FCK-talent: Derfor gav Ankersen mig en skideballe

FC København-talentet William Clem fik en ordentlig skideballe på banen af Peter Ankersen mod Silkeborg. Det tager midtbanespilleren med et smil.



PARKEN (Tipsbladet): Selv om man er gode venner og holdkammerater, kan bølgerne gå højt på fodboldbanen. Det gjorde de søndag for Peter Ankersen, der uddelte en regulær skideballe inde på grønsværen til holdkammeraten William Clem.

FC København-veteranen fik et gult kort allerede efter ni minutter mod Silkeborg, fordi han måtte hive i nødbremsen over for Alexander Lind, og det var den situation, der førte til, at William Clem fik en verbal kindhest af holdkammeraten.

Efter kampen, som værterne vandt 2-0, kan FC København-kometen kun smile af sin holdkammerats skideballe.

– Han ville gerne have, jeg skulle have taget det gule kort i stedet for ham. Han syntes, jeg skulle have lavet frisparket, siger Clem.

Er du enig?

– Det ved jeg ikke. Hvis jeg kunne have lavet frisparket, havde jeg gjort det, men det er da fair, at han mener noget andet. Det var helt fint at få en røffel. Jeg tror også, han ville have været okay med, hvis jeg gav ham en røffel. Sådan skal det være.

Det kan godt være, at William Clem – efter Peter Ankersens mening – forsømte at trække i nødbremsen i første halvleg, men det gjorde han til gengæld ikke efter pausen, hvor han fik et gult kort for netop at bremse en omstilling. 

FC København-spilleren blåstempler sin egen præstation mod Silkeborg. 

– Jeg synes, det var en fin kamp. Personligt kan jeg godt lide at være på bolden, og det ville jeg gerne have været lidt mere, men i sådan en kamp er der også andet, der skal gøres, fastslår stortalentet.

William Clem er startet inde i otte Superliga-kampe i denne sæson, som for midtbanespillerens vedkommende har budt på en længere skadespause. 





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Det går over i historien”

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Snød FC København for keeper