FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Australien – Egypten

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.