Andreas Cornelius fik omsider scoret et mål i Superligaen for FC København, siden angriberen skiftede tilbage til københavnerklubben i sommeren 2022.
Målet kom, da Cornelius kort efter sin indskiftning gjorde det til slutresultatet 2-0 ude mod OB i søndagens kamp i Superligaen.
FCK-træner Jacob Neestrup mener, at Cornelius har været udsat for et massivt pres og på det seneste også hånlige bemærkninger over de manglende mål.
– Det har været frustrerende for ham og os, og du skal selvfølgelig ikke underkende det pres, som han har været under, hvor det fra nogle var begyndt at blive lidt hånligt til sidst, siger Neestrup til Discovery+.
Træneren er lettet på angriberens vegne efter den lange måltørke.
– Jeg ønsker altid det bedste for mine spillere, uanset hvem det er. Men det forløb, han har været en del af, er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet som træner.
– Han har jo været konstant skadet i halvandet år. Ude og inde. Han har vel været skadet et sted imellem 10 og 12 gange, og det har været mange forskellige skader, siger Neestrup til tv-stationen.
Cornelius kom ind efter lidt over en times spil, og få minutter senere udnyttede han et oplæg fra kantspilleren Elias Achouri.
– Det var dejligt at se Cornelius komme ind og score og gøre et rigtig godt indhop, men det var jo også en chance, han skulle score på, da Achouri spillede ham fri.
– Jeg er altid glad, når mine spillere har succes, men selvfølgelig jublede vi lidt ekstra med alt det, Cornelius har været igennem, siden han kom tilbage for halvandet år siden, siger Neestrup til klubbens hjemmeside.
Cornelius er i skarp konkurrence om pladsen som spydspids med blandt andre Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
– Orri gør det også godt, og Claesson gjorde det godt på 9'er-positionen, inden han blev skadet, så der er kamp om pladserne, så det gælder bare om at vise sig godt frem gang til træning, og når man får chancen i kamp, siger Neestrup.
Cornelius har scoret 64 mål i 209 kampe for FCK på tværs af alle turneringer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM