privat. Men jeg ved, hvad han står for, så det er nemt på banen.
– Der har ikke været noget, hvor vi har haft brug for at tale tingene igennem eller se hinanden an på træningsbanen. Det er kommet meget hurtigt og naturligt. Han kan gå med i feltet, og det samme kan jeg, så det er startet meget godt.
31-årige Lukas Lerager var ellers ude af holdet til at begynde sæsonen med, men nu er han altså en vital brik i Jacob Neestrups system. Derfor er det nærliggende at høre Lerager om hans kontrakt, der udløber om under 14 måneder.
– Det er ikke noget, jeg skal stå og snakke om her. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg elsker at spille i FCK.
Men du kan vel godt give udtryk for, hvad du gerne vil overfor dine rådgivere og FCK?
– Det har jeg også gjort, og så er der ikke så meget mere i det.
Og er det, at du gerne vil blive her?
– Ja, jeg elsker at spille i FCK, og så må du lægge det i det, som du vil, siger Lukas Lerager, der ikke vil gå ind i, om der er dialog på nuværende tidspunkt.
– Nej, jeg vil ikke stå overfor medierne og sige, om der er det ene eller det andet. Jeg kan sige, at jeg er glad for at spille i FCK og elsker at være her. Jeg elsker at komme ud og træne her hver dag.

FC København i fremgang
Der bliver også brug for Lukas Lerager torsdag aften, hvor man møder Istanbul Basaksehir i Conference League.
Midtbanedynamoen har det med at dukke op på de europæiske aftener som målscorer, men inden han fandt sit europæiske mindset frem krævede pointdelingen mod Silkeborg ekstra bearbejdning.
– Den var tung. Meget, meget tung. Jeg tror ikke, jeg har spillet en FCK-kamp, hvor vi har været så dominerende, og har haft så mange chancer uden at vinde. Det var nærmest spil til et mål i begge halvlege. Det er en kamp, vi kan være tilfredse med, men ikke et resultat vi kan være stolte af, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
Ja, FC København leverede velsagtens en af sæsonens bedste præstationer, mens resultatet manglede, før det kunne kaldes en helstøbt indsats. Det til trods var der mange positive ting at tage med videre.
Det fortæller Magnus Mattsson.
– Vores bundniveau er højt, og jeg synes, at vi i de seneste mange kampe har spillet med et højt bundniveau. Så er det måske toppen af kransekagen, der lige mangler en gang i mellem. Men der er rigtig mange gode takter i de ting, vi viser. Men takter er ikke altid nok, da vi også gerne vil have de tre point, siger offensivspilleren.
FC København brager sammen med Istanbul Basaksehir torsdag klokken 21.00, hvorefter AGF venter i Superligaen inden landskampspausen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Kæmpe ændring i MLS
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Vil bygge statue af Messi
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Superligaboss om FCK: Pas på med det
Kæmpestjerne angrer
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
TOPNYHED