FC København fik sat et lille plaster på det sår, som Superligaen har været for de forsvarende mestre i denne sæson.
Hjemme i Parken lukkede FCK sæsonen ned med 1-1 mod FC Nordsjælland, hvilket sikrede bronze til FCK.
Endnu mere vigtigt for FCK er det, at tredjepladsen gør, at holdet stadig kan nå en plads i europæisk fodbold i næste sæson. Som bronzevinder skal FCK spille playoffkamp hjemme mod Randers FC, som var bedst i nedrykningsspillet.
FCN var i første halvleg meget i boldbesiddelse, men sjældent farlige omkring Kamil Grabaras felt. Og som halvlegen skred frem, blev københavnerne tiltagende farlige i modsatte ende.
Flere gange var der optræk til chancer tæt under mål, men længe lykkedes det FCN at få en tå eller en krop på FCK-forsøgene fra nært hold.
Efter 35 minutter kunne FCN ikke stå imod længere. Peter Ankersen sendte et perfekt indlæg ind i feltet, hvor anfører Viktor Claesson headede føringen i kassen.
Ankersen, som spillede sin sidste Superliga-kamp for FCK, fik som den eneste spiller en hyldestsang af fansene inden kampen.
Skuffelsen over det skuffende mesterskabsspil var stadig udbredt blandt FCK-fansene, som blandt andet smed handsker ind på banen efter at have fremvist et banner med "på med arbejdshandskerne – kæmp for Europa".
Superligasæsonen har været skuffende for de forsvarende mestre. Men der var ikke mange fingre at sætte på indsatsen søndag.
FCN har været det måske bedst spillende hold i mesterskabsspillet, og gæsterne holdt sig inde i kampen.
Udeholdet blev tiltagende farligere i anden halvleg, og mens FCK i høj grad lukrerede på kontrastød, pressede FCN på for udligning.
Tiden begyndte dog at rinde for FCN, men indskiftede Conrad Harder skabte spænding, da han bankede en nedfaldsbold ind tre minutter før tid.
Det lykkedes dog ikke FCN at score sejrsmålet, så FCK kunne ånde lettet op, da slutfløjtet lød.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW