FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Mohamed Elyounoussi har ikke haft noget glorværdigt forår.



PARKEN (Tipsbladet): Han var ustoppelig i efteråret, Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har tabt pusten en anelse siden årsskiftet.

FCK-stjernen, der blev kåret til Efterårets Profil, har for eksempel endnu til gode at score eller assistere i 2025.

Og nordmanden kan da også godt selv se, at han er faldet i kadence, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse lørdag formiddag.

– 2025 har ikke været et godt år for mig. Jeg vil gerne yde noget mere personligt, naturligvis. Men hvis jeg har en dårlig forårssæson, og vi vinder ligaen, så kunne jeg ikke være mere ligeglad, siger han.

Elyounoussi har i de senest uger døjet med en skade, men er klar til derby i morgen, søndag, fortæller han.

– Ja, det håber jeg. Det er derfor, jeg er her. Jeg har fået trænet godt, en god uge med træning. Kroppen har det fint, og jeg er sulten efter at spille.

– Jeg ville selvfølgelig gerne have haft nogle minutter i benene. Men der er derby nu, det ser jeg rigtig meget frem til. Vi er et godt sted nu.

Der plejer at være smæk for skillingen, når Brøndby og FCK støder sammen, og søndag bliver ingen undtagelse, mener Elyounoussi, der dog spår om, at kampen kan blive en anelse låst.

– Det er svært at forudse. De her kampe har det med at leve deres eget liv. Jeg tror, det bliver en stillingskrig med to hold, der ikke vil give for meget væk. Der bliver nogle hårde dueller. Men vi har set gode ud med bolden, og det skal vi bare fortsætte med, afslutter han.

Derbyet bliver fløjtet i gang i morgen, søndag, klokken 14.00.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Colombia – DR Congo

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tjekkiet – Mexico

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

– Derfor fyrer vi Thomasberg