PARKEN (Tipsbladet): Selv om man er gode venner og holdkammerater, kan bølgerne gå højt på fodboldbanen. Det gjorde de søndag for Peter Ankersen, der uddelte en regulær skideballe inde på grønsværen til holdkammeraten William Clem.
FC København-veteranen fik et gult kort allerede efter ni minutter mod Silkeborg, fordi han måtte hive i nødbremsen over for Alexander Lind, og det var den situation, der førte til, at William Clem fik en verbal kindhest af holdkammeraten.
Efter kampen, som værterne vandt 2-0, kan FC København-kometen kun smile af sin holdkammerats skideballe.
– Han ville gerne have, jeg skulle have taget det gule kort i stedet for ham. Han syntes, jeg skulle have lavet frisparket, siger Clem.
Er du enig?
– Det ved jeg ikke. Hvis jeg kunne have lavet frisparket, havde jeg gjort det, men det er da fair, at han mener noget andet. Det var helt fint at få en røffel. Jeg tror også, han ville have været okay med, hvis jeg gav ham en røffel. Sådan skal det være.
Det kan godt være, at William Clem – efter Peter Ankersens mening – forsømte at trække i nødbremsen i første halvleg, men det gjorde han til gengæld ikke efter pausen, hvor han fik et gult kort for netop at bremse en omstilling.
FC København-spilleren blåstempler sin egen præstation mod Silkeborg.
– Jeg synes, det var en fin kamp. Personligt kan jeg godt lide at være på bolden, og det ville jeg gerne have været lidt mere, men i sådan en kamp er der også andet, der skal gøres, fastslår stortalentet.
William Clem er startet inde i otte Superliga-kampe i denne sæson, som for midtbanespillerens vedkommende har budt på en længere skadespause.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER