FCK-topscorer bænket: Han er ikke tilfreds

Jacob Neestrup har nu sat ord på den manglende spilletid til Roony Bardghji i forårets tre første kampe.



PARKEN (Tipsbladet): Han er FC Københavns topscorer i Superligaen i denne sæson, men i forårets tre første kampe har Roony Bardghji ikke fået ét eneste minut på banen for 'Løverne'. 

I slutningen af mandagens 2-0-sejr over FC Nordsjælland sang FC København-tilhængerne om Roony Bardghji, men Jacob Neestrup valgte endnu engang at holde det svenske stortalent på bænken. 

Efter slutfløjtet blev FC Københavns cheftræner spurgt om den manglende spilletid til Roony Bardghji.

– Først og fremmest skal de blive ved med at råbe på de spillere, de gerne vil have ind. Det har jeg stor respekt for. Roony er et stort, stort talent, som vi har i FC København, ligesom mange andre store talenter, der ikke er her længere, fordi de er blevet solgt, og ligesom nogle af de andre talenter, som også kom på banen i dag og også er kommet nedefra.

– Roony er en fantastisk spiller, men uanset hvem jeg spiller med, så gør jeg det ud fra det hold, som jeg mener er det bedste på dagen. Og det er uanset hvad du hedder. Men jeg kan godt forstå, at når man kigger på vores topscorer i Superligaen, og han så har fået nul minutter i de første tre kampe, så kan jeg jo godt forstå spørgsmålet. Jeg kan også godt forstå, hvis der er en undren, lød det fra Jacob Neestrup. 

Ifølge FC København-bossen er der ikke den store mystik i Roony Bardghjis manglende spilletid. 

– Det helt enkle svar er, at jeg altid spiller med det hold, som jeg mener er bedst på dagen. Jeg ved godt, at Roony jo ikke er tilfreds med ikke at spille. Han vil starte inde, og det berettiger hans talent også. I forhold til indskiftninger i dag, så var Roony 100 procent kommet ind, hvis vi havde været bagud 1-0.

– Men jeg synes, at Froholdt har vist sin berettigelse, i forhold til kampe, hvor der skal fightes lidt hjem, og hvor vi skal kunne lave nogle hurtige omstillinger. Derfor synes jeg, at det var rigtigt at sætte Victor ind i dag, ligesom jeg synes, at det var rigtigt at sætte ham ind i Silkeborg, lød det fra Jacob Neestrup. 

Cheftræneren blev afslutningsvist spurgt, om han føler, at Roony Bardghjis niveau er dykket i forhold til efteråret. 

– Nej, det vil jeg ikke sige. Men det er klart, at den danske liga er speciel, i og med at der lige pludselig er to måneders pause. Lidt hårdt sagt er det uinteressant for mig, hvem der var den bedste spiller i oktober måned. Fordi nu er vi i februar 2024.

– Det gælder for Roony, og det gælder for alle hans holdkammerater. Han har, ligesom alle de andre, mulighed for at spille sig ind på det her FC København-hold, og ende med at være the big, big hero. Og det arbejder han på hver dag. Jeg har ikke en finger at sætte på hans arbejdsindsats, lød svaret fra Jacob Neestrup. 

Roony Bardghji har scoret syv mål for FC København i Superligaen i denne sæson. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Harry Maguire i chok

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er