FCK-talent afslører: Der brokkede Delaney sig lidt

FC København-talentet holder ikke igen til træning. Det har Thomas Delaney mærket.



FC København har dette forår hevet 18-årige Hunor Németh op i førsteholdstruppen, og her træner den ungarsk-danske midtbanespiller side om side med mere erfarne spillere som Thomas Delaney og des lignende. 

Hunor Németh har også allerede gjort sig bemærket over for netop Delaney. 

I en træning i løbet af vinteren røg de ind i nogle dueller, og så gik bølgerne mellem dem lidt højt, fortæller Hunor Németh i et interview med ungarske Index. 

– Jeg forsøger at give alle respekt, men i kamp og til træning er jeg ikke typen, der dobbelttjekker, hvem jeg går ind i duel med, før jeg gør det. (Delaney) var ikke tilfreds, han brokkede sig lidt, og jeg talte tilbage. 

– Men det blev ikke et problem. Faktisk udtalte han sig om mig, hvor han sagde noget pænt, som jeg satte pris på, siger Hunor Németh og tilføjer: 

– Bagefter tænkte jeg også, om jeg nu var ved mine fulde fem, og om jeg burde holde op med at skændes med Delaney. Men at det her ikke længere er U19-fodbold, men en holdkammerat, som jeg for ti år siden ikke kunne forestille mig at træne med. Det er også en del af fodboldens verden: Man skal vide, hvornår man skal være respektfuld, og hvornår man skal bevise sig med sine handlinger. 

Delaney roste Hunor Nemeth over for blandt andre Tipsbladet i midten af januar:

– Han er dynamisk, aggressiv og har et godt venstre ben. Lidt en terrier, som ikke har et problem med at træde folk i haserne. Han holder godt på bolden og laver få fejl. Jeg synes, han ser god ud, sagde han.

Hunor Németh fortæller videre i interviewet, at han ser op til Real Madrid-superstjernen Luka Modric, og at han håber på at få debut i FC København i denne sæson. 

– Min tid i ligaen kan måske starte til sommer. Indtil da er mit hovedmål at få min debut. Men hvornår det sker, afhænger ikke kun af mig. Vi er seks spillere til min position i truppen. De andre fem spillere er mere erfarne end mig, og det er forståeligt, at de nyder trænerens tillid i en afgørende situation lige nu. Det, der afhænger af mig, er, hvad jeg viser i træningen: hvor meget og med hvilken intensitet jeg løber så jeg viser en mentalitet, som min træner kan lide i hvert øjeblik, siger han. 

FC København indleder Mesterskabsspillet mod Randers FC mandag aften. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Svensson skriver Superliga-historie

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir