Han kom bragende frem på scenen med stærke præstationer for FC København i efteråret 2021, men 2022 har ikke været helt så succesuldt for Roony Bardghji.
Det 16-årige stortalent startede året med at få godt med startpladser, men han er siden røget ud på bænken, og i de seneste to kampe mod AaB og Viborg FF har han været ude af truppen. Til kampen mod AaB var det på grund af sygdom, mens cheftræner Jess Thorup ganske enkelt foretrak andre til kampen mod Viborg FF.
– Den første kamp var han syg, og kamp to havde jeg i forhold til kanterne valgt at holde fast i dem, der gjorde det godt mod AaB. Isak [Bergmann Johanneson] kom ind og scorede, Paul [Mukairu] leverede et rigtig fint indhop, og derfor holdt jeg fast i den trup.
– Det er sådan, det er i FC København: Man skal være klar, når chancen er der, ellers er der andre, der byder sig til, og så er der lidt længere vej tilbage. Det var bare et tilvalg af noget andet fremfor et fravalg af Roony, sagde Jess Thorup efter onsdagens træning i FC København.
I dialog om ny kontrakt
Også Peter Christiansen, FC Københavns sportsdirektør, blev spurgt ind til Roony Bardghji.
Nærmere bestemt, om der er noget nyt på kontraktfronten, hvor den 16-årige svensker blot har halvandet år tilbage af sin kontrakt med FC København.
– Jeg kan godt forstå, det er et interessant spørgsmål, men jeg kommer jo ikke til at diskutere spillernes kontraktlige forhold her.
– Men nu går det sin gang, og selvfølgelig er der dialog, og det har der været længe, men det skal også være rigtigt for alle parter, fortalte “PC” og tilføjede om Roonys seneste fravalg:
– Det må han lære at leve med. Han er også på et tidligt stadie i sin karriere og skal affinde sig med nogle af de ting, så det er meget naturligt for mig.
Søndag skal FC København i aktion igen, når de tager imod Brøndby IF. Tiden må vise, om Roony Bardghji er med i truppen til den kamp.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Offentliggøres i dag
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
