Midt i Superligaens begyndelse tog FC København sig et europæisk frikvarter, da West Bromwich kiggede forbi Østerbro til en testkamp. Kampen var aftalt mellem FCK og klubbens tidligere træner Roy Hodgson, der, da aftalen kom i hus i foråret, var manager i den engelske klub. Nu er han som bekendt engelsk landstræner.
Kampen var en klassisk træningskamp med mange udskiftninger og manglende tempo. De danske værter viste dog ved flere lejligheder, at de har noget at byde på også europæisk. FCK havde bolden mest igennem hele kampen, men fik ikke spillet sig frem til ret mange åbne muligheder.
West Bromwich scorede kampens første mål efter et kvarter, da Steven Reid scorede på et flot frisparksmål. Han var tæt på at fordoble antallet af flotte frisparksmål, da han med et kvarter igen forsøgte sig lidt længere ude, og med mere power. FCK-reserven Kim Christensen fik dog vippet bolden over mål.
West Bromwich scorede endnu et mål i kampens sidste minut. I en løbeduel mellem Shane Long og Peter Larsson i venstre side, blev svenskeren den lille, og så nedlagde han angriberen inde i feltet. Dommeren pegede på pletten, og Long sparkede selv bolden i nettet til 0-2. Minuttet efter burde Santin have reduceret, men han missede en helt fri chance ved at sparke langt over.
Det blev også 0-3 i overtiden, da Gabriel Tamas trykkede af fra kanten af feltet. Den strøg ind i det fjerneste hjørne efter at have ramt Bryan Oviedo i bagdelen undervejs.
FCK gav spilletid til nogle af reserverne, der ikke har fået spilletid i de første Superliga-kampe. Kim Christensen, Kris Stadsgaard, Søren Frederiksen og Christian Grindheim fik alle luftet bentøjet efter nul spilleminutter i de to første Superliga-runder.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
OPTAKT