– Det er altafgørende for spillere og stab, at når vi møder tilbage på første træningsdag efter juleferien, så har vi førstepladsen inden for rækkevidde.
Sådan lød det fra FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, da han blev ansat 20. september.
Søndag gik de forsvarende mestre så på juleferie med en sejr på 2-0 over AGF, og cheftræneren fortalte efterfølgende, at han synes, at førstepladsen er inden for rækkevidde.
– Ja, det føler jeg, at den er. Det havde den været uanset, hvordan det gik mod AGF. Om der var 11, 8 eller 5 point, så havde det været inden for rækkevidde.
– Det siger sig selv, at det er bedre med færre point op, men vi er blevet et FC København-hold, der er blevet hamrende svære at slå i Superligaen, fordi vi tillader meget få chancer.
– Det er inden for rækkevidde pointmæssigt, men det er specielt inden for rækkevidde i forhold til den følelse, som spillerne sidder med inde i omklædningsrummet, siger Jacob Neestrup.
Siden ansættelsen er det blevet til fire sejre og tre uafgjorte kampe i Superligaen for Neestrups tropper, der i øjeblikket ligger på tredjepladsen med 27 point.
Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, der dog har spillet en kamp færre.
Sejren over AGF søndag betød, at københavnerne nu har vundet de seneste tre kampe, og venstrebacken Victor Kristiansen ærgrer sig derfor over, at holdene skal på vinterpause nu.
– Vi har det godt, og vi er ærgerlige over, at det slutter nu. Jeg synes virkelig, at vi ser stærke ud, og at vi har fundet os selv igen.
– Det havde været fint, hvis der var nogle flere kampe nu, så vi kunne komme op på førstepladsen, hvor vi hører til, siger Victor Kristiansen, der scorede sit første mål for FCK i kampen mod AGF.
Superligaen går tidligt på vinterpause på grund af VM i Qatar, og landets bedste fodboldrække genoptages først igen i slutningen af februar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Patrick Dorgu er med
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED