FCK-topscorer bænket: Han er ikke tilfreds

Jacob Neestrup har nu sat ord på den manglende spilletid til Roony Bardghji i forårets tre første kampe.



PARKEN (Tipsbladet): Han er FC Københavns topscorer i Superligaen i denne sæson, men i forårets tre første kampe har Roony Bardghji ikke fået ét eneste minut på banen for 'Løverne'. 

I slutningen af mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland sang FC København-tilhængerne om Roony Bardghji, men Jacob Neestrup valgte endnu engang at holde det svenske stortalent på bænken. 

Efter slutfløjtet blev FC Københavns cheftræner spurgt om den manglende spilletid til Roony Bardghji.

– Først og fremmest skal de blive ved med at råbe på de spillere, de gerne vil have ind. Det har jeg stor respekt for. Roony er et stort, stort talent, som vi har i FC København, ligesom mange andre store talenter, der ikke er her længere, fordi de er blevet solgt, og ligesom nogle af de andre talenter, som også kom på banen i dag og også er kommet nedefra.

– Roony er en fantastisk spiller, men uanset hvem jeg spiller med, så gør jeg det ud fra det hold, som jeg mener er det bedste på dagen. Og det er uanset hvad du hedder. Men jeg kan godt forstå, at når man kigger på vores topscorer i Superligaen, og han så har fået nul minutter i de første tre kampe, så kan jeg jo godt forstå spørgsmålet. Jeg kan også godt forstå, hvis der er en undren, lød det fra Jacob Neestrup. 

Ifølge FC København-bossen er der ikke den store mystik i Roony Bardghjis manglende spilletid. 

– Det helt enkle svar er, at jeg altid spiller med det hold, som jeg mener er bedst på dagen. Jeg ved godt, at Roony jo ikke er tilfreds med ikke at spille. Han vil starte inde, og det berettiger hans talent også. I forhold til indskiftninger i dag, så var Roony 100 procent kommet ind, hvis vi havde været bagud 1-0.

– Men jeg synes, at Froholdt har vist sin berettigelse, i forhold til kampe, hvor der skal fightes lidt hjem, og hvor vi skal kunne lave nogle hurtige omstillinger. Derfor synes jeg, at det var rigtigt at sætte Victor ind i dag, ligesom jeg synes, at det var rigtigt at sætte ham ind i Silkeborg, lød det fra Jacob Neestrup. 

Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt, om han føler, at Roony Bardghjis niveau er dykket i forhold til efteråret. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Men det er klart, at den danske liga er speciel, i og med at der lige pludselig er to måneders pause. Lidt hårdt sagt er det uinteressant for mig, hvem der var den bedste spiller i oktober måned. Fordi nu er vi i februar 2024.

– Det gælder for Roony, og det gælder for alle hans holdkammerater. Han har, ligesom alle de andre, mulighed for at spille sig ind på det her FC København-hold, og ende med at være the big, big hero. Og det arbejder han på hver dag. Jeg har ikke en finger at sætte på hans arbejdsindsats, lød svaret fra Jacob Neestrup. 

Roony Bardghji har scoret syv mål for FC København i Superligaen i denne sæson. 





På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Randers FC – FC København

– Han ender i Premier League

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

AGF snubler i guldkampen

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sønderjyske – Viborg FF

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Silkeborg IF – OB

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Tottenham under stregen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Arsenal snublede i guldkampen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud