FCK-talent: Derfor gav Ankersen mig en skideballe

FC København-talentet William Clem fik en ordentlig skideballe på banen af Peter Ankersen mod Silkeborg. Det tager midtbanespilleren med et smil.



PARKEN (Tipsbladet): Selv om man er gode venner og holdkammerater, kan bølgerne gå højt på fodboldbanen. Det gjorde de søndag for Peter Ankersen, der uddelte en regulær skideballe inde på grønsværen til holdkammeraten William Clem.

FC København-veteranen fik et gult kort allerede efter ni minutter mod Silkeborg, fordi han måtte hive i nødbremsen over for Alexander Lind, og det var den situation, der førte til, at William Clem fik en verbal kindhest af holdkammeraten.

Efter kampen, som værterne vandt 2-0, kan FC København-kometen kun smile af sin holdkammerats skideballe.

– Han ville gerne have, jeg skulle have taget det gule kort i stedet for ham. Han syntes, jeg skulle have lavet frisparket, siger Clem.

Er du enig?

– Det ved jeg ikke. Hvis jeg kunne have lavet frisparket, havde jeg gjort det, men det er da fair, at han mener noget andet. Det var helt fint at få en røffel. Jeg tror også, han ville have været okay med, hvis jeg gav ham en røffel. Sådan skal det være.

Det kan godt være, at William Clem – efter Peter Ankersens mening – forsømte at trække i nødbremsen i første halvleg, men det gjorde han til gengæld ikke efter pausen, hvor han fik et gult kort for netop at bremse en omstilling. 

FC København-spilleren blåstempler sin egen præstation mod Silkeborg. 

– Jeg synes, det var en fin kamp. Personligt kan jeg godt lide at være på bolden, og det ville jeg gerne have været lidt mere, men i sådan en kamp er der også andet, der skal gøres, fastslår stortalentet.

William Clem er startet inde i otte Superliga-kampe i denne sæson, som for midtbanespillerens vedkommende har budt på en længere skadespause. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb