FCK-stjerne: ‘Jeg er heller ikke Guds bedste barn’

FCK-stjernen Thomas Delaney forholder sig til, om det er dobbeltmoralsk, når FCK'erne brokker sig over Patrick Pentz. For har de ikke selv gjort nøjagtigt det samme?



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man siger, at moral er godt, og at dobbeltmoral er dobbelt så godt.

I kølvandet på søndagens Superliga-derby mod mellem FC København og Brøndby IF har hykleriet – i hvert fald til nogens smag – været lige tyk nok, når man ser på FCK-spillernes ageren.

Forargelsen var stor blandt hjemmeholdet, da Patrick Pentz valgte at fejre Brøndbys sejr ved at gestikulere ud til Sektion 12, hvor FCK’s mest højlydte fans befinder sig. Det var respektløst, lød det i kor fra københavnerne, der måske lige havde glemt for en kort bemærkning, at Jonas Wind, Roony Bardghji og Mathias “Zanka” Jørgensen har gjort nøjagtigt det samme ud mod Sydsiden på Brøndby Stadion.

Det er måske her, at dobbeltmoralen opstår, og den pointe vil FCK-stjernen Thomas Delaney gerne købe ind på.

– Det kan jo godt være, og jeg vil sige, at jeg generelt ikke har noget problem med, når Wass eksempelvis scorer, at han så glider ned på knæ foran Nedre C og fejrer det. Det, synes jeg, er på sin plads. Jeg er måske heller ikke Guds bedste barn, og jeg er jo også vokset op lige her nede ad vejen. Jeg ved, hvad det indebærer i forhold til de blå-gule, så jeg skal ikke så her og spille hellig.

– I det øjeblik var det måske det forkerte, og vores reaktion var lige så forkert, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han fortæller, at FC København naturligvis har fået talt ud om balladen mod Brøndby, men det primære fokus har været på det fodboldmæssige.

– Vi har ikke haft nogen adfærdspsykolog ude, men vi har brug for alle spillere, når vi ser på det sportslige. Generelt er det en uvane at få et rødt kort, efter at dommeren har fløjtet for sidste gang. Det må være overskriften, siger Thomas Delaney.

FC København skal torsdag ud i en vaskeægte topkamp i Superligaen, når holdet møder FC Midtjylland i Herning.





Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp


Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner med drømmemelding for Danmark

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vanvittige scener i Parken!

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

GOG buldrer forbi bundhold

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Superliga-profil får trænerlicens

Riemer giver Højlund-opdatering

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Danske tenniskvinder rykker ned

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan