Mesterligt spil var det ikke, men FC København vandt 2-1 ude over Randers FC i mandagens kamp i Superligaen.
Dermed topper FCK igen tabellen, som FC Midtjylland kortvarigt havde siddet alene på efter midtjydernes sejr over Lyngby søndag.
De to tophold, der begge vandt uden at imponere, har 36 point efter 18 kampe i grundspillet.
AGF er nummer tre med fem point færre, mens Brøndby og Randers er yderligere et point efter de to tophold.
FCK leverede to halvlege, der var meget forskellige.
En første halvleg med to mål og en styrende taktstok. Og så en anden med usikkerhed og skrøbelighed hårdt presset af et jagtende Randers-mandskab.
Efter en rodet start scorede FCK midtvejs i første halvleg til 1-0, selv om målet i første omgang ikke blev tildelt.
Et VAR-tjek konstaterede dog, at bolden var tydeligt inde over målstregen, da Randers-backen Oliver Olsen var uheldig at skubbe den i eget net efter et hjørnespark.
Det var FCK-anfører Thomas Delaney, der ved bageste stolpe headede på tværs, så bolden ramte Oliver Olsen og gik i nettet.
Fem minutter senere sparkede FCK-angriberen Jordan Larsson bolden i kassen til 2-0 efter et fornemt oplæg fra kantspilleren Robert, der legende let driblede forbi Oliver Olsen.
Randers havde stort set intet offensivt at byde ind med i første halvleg, selv om det lykkedes kantspilleren Elies Mahmoud at registrere en afslutning kort før pausen.
I anden halvleg ændrede kampbilledet sig totalt. FCK gik fra en kontrollerende rolle til ren panik.
Det skyldtes blandt andet, at Randers-angriberen Simen Nordli reducerede til 1-2 allerede i det 46. minut på et oplæg fra angrebsmakkeren Florian Danho.
Det hjalp heller ikke på roen hos FCK, at tre ud af fire spillere i bagkæden samt midtbanespilleren Thomas Delaney havde trukket en advarsel hos dommer Hans Redder.
En velspillende Danho var tæt på at udligne med et godt forsøg, men FCK slap med skrækken.
Efter 81 minutter fik Randers-spilleren Mathias Greve chancen, men langskuddet gik et godt stykke forbi.
Randers formåede ikke at komme til store chancer i slutfasen, og FCK-spillerne kunne dermed juble over de tre point i titeljagten.
FCK skal på torsdag forsøge at spille sig i ottendedelsfinalen i Conference League, når holdet gæster tyske Heidenheim, der vandt den første kamp i Parken med 2-1.
Derefter venter FCM i Parken i Superligaens topkamp på søndag.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
