FCK tabte europæisk generalprøve

På trods af dominans tabte FC København med 0-3 hjemme til West Bromwich.



Midt i Superligaens begyndelse tog FC København sig et europæisk frikvarter, da West Bromwich kiggede forbi Østerbro til en testkamp. Kampen var aftalt mellem FCK og klubbens tidligere træner Roy Hodgson, der, da aftalen kom i hus i foråret, var manager i den engelske klub. Nu er han som bekendt engelsk landstræner.

Kampen var en klassisk træningskamp med mange udskiftninger og manglende tempo. De danske værter viste dog ved flere lejligheder, at de har noget at byde på også europæisk. FCK havde bolden mest igennem hele kampen, men fik ikke spillet sig frem til ret mange åbne muligheder.

West Bromwich scorede kampens første mål efter et kvarter, da Steven Reid scorede på et flot frisparksmål. Han var tæt på at fordoble antallet af flotte frisparksmål, da han med et kvarter igen forsøgte sig lidt længere ude, og med mere power. FCK-reserven Kim Christensen fik dog vippet bolden over mål.

West Bromwich scorede endnu et mål i kampens sidste minut. I en løbeduel mellem Shane Long og Peter Larsson i venstre side, blev svenskeren den lille, og så nedlagde han angriberen inde i feltet. Dommeren pegede på pletten, og Long sparkede selv bolden i nettet til 0-2. Minuttet efter burde Santin have reduceret, men han missede en helt fri chance ved at sparke langt over.

Det blev også 0-3 i overtiden, da Gabriel Tamas trykkede af fra kanten af feltet. Den strøg ind i det fjerneste hjørne efter at have ramt Bryan Oviedo i bagdelen undervejs.

FCK gav spilletid til nogle af reserverne, der ikke har fået spilletid i de første Superliga-kampe. Kim Christensen, Kris Stadsgaard, Søren Frederiksen og Christian Grindheim fik alle luftet bentøjet efter nul spilleminutter i de to første Superliga-runder.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

Svensson giver status på Huescas

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Fin lodtrækning for FCK

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere