Mesterligt spil var det ikke, men FC København vandt 2-1 ude over Randers FC i mandagens kamp i Superligaen.
Dermed topper FCK igen tabellen, som FC Midtjylland kortvarigt havde siddet alene på efter midtjydernes sejr over Lyngby søndag.
De to tophold, der begge vandt uden at imponere, har 36 point efter 18 kampe i grundspillet.
AGF er nummer tre med fem point færre, mens Brøndby og Randers er yderligere et point efter de to tophold.
FCK leverede to halvlege, der var meget forskellige.
En første halvleg med to mål og en styrende taktstok. Og så en anden med usikkerhed og skrøbelighed hårdt presset af et jagtende Randers-mandskab.
Efter en rodet start scorede FCK midtvejs i første halvleg til 1-0, selv om målet i første omgang ikke blev tildelt.
Et VAR-tjek konstaterede dog, at bolden var tydeligt inde over målstregen, da Randers-backen Oliver Olsen var uheldig at skubbe den i eget net efter et hjørnespark.
Det var FCK-anfører Thomas Delaney, der ved bageste stolpe headede på tværs, så bolden ramte Oliver Olsen og gik i nettet.
Fem minutter senere sparkede FCK-angriberen Jordan Larsson bolden i kassen til 2-0 efter et fornemt oplæg fra kantspilleren Robert, der legende let driblede forbi Oliver Olsen.
Randers havde stort set intet offensivt at byde ind med i første halvleg, selv om det lykkedes kantspilleren Elies Mahmoud at registrere en afslutning kort før pausen.
I anden halvleg ændrede kampbilledet sig totalt. FCK gik fra en kontrollerende rolle til ren panik.
Det skyldtes blandt andet, at Randers-angriberen Simen Nordli reducerede til 1-2 allerede i det 46. minut på et oplæg fra angrebsmakkeren Florian Danho.
Det hjalp heller ikke på roen hos FCK, at tre ud af fire spillere i bagkæden samt midtbanespilleren Thomas Delaney havde trukket en advarsel hos dommer Hans Redder.
En velspillende Danho var tæt på at udligne med et godt forsøg, men FCK slap med skrækken.
Efter 81 minutter fik Randers-spilleren Mathias Greve chancen, men langskuddet gik et godt stykke forbi.
Randers formåede ikke at komme til store chancer i slutfasen, og FCK-spillerne kunne dermed juble over de tre point i titeljagten.
FCK skal på torsdag forsøge at spille sig i ottendedelsfinalen i Conference League, når holdet gæster tyske Heidenheim, der vandt den første kamp i Parken med 2-1.
Derefter venter FCM i Parken i Superligaens topkamp på søndag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Nu taler Messi
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
