PARKEN (Tipsbladet): Det ender som regel med nederlag, når man spiller med to mand i undertal, men sådan gik det ikke for FC Midtjylland i søndagens udekamp mod AGF, hvor 'Ulvene' blev reduceret til ni mand efter røde kort til Paulinho og Sverrir Ingi Ingason.
På et mål af Charles i det sjette tillægsminut vandt FC Midtjylland på mirakuløs vis med 3-2, og dermed hænger Thomas Thomasbergs mandskab på i topstriden, hvor Brøndby IF har 40 point, mens både FC København og FC Midtjylland har 39 point.
Det er ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe.
Rasmus FalkFC København
Efter mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland blev Rasmus Falk spurgt til FC Midtjyllands chokerende sejr, og her slog FC København-stjernen fast, at rivalernes usandsynlige sejr ikke har ført til den store ærgrelse.
– For at være helt ærlig har jeg svært ved at ærgre mig over noget, som jeg ikke har så stor indflydelse på. Det er ikke sådan, at jeg rejser mig op og er ved at smadre hele stuen. Det skal der mere til for. Jeg har en stor tro på det, vi laver, lød svaret fra Rasmus Falk.
FCK-stjernen så faktisk kun en lille del af søndagens højdramatiske affære i Århus.
– For at være helt ærlig, så skruede jeg om på den til sidst, da jeg fandt ud af, at det var lidt spændende og lidt intenst. Jeg tror, at der manglede et kvarters tid, hvor der var lidt kog på. Den stod 2-2, da jeg skruede over, så resten af kampen så jeg faktisk ikke.
– Men selvfølgelig følger vi med i det, og jeg ville stå og lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke går op i de andre resultater. Omvendt er det ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe. Det ændrer ikke noget i forhold til det, vi skal ind og lave.
– Vi hviler godt i det, og vi synes, at vi er dygtige. Vi ved, at hvis vi kan ramme det niveau, vi forventer af os selv, så skal vi nok sætte de point sammen, som det kræver, lød det fra Rasmus Falk.
Midtbaneprofilen ville dog ikke lægge skjul på, at der selvfølgelig bliver skelet lidt mere til tabellen nu end i efteråret.
– Nu nærmer vi os playoff (Mesterskabsspillet, red.), hvor man begynder at kigge på stillingen lidt mere. Og det ser svært ud i forhold til at gå videre i Champions League. Vi vil da give det chancen, men der er nok ikke store procenter for at vi spiller kvartfinale efter den kamp.
– Så der er ingen tvivl om, at Superligaen er altafgørende for os. Det handler om at vinde, længere er den ikke. Og derfor er det også vigtigt, at vi følger op, og vi skal vinde alle vores kampe, lød det afslutningsvist fra Rasmus Falk.
Netop FC Midtjylland er FC Københavns næste modstander. De to hold mødes på fredag klokken 19.00 i Herning.
Her er Danmarks VM-gruppe
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her er alle VM-puljerne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER