FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland