FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Mohamed Elyounoussi har ikke haft noget glorværdigt forår.



PARKEN (Tipsbladet): Han var ustoppelig i efteråret, Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har tabt pusten en anelse siden årsskiftet.

FCK-stjernen, der blev kåret til Efterårets Profil, har for eksempel endnu til gode at score eller assistere i 2025.

Og nordmanden kan da også godt selv se, at han er faldet i kadence, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse lørdag formiddag.

– 2025 har ikke været et godt år for mig. Jeg vil gerne yde noget mere personligt, naturligvis. Men hvis jeg har en dårlig forårssæson, og vi vinder ligaen, så kunne jeg ikke være mere ligeglad, siger han.

Elyounoussi har i de senest uger døjet med en skade, men er klar til derby i morgen, søndag, fortæller han.

– Ja, det håber jeg. Det er derfor, jeg er her. Jeg har fået trænet godt, en god uge med træning. Kroppen har det fint, og jeg er sulten efter at spille.

– Jeg ville selvfølgelig gerne have haft nogle minutter i benene. Men der er derby nu, det ser jeg rigtig meget frem til. Vi er et godt sted nu.

Der plejer at være smæk for skillingen, når Brøndby og FCK støder sammen, og søndag bliver ingen undtagelse, mener Elyounoussi, der dog spår om, at kampen kan blive en anelse låst.

– Det er svært at forudse. De her kampe har det med at leve deres eget liv. Jeg tror, det bliver en stillingskrig med to hold, der ikke vil give for meget væk. Der bliver nogle hårde dueller. Men vi har set gode ud med bolden, og det skal vi bare fortsætte med, afslutter han.

Derbyet bliver fløjtet i gang i morgen, søndag, klokken 14.00.







LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FCK tjener millioner på ung stopper

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby tæt på Superliga-profil

Canada – Marokko