FC København har dette forår hevet 18-årige Hunor Németh op i førsteholdstruppen, og her træner den ungarsk-danske midtbanespiller side om side med mere erfarne spillere som Thomas Delaney og des lignende.
Hunor Németh har også allerede gjort sig bemærket over for netop Delaney.
I en træning i løbet af vinteren røg de ind i nogle dueller, og så gik bølgerne mellem dem lidt højt, fortæller Hunor Németh i et interview med ungarske Index.
– Jeg forsøger at give alle respekt, men i kamp og til træning er jeg ikke typen, der dobbelttjekker, hvem jeg går ind i duel med, før jeg gør det. (Delaney) var ikke tilfreds, han brokkede sig lidt, og jeg talte tilbage.
– Men det blev ikke et problem. Faktisk udtalte han sig om mig, hvor han sagde noget pænt, som jeg satte pris på, siger Hunor Németh og tilføjer:
– Bagefter tænkte jeg også, om jeg nu var ved mine fulde fem, og om jeg burde holde op med at skændes med Delaney. Men at det her ikke længere er U19-fodbold, men en holdkammerat, som jeg for ti år siden ikke kunne forestille mig at træne med. Det er også en del af fodboldens verden: Man skal vide, hvornår man skal være respektfuld, og hvornår man skal bevise sig med sine handlinger.
Delaney roste Hunor Nemeth over for blandt andre Tipsbladet i midten af januar:
– Han er dynamisk, aggressiv og har et godt venstre ben. Lidt en terrier, som ikke har et problem med at træde folk i haserne. Han holder godt på bolden og laver få fejl. Jeg synes, han ser god ud, sagde han.
Hunor Németh fortæller videre i interviewet, at han ser op til Real Madrid-superstjernen Luka Modric, og at han håber på at få debut i FC København i denne sæson.
– Min tid i ligaen kan måske starte til sommer. Indtil da er mit hovedmål at få min debut. Men hvornår det sker, afhænger ikke kun af mig. Vi er seks spillere til min position i truppen. De andre fem spillere er mere erfarne end mig, og det er forståeligt, at de nyder trænerens tillid i en afgørende situation lige nu. Det, der afhænger af mig, er, hvad jeg viser i træningen: hvor meget og med hvilken intensitet jeg løber så jeg viser en mentalitet, som min træner kan lide i hvert øjeblik, siger han.
FC København indleder Mesterskabsspillet mod Randers FC mandag aften.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER