TIPSBLADET (Frederiksberg): Lukas Lerager startede sæsonen kommende fra bænken, men har langsomt spillet sig til en helt central rolle på FC Københavns midtbane.
Nu er han en af de første på holdkortet, hvor han ved siden af Thomas Delaney styrer københavnernes maskinrum med hård hånd.
De to havde ikke brug for mange minutter sammen, før de vidste, at det ville blive et frugtbart samarbejde. Det fortæller Lukas Lerager til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
– Jeg kender Thomas fra landsholdet primært. Jeg har ikke kendt ham personligt eller set ham privat. Men jeg ved, hvad han står for, så det er nemt på banen.
– Der har ikke været noget, hvor vi har haft brug for at tale tingene igennem eller se hinanden an på træningsbanen. Det er kommet meget hurtigt og naturligt. Han kan gå med i feltet, og det samme kan jeg, så det er startet meget godt.
31-årige Lukas Lerager var ellers ude af holdet til at begynde sæsonen med, men nu er han altså en vital brik i Jacob Neestrups system. Derfor er det nærliggende at høre Lerager om hans kontrakt, der udløber om under 14 måneder.
– Det er ikke noget, jeg skal stå og snakke om her. Det eneste jeg kan sige, er, at jeg elsker at spille i FCK.
Men du kan vel godt give udtryk for, hvad du gerne vil overfor dine rådgivere og FCK?
– Det har jeg også gjort, og så er der ikke så meget mere i det.
Og er det, at du gerne vil blive her?
– Ja, jeg elsker at spille i FCK, og så må du lægge det i det, som du vil, siger Lukas Lerager, der ikke vil gå ind i, om der er dialog på nuværende tidspunkt.
– Nej, jeg vil ikke stå overfor medierne og sige, om der er det ene eller det andet. Jeg kan sige, at jeg er glad for at spille i FCK og elsker at være her. Jeg elsker at komme ud og træne her hver dag.

FC København i fremgang
Der bliver også brug for Lukas Lerager torsdag aften, hvor man møder Istanbul Basaksehir i Conference League.
Midtbanedynamoen har det med at dukke op på de europæiske aftener som målscorer, men inden han fandt sit europæiske mindset frem krævede pointdelingen mod Silkeborg ekstra bearbejdning.
– Den var tung. Meget, meget tung. Jeg tror ikke, jeg har spillet en FCK-kamp, hvor vi har været så dominerende, og har haft så mange chancer uden at vinde. Det var nærmest spil til et mål i begge halvlege. Det er en kamp, vi kan være tilfredse med, men ikke et resultat vi kan være stolte af, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning.
Ja, FC København leverede velsagtens en af sæsonens bedste præstationer, mens resultatet manglede, før det kunne kaldes en helstøbt indsats. Det til trods var der mange positive ting at tage med videre.
Det fortæller Magnus Mattsson.
– Vores bundniveau er højt, og jeg synes, at vi i de seneste mange kampe har spillet med et højt bundniveau. Så er det måske toppen af kransekagen, der lige mangler en gang i mellem. Men der er rigtig mange gode takter i de ting, vi viser. Men takter er ikke altid nok, da vi også gerne vil have de tre point, siger offensivspilleren.
FC København brager sammen med Istanbul Basaksehir torsdag klokken 21.00, hvorefter AGF venter i Superligaen inden landskampspausen.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
TRANSFER
Uventet skifte?
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED