FC København-chef øjner førstepladsen

Cheftræner Jacob Neestrup mener, at FC København går på vinterpause med førstepladsen inden for rækkevidde



– Det er altafgørende for spillere og stab, at når vi møder tilbage på første træningsdag efter juleferien, så har vi førstepladsen inden for rækkevidde.

Sådan lød det fra FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, da han blev ansat 20. september.

Søndag gik de forsvarende mestre så på juleferie med en sejr på 2-0 over AGF, og cheftræneren fortalte efterfølgende, at han synes, at førstepladsen er inden for rækkevidde.

– Ja, det føler jeg, at den er. Det havde den været uanset, hvordan det gik mod AGF. Om der var 11, 8 eller 5 point, så havde det været inden for rækkevidde.

– Det siger sig selv, at det er bedre med færre point op, men vi er blevet et FC København-hold, der er blevet hamrende svære at slå i Superligaen, fordi vi tillader meget få chancer.

– Det er inden for rækkevidde pointmæssigt, men det er specielt inden for rækkevidde i forhold til den følelse, som spillerne sidder med inde i omklædningsrummet, siger Jacob Neestrup.

Siden ansættelsen er det blevet til fire sejre og tre uafgjorte kampe i Superligaen for Neestrups tropper, der i øjeblikket ligger på tredjepladsen med 27 point.

Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, der dog har spillet en kamp færre.

Sejren over AGF søndag betød, at københavnerne nu har vundet de seneste tre kampe, og venstrebacken Victor Kristiansen ærgrer sig derfor over, at holdene skal på vinterpause nu.

– Vi har det godt, og vi er ærgerlige over, at det slutter nu. Jeg synes virkelig, at vi ser stærke ud, og at vi har fundet os selv igen.

– Det havde været fint, hvis der var nogle flere kampe nu, så vi kunne komme op på førstepladsen, hvor vi hører til, siger Victor Kristiansen, der scorede sit første mål for FCK i kampen mod AGF.

Superligaen går tidligt på vinterpause på grund af VM i Qatar, og landets bedste fodboldrække genoptages først igen i slutningen af februar.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!