FC København-chef øjner førstepladsen

Cheftræner Jacob Neestrup mener, at FC København går på vinterpause med førstepladsen inden for rækkevidde



– Det er altafgørende for spillere og stab, at når vi møder tilbage på første træningsdag efter juleferien, så har vi førstepladsen inden for rækkevidde.

Sådan lød det fra FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, da han blev ansat 20. september.

Søndag gik de forsvarende mestre så på juleferie med en sejr på 2-0 over AGF, og cheftræneren fortalte efterfølgende, at han synes, at førstepladsen er inden for rækkevidde.

– Ja, det føler jeg, at den er. Det havde den været uanset, hvordan det gik mod AGF. Om der var 11, 8 eller 5 point, så havde det været inden for rækkevidde.

– Det siger sig selv, at det er bedre med færre point op, men vi er blevet et FC København-hold, der er blevet hamrende svære at slå i Superligaen, fordi vi tillader meget få chancer.

– Det er inden for rækkevidde pointmæssigt, men det er specielt inden for rækkevidde i forhold til den følelse, som spillerne sidder med inde i omklædningsrummet, siger Jacob Neestrup.

Siden ansættelsen er det blevet til fire sejre og tre uafgjorte kampe i Superligaen for Neestrups tropper, der i øjeblikket ligger på tredjepladsen med 27 point.

Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, der dog har spillet en kamp færre.

Sejren over AGF søndag betød, at københavnerne nu har vundet de seneste tre kampe, og venstrebacken Victor Kristiansen ærgrer sig derfor over, at holdene skal på vinterpause nu.

– Vi har det godt, og vi er ærgerlige over, at det slutter nu. Jeg synes virkelig, at vi ser stærke ud, og at vi har fundet os selv igen.

– Det havde været fint, hvis der var nogle flere kampe nu, så vi kunne komme op på førstepladsen, hvor vi hører til, siger Victor Kristiansen, der scorede sit første mål for FCK i kampen mod AGF.

Superligaen går tidligt på vinterpause på grund af VM i Qatar, og landets bedste fodboldrække genoptages først igen i slutningen af februar.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Neestrup jagtes af storklub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jess Thorup indlagt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle