FCK-talent kan få dansk pas inden for kort tid: Drømmer om landsholdet

Mohamed Daramy har ikke dansk pas og har derfor aldrig optrådt på danske U-landshold. Men går alt efter planen, får han det i løbet af kort tid, og så håber han, at han om sider kan trække en landsholdstrøje på.



Hvert år laver avisen The Guardian en liste over nogle af verdens største talenter under 18 år, og da listen udkom for et par uger siden, var FC Københavns Mohamed Daramy med. Derfor kan det måske undre, at FCK-talentet ikke har en eneste U-landskamp bag sig.

Forklaringen er dog simpel nok: Daramy har ikke dansk statsborgerskab, og så kan han ikke stille op for Danmark. Det kan dog ændre sig i løbet af ganske kort tid.

Spilleren fortæller til tipsbladet.dk, at hans mor har bestået prøven for at få dansk statsborgerskab, og at han derfor også får det, fordi han ikke er fyldt 18 år endnu. Det kan ske, hvert øjeblik det skal være.

– Min mor bestod den der test, så vi håber selvfølgelig, at hun får det. Hvis hun får det, får jeg det automatisk, fordi jeg er under 18. Så har vi fået at vide her i oktober, at min mors navn stod på den liste over dem, der får passet, så vi regner med at få det, siger Mohamed Daramy.

Han er født og har boet hele sit liv i Danmark, men har sierraleonsk statsborgerskab. Daramy har dog endnu ikke spillet nogen U- eller A-landskampe i Sierra Leone, og får han dansk pas, kommer han heller ikke til det.

– Så vil jeg selvfølgelig hellere vælge Danmark. Det vil være en stor ære at få den danske landsholdstrøje på, siger han.

Også rent praktisk vil et dansk pas hjælpe Mohamed Daramy, der har visse vanskeligheder, når han og FC København rejser rundt i Europa. Nogle gange er det lettere at komme ind i et europæisk land med et dansk pas end et sierraleonsk. Han missede eksempelvis udekampen mod The New Saints i Champions League-kvalifikationen på grund af visumproblemer.

– Det vil betyde rigtig meget for mig. Så er der ikke så mange problemer med udlandsturene, siger teenageren med et grin.

Daramy er noteret for 25 kampe for FC Københavns førstehold, og for et år siden blev han den yngste målscorer i klubbens historie. Talentet har der altså aldrig været tvivl om, og det er formentlig kun det manglende pas, der har holdt ham ude af diverse ungdomslandshold. 

– Jeg trænede med de første gange som U15-spiller, så jeg savnede det, da jeg var 15. Men jeg er jo blevet mere voksen, så jeg tænker ikke så meget over det nu. Det er ikke noget, jeg bærer nag over. Det er ikke noget stort, men jeg glæder mig i hvert fald, hvis jeg kan få det (et dansk pas, red.), siger Mohamed Daramy.

Han kan få endnu en kamp for FCK, når holdet møder FC Nordsjælland i pokalturneringen torsdag aften. 



Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Lerager taler ud om FCK-brud

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar