FCK-talent: Derfor gav Ankersen mig en skideballe

FC København-talentet William Clem fik en ordentlig skideballe på banen af Peter Ankersen mod Silkeborg. Det tager midtbanespilleren med et smil.



PARKEN (Tipsbladet): Selv om man er gode venner og holdkammerater, kan bølgerne gå højt på fodboldbanen. Det gjorde de søndag for Peter Ankersen, der uddelte en regulær skideballe inde på grønsværen til holdkammeraten William Clem.

FC København-veteranen fik et gult kort allerede efter ni minutter mod Silkeborg, fordi han måtte hive i nødbremsen over for Alexander Lind, og det var den situation, der førte til, at William Clem fik en verbal kindhest af holdkammeraten.

Efter kampen, som værterne vandt 2-0, kan FC København-kometen kun smile af sin holdkammerats skideballe.

– Han ville gerne have, jeg skulle have taget det gule kort i stedet for ham. Han syntes, jeg skulle have lavet frisparket, siger Clem.

Er du enig?

– Det ved jeg ikke. Hvis jeg kunne have lavet frisparket, havde jeg gjort det, men det er da fair, at han mener noget andet. Det var helt fint at få en røffel. Jeg tror også, han ville have været okay med, hvis jeg gav ham en røffel. Sådan skal det være.

Det kan godt være, at William Clem – efter Peter Ankersens mening – forsømte at trække i nødbremsen i første halvleg, men det gjorde han til gengæld ikke efter pausen, hvor han fik et gult kort for netop at bremse en omstilling. 

FC København-spilleren blåstempler sin egen præstation mod Silkeborg. 

– Jeg synes, det var en fin kamp. Personligt kan jeg godt lide at være på bolden, og det ville jeg gerne have været lidt mere, men i sådan en kamp er der også andet, der skal gøres, fastslår stortalentet.

William Clem er startet inde i otte Superliga-kampe i denne sæson, som for midtbanespillerens vedkommende har budt på en længere skadespause. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte