FC København-chef øjner førstepladsen

Cheftræner Jacob Neestrup mener, at FC København går på vinterpause med førstepladsen inden for rækkevidde



– Det er altafgørende for spillere og stab, at når vi møder tilbage på første træningsdag efter juleferien, så har vi førstepladsen inden for rækkevidde.

Sådan lød det fra FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, da han blev ansat 20. september.

Søndag gik de forsvarende mestre så på juleferie med en sejr på 2-0 over AGF, og cheftræneren fortalte efterfølgende, at han synes, at førstepladsen er inden for rækkevidde.

– Ja, det føler jeg, at den er. Det havde den været uanset, hvordan det gik mod AGF. Om der var 11, 8 eller 5 point, så havde det været inden for rækkevidde.

– Det siger sig selv, at det er bedre med færre point op, men vi er blevet et FC København-hold, der er blevet hamrende svære at slå i Superligaen, fordi vi tillader meget få chancer.

– Det er inden for rækkevidde pointmæssigt, men det er specielt inden for rækkevidde i forhold til den følelse, som spillerne sidder med inde i omklædningsrummet, siger Jacob Neestrup.

Siden ansættelsen er det blevet til fire sejre og tre uafgjorte kampe i Superligaen for Neestrups tropper, der i øjeblikket ligger på tredjepladsen med 27 point.

Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, der dog har spillet en kamp færre.

Sejren over AGF søndag betød, at københavnerne nu har vundet de seneste tre kampe, og venstrebacken Victor Kristiansen ærgrer sig derfor over, at holdene skal på vinterpause nu.

– Vi har det godt, og vi er ærgerlige over, at det slutter nu. Jeg synes virkelig, at vi ser stærke ud, og at vi har fundet os selv igen.

– Det havde været fint, hvis der var nogle flere kampe nu, så vi kunne komme op på førstepladsen, hvor vi hører til, siger Victor Kristiansen, der scorede sit første mål for FCK i kampen mod AGF.

Superligaen går tidligt på vinterpause på grund af VM i Qatar, og landets bedste fodboldrække genoptages først igen i slutningen af februar.

/ritzau/





TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Spanien – Saudi-Arabien

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?