FCK tager Superliga-bronze

Det blev spændende til sidst, men FCK fik 1-1 mod FCN og skal møde Randers i europæisk playoffkamp.



FC København fik sat et lille plaster på det sår, som Superligaen har været for de forsvarende mestre i denne sæson.

Hjemme i Parken lukkede FCK sæsonen ned med 1-1 mod FC Nordsjælland, hvilket sikrede bronze til FCK.

Endnu mere vigtigt for FCK er det, at tredjepladsen gør, at holdet stadig kan nå en plads i europæisk fodbold i næste sæson. Som bronzevinder skal FCK spille playoffkamp hjemme mod Randers FC, som var bedst i nedrykningsspillet.

FCN var i første halvleg meget i boldbesiddelse, men sjældent farlige omkring Kamil Grabaras felt. Og som halvlegen skred frem, blev københavnerne tiltagende farlige i modsatte ende.

Flere gange var der optræk til chancer tæt under mål, men længe lykkedes det FCN at få en tå eller en krop på FCK-forsøgene fra nært hold.

Efter 35 minutter kunne FCN ikke stå imod længere. Peter Ankersen sendte et perfekt indlæg ind i feltet, hvor anfører Viktor Claesson headede føringen i kassen.

Ankersen, som spillede sin sidste Superliga-kamp for FCK, fik som den eneste spiller en hyldestsang af fansene inden kampen.

Skuffelsen over det skuffende mesterskabsspil var stadig udbredt blandt FCK-fansene, som blandt andet smed handsker ind på banen efter at have fremvist et banner med "på med arbejdshandskerne – kæmp for Europa".

Superligasæsonen har været skuffende for de forsvarende mestre. Men der var ikke mange fingre at sætte på indsatsen søndag.

FCN har været det måske bedst spillende hold i mesterskabsspillet, og gæsterne holdt sig inde i kampen.

Udeholdet blev tiltagende farligere i anden halvleg, og mens FCK i høj grad lukrerede på kontrastød, pressede FCN på for udligning.

Tiden begyndte dog at rinde for FCN, men indskiftede Conrad Harder skabte spænding, da han bankede en nedfaldsbold ind tre minutter før tid.

Det lykkedes dog ikke FCN at score sejrsmålet, så FCK kunne ånde lettet op, da slutfløjtet lød.

/ritzau/





Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg




LIVE

LIVE: Patrick Mortensen i chok

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag