FC København har dette forår hevet 18-årige Hunor Németh op i førsteholdstruppen, og her træner den ungarsk-danske midtbanespiller side om side med mere erfarne spillere som Thomas Delaney og des lignende.
Hunor Németh har også allerede gjort sig bemærket over for netop Delaney.
I en træning i løbet af vinteren røg de ind i nogle dueller, og så gik bølgerne mellem dem lidt højt, fortæller Hunor Németh i et interview med ungarske Index.
– Jeg forsøger at give alle respekt, men i kamp og til træning er jeg ikke typen, der dobbelttjekker, hvem jeg går ind i duel med, før jeg gør det. (Delaney) var ikke tilfreds, han brokkede sig lidt, og jeg talte tilbage.
– Men det blev ikke et problem. Faktisk udtalte han sig om mig, hvor han sagde noget pænt, som jeg satte pris på, siger Hunor Németh og tilføjer:
– Bagefter tænkte jeg også, om jeg nu var ved mine fulde fem, og om jeg burde holde op med at skændes med Delaney. Men at det her ikke længere er U19-fodbold, men en holdkammerat, som jeg for ti år siden ikke kunne forestille mig at træne med. Det er også en del af fodboldens verden: Man skal vide, hvornår man skal være respektfuld, og hvornår man skal bevise sig med sine handlinger.
Delaney roste Hunor Nemeth over for blandt andre Tipsbladet i midten af januar:
– Han er dynamisk, aggressiv og har et godt venstre ben. Lidt en terrier, som ikke har et problem med at træde folk i haserne. Han holder godt på bolden og laver få fejl. Jeg synes, han ser god ud, sagde han.
Hunor Németh fortæller videre i interviewet, at han ser op til Real Madrid-superstjernen Luka Modric, og at han håber på at få debut i FC København i denne sæson.
– Min tid i ligaen kan måske starte til sommer. Indtil da er mit hovedmål at få min debut. Men hvornår det sker, afhænger ikke kun af mig. Vi er seks spillere til min position i truppen. De andre fem spillere er mere erfarne end mig, og det er forståeligt, at de nyder trænerens tillid i en afgørende situation lige nu. Det, der afhænger af mig, er, hvad jeg viser i træningen: hvor meget og med hvilken intensitet jeg løber så jeg viser en mentalitet, som min træner kan lide i hvert øjeblik, siger han.
FC København indleder Mesterskabsspillet mod Randers FC mandag aften.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE