FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?