– Det er altafgørende for spillere og stab, at når vi møder tilbage på første træningsdag efter juleferien, så har vi førstepladsen inden for rækkevidde.
Sådan lød det fra FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, da han blev ansat 20. september.
Søndag gik de forsvarende mestre så på juleferie med en sejr på 2-0 over AGF, og cheftræneren fortalte efterfølgende, at han synes, at førstepladsen er inden for rækkevidde.
– Ja, det føler jeg, at den er. Det havde den været uanset, hvordan det gik mod AGF. Om der var 11, 8 eller 5 point, så havde det været inden for rækkevidde.
– Det siger sig selv, at det er bedre med færre point op, men vi er blevet et FC København-hold, der er blevet hamrende svære at slå i Superligaen, fordi vi tillader meget få chancer.
– Det er inden for rækkevidde pointmæssigt, men det er specielt inden for rækkevidde i forhold til den følelse, som spillerne sidder med inde i omklædningsrummet, siger Jacob Neestrup.
Siden ansættelsen er det blevet til fire sejre og tre uafgjorte kampe i Superligaen for Neestrups tropper, der i øjeblikket ligger på tredjepladsen med 27 point.
Holdet har fem point op til FC Nordsjælland på førstepladsen, der dog har spillet en kamp færre.
Sejren over AGF søndag betød, at københavnerne nu har vundet de seneste tre kampe, og venstrebacken Victor Kristiansen ærgrer sig derfor over, at holdene skal på vinterpause nu.
– Vi har det godt, og vi er ærgerlige over, at det slutter nu. Jeg synes virkelig, at vi ser stærke ud, og at vi har fundet os selv igen.
– Det havde været fint, hvis der var nogle flere kampe nu, så vi kunne komme op på førstepladsen, hvor vi hører til, siger Victor Kristiansen, der scorede sit første mål for FCK i kampen mod AGF.
Superligaen går tidligt på vinterpause på grund af VM i Qatar, og landets bedste fodboldrække genoptages først igen i slutningen af februar.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE