PARKEN (Tipsbladet): Han var ustoppelig i efteråret, Mohamed Elyounoussi, men den norske stjerne har tabt pusten en anelse siden årsskiftet.
FCK-stjernen, der blev kåret til Efterårets Profil, har for eksempel endnu til gode at score eller assistere i 2025.
Og nordmanden kan da også godt selv se, at han er faldet i kadence, fortæller han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse lørdag formiddag.
– 2025 har ikke været et godt år for mig. Jeg vil gerne yde noget mere personligt, naturligvis. Men hvis jeg har en dårlig forårssæson, og vi vinder ligaen, så kunne jeg ikke være mere ligeglad, siger han.
Elyounoussi har i de senest uger døjet med en skade, men er klar til derby i morgen, søndag, fortæller han.
– Ja, det håber jeg. Det er derfor, jeg er her. Jeg har fået trænet godt, en god uge med træning. Kroppen har det fint, og jeg er sulten efter at spille.
– Jeg ville selvfølgelig gerne have haft nogle minutter i benene. Men der er derby nu, det ser jeg rigtig meget frem til. Vi er et godt sted nu.
Der plejer at være smæk for skillingen, når Brøndby og FCK støder sammen, og søndag bliver ingen undtagelse, mener Elyounoussi, der dog spår om, at kampen kan blive en anelse låst.
– Det er svært at forudse. De her kampe har det med at leve deres eget liv. Jeg tror, det bliver en stillingskrig med to hold, der ikke vil give for meget væk. Der bliver nogle hårde dueller. Men vi har set gode ud med bolden, og det skal vi bare fortsætte med, afslutter han.
Derbyet bliver fløjtet i gang i morgen, søndag, klokken 14.00.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TIPSBLADETS DOM