FCK tabte europæisk generalprøve

På trods af dominans tabte FC København med 0-3 hjemme til West Bromwich.



Midt i Superligaens begyndelse tog FC København sig et europæisk frikvarter, da West Bromwich kiggede forbi Østerbro til en testkamp. Kampen var aftalt mellem FCK og klubbens tidligere træner Roy Hodgson, der, da aftalen kom i hus i foråret, var manager i den engelske klub. Nu er han som bekendt engelsk landstræner.

Kampen var en klassisk træningskamp med mange udskiftninger og manglende tempo. De danske værter viste dog ved flere lejligheder, at de har noget at byde på også europæisk. FCK havde bolden mest igennem hele kampen, men fik ikke spillet sig frem til ret mange åbne muligheder.

West Bromwich scorede kampens første mål efter et kvarter, da Steven Reid scorede på et flot frisparksmål. Han var tæt på at fordoble antallet af flotte frisparksmål, da han med et kvarter igen forsøgte sig lidt længere ude, og med mere power. FCK-reserven Kim Christensen fik dog vippet bolden over mål.

West Bromwich scorede endnu et mål i kampens sidste minut. I en løbeduel mellem Shane Long og Peter Larsson i venstre side, blev svenskeren den lille, og så nedlagde han angriberen inde i feltet. Dommeren pegede på pletten, og Long sparkede selv bolden i nettet til 0-2. Minuttet efter burde Santin have reduceret, men han missede en helt fri chance ved at sparke langt over.

Det blev også 0-3 i overtiden, da Gabriel Tamas trykkede af fra kanten af feltet. Den strøg ind i det fjerneste hjørne efter at have ramt Bryan Oviedo i bagdelen undervejs.

FCK gav spilletid til nogle af reserverne, der ikke har fået spilletid i de første Superliga-kampe. Kim Christensen, Kris Stadsgaard, Søren Frederiksen og Christian Grindheim fik alle luftet bentøjet efter nul spilleminutter i de to første Superliga-runder.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Uruguay – Spanien

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jordan – Argentina

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Kroatien – Ghana

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Egypten – Iran

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

New Zealand – Belgien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Neestrup og co. henter stjerne