PARKEN (Tipsbladet): Han er FC Københavns topscorer i Superligaen i denne sæson, men i forårets tre første kampe har Roony Bardghji ikke fået ét eneste minut på banen for 'Løverne'.
I slutningen af mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland sang FC København-tilhængerne om Roony Bardghji, men Jacob Neestrup valgte endnu engang at holde det svenske stortalent på bænken.
Efter slutfløjtet blev FC Københavns cheftræner spurgt om den manglende spilletid til Roony Bardghji.
– Først og fremmest skal de blive ved med at råbe på de spillere, de gerne vil have ind. Det har jeg stor respekt for. Roony er et stort, stort talent, som vi har i FC København, ligesom mange andre store talenter, der ikke er her længere, fordi de er blevet solgt, og ligesom nogle af de andre talenter, som også kom på banen i dag og også er kommet nedefra.
– Roony er en fantastisk spiller, men uanset hvem jeg spiller med, så gør jeg det ud fra det hold, som jeg mener er det bedste på dagen. Og det er uanset hvad du hedder. Men jeg kan godt forstå, at når man kigger på vores topscorer i Superligaen, og han så har fået nul minutter i de første tre kampe, så kan jeg jo godt forstå spørgsmålet. Jeg kan også godt forstå, hvis der er en undren, lød det fra Jacob Neestrup.
Ifølge FC København-bossen er der ikke den store mystik i Roony Bardghjis manglende spilletid.
– Det helt enkle svar er, at jeg altid spiller med det hold, som jeg mener er bedst på dagen. Jeg ved godt, at Roony jo ikke er tilfreds med ikke at spille. Han vil starte inde, og det berettiger hans talent også. I forhold til indskiftninger i dag, så var Roony 100 procent kommet ind, hvis vi havde været bagud 1-0.
– Men jeg synes, at Froholdt har vist sin berettigelse, i forhold til kampe, hvor der skal fightes lidt hjem, og hvor vi skal kunne lave nogle hurtige omstillinger. Derfor synes jeg, at det var rigtigt at sætte Victor ind i dag, ligesom jeg synes, at det var rigtigt at sætte ham ind i Silkeborg, lød det fra Jacob Neestrup.
Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt, om han føler, at Roony Bardghjis niveau er dykket i forhold til efteråret.
– Nej, det vil jeg ikke sige. Men det er klart, at den danske liga er speciel, i og med at der lige pludselig er to måneders pause. Lidt hårdt sagt er det uinteressant for mig, hvem der var den bedste spiller i oktober måned. Fordi nu er vi i februar 2024.
– Det gælder for Roony, og det gælder for alle hans holdkammerater. Han har, ligesom alle de andre, mulighed for at spille sig ind på det her FC København-hold, og ende med at være the big, big hero. Og det arbejder han på hver dag. Jeg har ikke en finger at sætte på hans arbejdsindsats, lød svaret fra Jacob Neestrup.
Roony Bardghji har scoret syv mål for FC København i Superligaen i denne sæson.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Sænker prisen mod Midtjylland
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER