Neestrup kræver forstærkninger efter profilflugt

Jacob Neestrup bruger ikke de manglende forstærkninger som en undskyldning for ikke at vinde kampe.



Flere store profiler har forladt FC København, og erstatninger er der ikke kommet mange af.

Hákon Haraldsson er blevet solgt til franske Lille, Mohamed Daramy er vendt tilbage til Ajax, Victor Kristiansen blev i januar solgt til Leicester, og så har Carlos Zeca, Marko Stamenic og Karl-Johan Johnsson haft kontraktudløb.

Det er altså mange spillere, som Jacob Neestrup ikke længere har til rådighed, men FCK-træneren vil ikke bruge det som undskyldning for ikke at vinde kampe.

– Alle kender regnestykket. Hákon ude, VK (Victor Kristiansen, red.) ude, Mohamed Daramy ude og Zeca ude. Det skal der selvfølgelig findes erstatninger for.

– Jeg kommer ikke til at stå her og give mig selv et alibi for ikke at vinde fodboldkampe med FC København. De skal bare vindes, og så er det ligemeget, hvem der er på banen.

– Best case for mig er, at erstatningerne havde været der dagen efter Randers-kampen (sidste kamp i den forgangne sæson, red.), men det er ikke sådan, den virkelige verden fungerer, siger FCK-træneren, efter at FCK lørdag slog Lyngby Boldklub 2-1 i sæsonpremieren.

Jacob Neestrup fortæller også, at han har presset på for erstatninger hos sportsdirektør Peter "PC" Christiansen.

– Jeg forstår spørgsmålene, og jeg gør mit for at presse på, eller hvad man sige, men der er fuldstændig åben dialog og transparens fra "PC".

– Jeg kender situationen på godt og ondt, men det er ikke sådan, at han har givet mig fripas til ikke at vinde fodboldkampe, fordi der ikke er kommet nye spillere ind, siger Jacob Neestrup.

FCK-træneren måtte undvære Andreas Cornelius i store dele af sidste sæson, da den stærke angriber døjede med utallige skader.

Lørdag var Cornelius tilbage i aktion for FCK, og det var Jacob Neestrup utroligt glad for at se.

– Jeg synes, det giver rigtig, rigtig, rigtig meget at have Cornelius med, for det giver os muligheden for at spille hen over et pres, hvor stopperne ikke bare kan bryde, som de kunne med Hákon (Haraldsson, red.) i sidste del af sæsonen.

– Hans fysik og tilstedeværelse er voldsom til tider. Han er god i feltet, og han er god som opspilsstation. Jeg er meget tilfreds med ham.

– Vi vandt mesterskabet i sidste sæson med rigtig mange små spillere. Vi havde et historisk lavt hold, siger Jacob Neestrup.

FCK vandt lørdagens kamp mod Lyngby med 2-1. Målene blev scoret af Valdemar Lund, Diogo Goncalves og Alfred Finnbogason.

/ritzau/





Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ecuador – Tyskland

Curaçao – Elfenbenskysten

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

I dialog om dansk bomber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forbereder bud på 970 mio.

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub