FCK-stjerne indrømmer: Har ikke haft et godt 2025

Mohamed Elyounoussi har ikke haft noget glorværdigt forår.



PARKEN (Tipsbladet): Han var ustoppelig i efteråret, Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har tabt pusten en anelse siden årsskiftet.

FCK-stjernen, der blev kåret til Efterårets Profil, har for eksempel endnu til gode at score eller assistere i 2025.

Og nordmanden kan da også godt selv se, at han er faldet i kadence, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse lørdag formiddag.

– 2025 har ikke været et godt år for mig. Jeg vil gerne yde noget mere personligt, naturligvis. Men hvis jeg har en dårlig forårssæson, og vi vinder ligaen, så kunne jeg ikke være mere ligeglad, siger han.

Elyounoussi har i de senest uger døjet med en skade, men er klar til derby i morgen, søndag, fortæller han.

– Ja, det håber jeg. Det er derfor, jeg er her. Jeg har fået trænet godt, en god uge med træning. Kroppen har det fint, og jeg er sulten efter at spille.

– Jeg ville selvfølgelig gerne have haft nogle minutter i benene. Men der er derby nu, det ser jeg rigtig meget frem til. Vi er et godt sted nu.

Der plejer at være smæk for skillingen, når Brøndby og FCK støder sammen, og søndag bliver ingen undtagelse, mener Elyounoussi, der dog spår om, at kampen kan blive en anelse låst.

– Det er svært at forudse. De her kampe har det med at leve deres eget liv. Jeg tror, det bliver en stillingskrig med to hold, der ikke vil give for meget væk. Der bliver nogle hårde dueller. Men vi har set gode ud med bolden, og det skal vi bare fortsætte med, afslutter han.

Derbyet bliver fløjtet i gang i morgen, søndag, klokken 14.00.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Maxsø træner med i Brøndby

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FC København i intense transferforhandlinger

Frankrig – Spanien

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup på vej til denne klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Hylder FC København og Brøndby

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens