FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Mohamed Elyounoussi har ikke haft noget glorværdigt forår.



PARKEN (Tipsbladet): Han var ustoppelig i efteråret, Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har tabt pusten en anelse siden årsskiftet.

FCK-stjernen, der blev kåret til Efterårets Profil, har for eksempel endnu til gode at score eller assistere i 2025.

Og nordmanden kan da også godt selv se, at han er faldet i kadence, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse lørdag formiddag.

– 2025 har ikke været et godt år for mig. Jeg vil gerne yde noget mere personligt, naturligvis. Men hvis jeg har en dårlig forårssæson, og vi vinder ligaen, så kunne jeg ikke være mere ligeglad, siger han.

Elyounoussi har i de senest uger døjet med en skade, men er klar til derby i morgen, søndag, fortæller han.

– Ja, det håber jeg. Det er derfor, jeg er her. Jeg har fået trænet godt, en god uge med træning. Kroppen har det fint, og jeg er sulten efter at spille.

– Jeg ville selvfølgelig gerne have haft nogle minutter i benene. Men der er derby nu, det ser jeg rigtig meget frem til. Vi er et godt sted nu.

Der plejer at være smæk for skillingen, når Brøndby og FCK støder sammen, og søndag bliver ingen undtagelse, mener Elyounoussi, der dog spår om, at kampen kan blive en anelse låst.

– Det er svært at forudse. De her kampe har det med at leve deres eget liv. Jeg tror, det bliver en stillingskrig med to hold, der ikke vil give for meget væk. Der bliver nogle hårde dueller. Men vi har set gode ud med bolden, og det skal vi bare fortsætte med, afslutter han.

Derbyet bliver fløjtet i gang i morgen, søndag, klokken 14.00.





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller