Andreas Cornelius fik omsider scoret et mål i Superligaen for FC København, siden angriberen skiftede tilbage til københavnerklubben i sommeren 2022.
Målet kom, da Cornelius kort efter sin indskiftning gjorde det til slutresultatet 2-0 ude mod OB i søndagens kamp i Superligaen.
FCK-træner Jacob Neestrup mener, at Cornelius har været udsat for et massivt pres og på det seneste også hånlige bemærkninger over de manglende mål.
– Det har været frustrerende for ham og os, og du skal selvfølgelig ikke underkende det pres, som han har været under, hvor det fra nogle var begyndt at blive lidt hånligt til sidst, siger Neestrup til Discovery+.
Træneren er lettet på angriberens vegne efter den lange måltørke.
– Jeg ønsker altid det bedste for mine spillere, uanset hvem det er. Men det forløb, han har været en del af, er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet som træner.
– Han har jo været konstant skadet i halvandet år. Ude og inde. Han har vel været skadet et sted imellem 10 og 12 gange, og det har været mange forskellige skader, siger Neestrup til tv-stationen.
Cornelius kom ind efter lidt over en times spil, og få minutter senere udnyttede han et oplæg fra kantspilleren Elias Achouri.
– Det var dejligt at se Cornelius komme ind og score og gøre et rigtig godt indhop, men det var jo også en chance, han skulle score på, da Achouri spillede ham fri.
– Jeg er altid glad, når mine spillere har succes, men selvfølgelig jublede vi lidt ekstra med alt det, Cornelius har været igennem, siden han kom tilbage for halvandet år siden, siger Neestrup til klubbens hjemmeside.
Cornelius er i skarp konkurrence om pladsen som spydspids med blandt andre Orri Oskarsson og Viktor Claesson.
– Orri gør det også godt, og Claesson gjorde det godt på 9'er-positionen, inden han blev skadet, så der er kamp om pladserne, så det gælder bare om at vise sig godt frem gang til træning, og når man får chancen i kamp, siger Neestrup.
Cornelius har scoret 64 mål i 209 kampe for FCK på tværs af alle turneringer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Tysk VM-chok
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT