Irriteret Neestrup: Det var hånligt til sidst

FCK-træner Jacob Neestrup er lettet på vegne af Andreas Cornelius, efter at angriberen scorede i Superligaen.



Andreas Cornelius fik omsider scoret et mål i Superligaen for FC København, siden angriberen skiftede tilbage til københavnerklubben i sommeren 2022.

Målet kom, da Cornelius kort efter sin indskiftning gjorde det til slutresultatet 2-0 ude mod OB i søndagens kamp i Superligaen.

FCK-træner Jacob Neestrup mener, at Cornelius har været udsat for et massivt pres og på det seneste også hånlige bemærkninger over de manglende mål.

– Det har været frustrerende for ham og os, og du skal selvfølgelig ikke underkende det pres, som han har været under, hvor det fra nogle var begyndt at blive lidt hånligt til sidst, siger Neestrup til Discovery+.

Træneren er lettet på angriberens vegne efter den lange måltørke.

– Jeg ønsker altid det bedste for mine spillere, uanset hvem det er. Men det forløb, han har været en del af, er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet som træner.

– Han har jo været konstant skadet i halvandet år. Ude og inde. Han har vel været skadet et sted imellem 10 og 12 gange, og det har været mange forskellige skader, siger Neestrup til tv-stationen.

Cornelius kom ind efter lidt over en times spil, og få minutter senere udnyttede han et oplæg fra kantspilleren Elias Achouri.

– Det var dejligt at se Cornelius komme ind og score og gøre et rigtig godt indhop, men det var jo også en chance, han skulle score på, da Achouri spillede ham fri.

– Jeg er altid glad, når mine spillere har succes, men selvfølgelig jublede vi lidt ekstra med alt det, Cornelius har været igennem, siden han kom tilbage for halvandet år siden, siger Neestrup til klubbens hjemmeside.

Cornelius er i skarp konkurrence om pladsen som spydspids med blandt andre Orri Oskarsson og Viktor Claesson.

– Orri gør det også godt, og Claesson gjorde det godt på 9'er-positionen, inden han blev skadet, så der er kamp om pladserne, så det gælder bare om at vise sig godt frem gang til træning, og når man får chancen i kamp, siger Neestrup.

Cornelius har scoret 64 mål i 209 kampe for FCK på tværs af alle turneringer.

/ritzau/





Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Argentinsk træner kræver forbedringer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning