FC København-stjernen Kevin Diks har kontraktudløb til sommer, og hvis ikke den situation ændrer sig snarligt, kan den indonesiske landsholdsspiller frit forhandle med andre klubber fra årsskiftet.
Januars transfervindue vil samtidig være FC Københavns sidste mulighed for at score en transfersum på Kevin Diks.
Lige nu tyder det altså på,at den 28-årige forsvarsspillers tid i FCK lakker mod enden, men hvad byder fremtiden så? I sommer var der stor interesse for Diks fra blandt andre Como, og helt sikkert er det, at han i hvert fald ikke kommer til at gå arbejdsløs.
Hvor langt nede på Kevin Diks' liste Brøndby IF står ved kun hovedpersonen selv, men det vil være et granatchok af en anden verden, hvis Diks lige pludselig dukkede op på Vestegnen i en gul trøje.
Det sker næppe, men Viaplay-ekspert Per Frimann ser et strålende match mellem Brøndby IF og Kevin Diks.
– Jeg ved godt, det er kontroversielt at sige, men Kevin Diks ville jo passe perfekt ind i Brøndby. Han passer ind spillemæssigt – måden, han spiller forsvarsspil på, passer rigtig fint ind til Brøndby, siger Per Frimann til Viaplay og tilføjer:
– Det kan godt være, det er kontroversielt at sige det, men spillemæssigt og i forhold til den måde, Jesper Sørensen gør tingene på. Han vil bygge spillet op og føre bolden frem.
Du kan se mere i videoen i toppen af artiklen, hvor Frimann og ekspertkollega Francis Dickoh også vender Lukas Leragers situation i FC København.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER