Hvert år laver avisen The Guardian en liste over nogle af verdens største talenter under 18 år, og da listen udkom for et par uger siden, var FC Københavns Mohamed Daramy med. Derfor kan det måske undre, at FCK-talentet ikke har en eneste U-landskamp bag sig.
Forklaringen er dog simpel nok: Daramy har ikke dansk statsborgerskab, og så kan han ikke stille op for Danmark. Det kan dog ændre sig i løbet af ganske kort tid.
Spilleren fortæller til tipsbladet.dk, at hans mor har bestået prøven for at få dansk statsborgerskab, og at han derfor også får det, fordi han ikke er fyldt 18 år endnu. Det kan ske, hvert øjeblik det skal være.
– Min mor bestod den der test, så vi håber selvfølgelig, at hun får det. Hvis hun får det, får jeg det automatisk, fordi jeg er under 18. Så har vi fået at vide her i oktober, at min mors navn stod på den liste over dem, der får passet, så vi regner med at få det, siger Mohamed Daramy.
Han er født og har boet hele sit liv i Danmark, men har sierraleonsk statsborgerskab. Daramy har dog endnu ikke spillet nogen U- eller A-landskampe i Sierra Leone, og får han dansk pas, kommer han heller ikke til det.
– Så vil jeg selvfølgelig hellere vælge Danmark. Det vil være en stor ære at få den danske landsholdstrøje på, siger han.
Også rent praktisk vil et dansk pas hjælpe Mohamed Daramy, der har visse vanskeligheder, når han og FC København rejser rundt i Europa. Nogle gange er det lettere at komme ind i et europæisk land med et dansk pas end et sierraleonsk. Han missede eksempelvis udekampen mod The New Saints i Champions League-kvalifikationen på grund af visumproblemer.
– Det vil betyde rigtig meget for mig. Så er der ikke så mange problemer med udlandsturene, siger teenageren med et grin.
Daramy er noteret for 25 kampe for FC Københavns førstehold, og for et år siden blev han den yngste målscorer i klubbens historie. Talentet har der altså aldrig været tvivl om, og det er formentlig kun det manglende pas, der har holdt ham ude af diverse ungdomslandshold.
– Jeg trænede med de første gange som U15-spiller, så jeg savnede det, da jeg var 15. Men jeg er jo blevet mere voksen, så jeg tænker ikke så meget over det nu. Det er ikke noget, jeg bærer nag over. Det er ikke noget stort, men jeg glæder mig i hvert fald, hvis jeg kan få det (et dansk pas, red.), siger Mohamed Daramy.
Han kan få endnu en kamp for FCK, når holdet møder FC Nordsjælland i pokalturneringen torsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
