FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Felix Beijmo er færdig i AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Tiden er ved at rinde ud

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham