PARKEN (Tipsbladet): Det ender som regel med nederlag, når man spiller med to mand i undertal, men sådan gik det ikke for FC Midtjylland i søndagens udekamp mod AGF, hvor 'Ulvene' blev reduceret til ni mand efter røde kort til Paulinho og Sverrir Ingi Ingason.
På et mål af Charles i det sjette tillægsminut vandt FC Midtjylland på mirakuløs vis med 3-2, og dermed hænger Thomas Thomasbergs mandskab på i topstriden, hvor Brøndby IF har 40 point, mens både FC København og FC Midtjylland har 39 point.
Det er ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe.
Rasmus FalkFC København
Efter mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland blev Rasmus Falk spurgt til FC Midtjyllands chokerende sejr, og her slog FC København-stjernen fast, at rivalernes usandsynlige sejr ikke har ført til den store ærgrelse.
– For at være helt ærlig har jeg svært ved at ærgre mig over noget, som jeg ikke har så stor indflydelse på. Det er ikke sådan, at jeg rejser mig op og er ved at smadre hele stuen. Det skal der mere til for. Jeg har en stor tro på det, vi laver, lød svaret fra Rasmus Falk.
FCK-stjernen så faktisk kun en lille del af søndagens højdramatiske affære i Århus.
– For at være helt ærlig, så skruede jeg om på den til sidst, da jeg fandt ud af, at det var lidt spændende og lidt intenst. Jeg tror, at der manglede et kvarters tid, hvor der var lidt kog på. Den stod 2-2, da jeg skruede over, så resten af kampen så jeg faktisk ikke.
– Men selvfølgelig følger vi med i det, og jeg ville stå og lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke går op i de andre resultater. Omvendt er det ikke sådan, at jeg har sovet dårligt i nat, på grund af at Midtjylland og Brøndby vandt deres kampe. Det ændrer ikke noget i forhold til det, vi skal ind og lave.
– Vi hviler godt i det, og vi synes, at vi er dygtige. Vi ved, at hvis vi kan ramme det niveau, vi forventer af os selv, så skal vi nok sætte de point sammen, som det kræver, lød det fra Rasmus Falk.
Midtbaneprofilen ville dog ikke lægge skjul på, at der selvfølgelig bliver skelet lidt mere til tabellen nu end i efteråret.
– Nu nærmer vi os playoff (Mesterskabsspillet, red.), hvor man begynder at kigge på stillingen lidt mere. Og det ser svært ud i forhold til at gå videre i Champions League. Vi vil da give det chancen, men der er nok ikke store procenter for at vi spiller kvartfinale efter den kamp.
– Så der er ingen tvivl om, at Superligaen er altafgørende for os. Det handler om at vinde, længere er den ikke. Og derfor er det også vigtigt, at vi følger op, og vi skal vinde alle vores kampe, lød det afslutningsvist fra Rasmus Falk.
Netop FC Midtjylland er FC Københavns næste modstander. De to hold mødes på fredag klokken 19.00 i Herning.
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
– Vi tror på et godt resultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer