FC København-stjernen Kevin Diks har kontraktudløb til sommer, og hvis ikke den situation ændrer sig snarligt, kan den indonesiske landsholdsspiller frit forhandle med andre klubber fra årsskiftet.
Januars transfervindue vil samtidig være FC Københavns sidste mulighed for at score en transfersum på Kevin Diks.
Lige nu tyder det altså på,at den 28-årige forsvarsspillers tid i FCK lakker mod enden, men hvad byder fremtiden så? I sommer var der stor interesse for Diks fra blandt andre Como, og helt sikkert er det, at han i hvert fald ikke kommer til at gå arbejdsløs.
Hvor langt nede på Kevin Diks' liste Brøndby IF står ved kun hovedpersonen selv, men det vil være et granatchok af en anden verden, hvis Diks lige pludselig dukkede op på Vestegnen i en gul trøje.
Det sker næppe, men Viaplay-ekspert Per Frimann ser et strålende match mellem Brøndby IF og Kevin Diks.
– Jeg ved godt, det er kontroversielt at sige, men Kevin Diks ville jo passe perfekt ind i Brøndby. Han passer ind spillemæssigt – måden, han spiller forsvarsspil på, passer rigtig fint ind til Brøndby, siger Per Frimann til Viaplay og tilføjer:
– Det kan godt være, det er kontroversielt at sige det, men spillemæssigt og i forhold til den måde, Jesper Sørensen gør tingene på. Han vil bygge spillet op og føre bolden frem.
Du kan se mere i videoen i toppen af artiklen, hvor Frimann og ekspertkollega Francis Dickoh også vender Lukas Leragers situation i FC København.
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag