FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne