FC København har dette forår hevet 18-årige Hunor Németh op i førsteholdstruppen, og her træner den ungarsk-danske midtbanespiller side om side med mere erfarne spillere som Thomas Delaney og des lignende.
Hunor Németh har også allerede gjort sig bemærket over for netop Delaney.
I en træning i løbet af vinteren røg de ind i nogle dueller, og så gik bølgerne mellem dem lidt højt, fortæller Hunor Németh i et interview med ungarske Index.
– Jeg forsøger at give alle respekt, men i kamp og til træning er jeg ikke typen, der dobbelttjekker, hvem jeg går ind i duel med, før jeg gør det. (Delaney) var ikke tilfreds, han brokkede sig lidt, og jeg talte tilbage.
– Men det blev ikke et problem. Faktisk udtalte han sig om mig, hvor han sagde noget pænt, som jeg satte pris på, siger Hunor Németh og tilføjer:
– Bagefter tænkte jeg også, om jeg nu var ved mine fulde fem, og om jeg burde holde op med at skændes med Delaney. Men at det her ikke længere er U19-fodbold, men en holdkammerat, som jeg for ti år siden ikke kunne forestille mig at træne med. Det er også en del af fodboldens verden: Man skal vide, hvornår man skal være respektfuld, og hvornår man skal bevise sig med sine handlinger.
Delaney roste Hunor Nemeth over for blandt andre Tipsbladet i midten af januar:
– Han er dynamisk, aggressiv og har et godt venstre ben. Lidt en terrier, som ikke har et problem med at træde folk i haserne. Han holder godt på bolden og laver få fejl. Jeg synes, han ser god ud, sagde han.
Hunor Németh fortæller videre i interviewet, at han ser op til Real Madrid-superstjernen Luka Modric, og at han håber på at få debut i FC København i denne sæson.
– Min tid i ligaen kan måske starte til sommer. Indtil da er mit hovedmål at få min debut. Men hvornår det sker, afhænger ikke kun af mig. Vi er seks spillere til min position i truppen. De andre fem spillere er mere erfarne end mig, og det er forståeligt, at de nyder trænerens tillid i en afgørende situation lige nu. Det, der afhænger af mig, er, hvad jeg viser i træningen: hvor meget og med hvilken intensitet jeg løber så jeg viser en mentalitet, som min træner kan lide i hvert øjeblik, siger han.
FC København indleder Mesterskabsspillet mod Randers FC mandag aften.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
TOPNYHED