Han kom bragende frem på scenen med stærke præstationer for FC København i efteråret 2021, men 2022 har ikke været helt så succesuldt for Roony Bardghji.
Det 16-årige stortalent startede året med at få godt med startpladser, men han er siden røget ud på bænken, og i de seneste to kampe mod AaB og Viborg FF har han været ude af truppen. Til kampen mod AaB var det på grund af sygdom, mens cheftræner Jess Thorup ganske enkelt foretrak andre til kampen mod Viborg FF.
– Den første kamp var han syg, og kamp to havde jeg i forhold til kanterne valgt at holde fast i dem, der gjorde det godt mod AaB. Isak [Bergmann Johanneson] kom ind og scorede, Paul [Mukairu] leverede et rigtig fint indhop, og derfor holdt jeg fast i den trup.
– Det er sådan, det er i FC København: Man skal være klar, når chancen er der, ellers er der andre, der byder sig til, og så er der lidt længere vej tilbage. Det var bare et tilvalg af noget andet fremfor et fravalg af Roony, sagde Jess Thorup efter onsdagens træning i FC København.
I dialog om ny kontrakt
Også Peter Christiansen, FC Københavns sportsdirektør, blev spurgt ind til Roony Bardghji.
Nærmere bestemt, om der er noget nyt på kontraktfronten, hvor den 16-årige svensker blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt med FC København.
– Jeg kan godt forstå, det er et interessant spørgsmål, men jeg kommer jo ikke til at diskutere spillernes kontraktlige forhold her.
– Men nu går det sin gang, og selvfølgelig er der dialog, og det har der været længe, men det skal også være rigtigt for alle parter, fortalte “PC” og tilføjede om Roonys seneste fravalg:
– Det må han lære at leve med. Han er også på et tidligt stadie i sin karriere og skal affinde sig med nogle af de ting, så det er meget naturligt for mig.
Søndag skal FC København i aktion igen, når de tager imod Brøndby IF. Tiden må vise, om Roony Bardghji er med i truppen til den kamp.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
