Flere store profiler har forladt FC København, og erstatninger er der ikke kommet mange af.
Hákon Haraldsson er blevet solgt til franske Lille, Mohamed Daramy er vendt tilbage til Ajax, Victor Kristiansen blev i januar solgt til Leicester, og så har Carlos Zeca, Marko Stamenic og Karl-Johan Johnsson haft kontraktudløb.
Det er altså mange spillere, som Jacob Neestrup ikke længere har til rådighed, men FCK-træneren vil ikke bruge det som undskyldning for ikke at vinde kampe.
– Alle kender regnestykket. Hákon ude, VK (Victor Kristiansen, red.) ude, Mohamed Daramy ude og Zeca ude. Det skal der selvfølgelig findes erstatninger for.
– Jeg kommer ikke til at stå her og give mig selv et alibi for ikke at vinde fodboldkampe med FC København. De skal bare vindes, og så er det ligemeget, hvem der er på banen.
– Best case for mig er, at erstatningerne havde været der dagen efter Randers-kampen (sidste kamp i den forgangne sæson, red.), men det er ikke sådan, den virkelige verden fungerer, siger FCK-træneren, efter at FCK lørdag slog Lyngby Boldklub 2-1 i sæsonpremieren.
Jacob Neestrup fortæller også, at han har presset på for erstatninger hos sportsdirektør Peter "PC" Christiansen.
– Jeg forstår spørgsmålene, og jeg gør mit for at presse på, eller hvad man sige, men der er fuldstændig åben dialog og transparens fra "PC".
– Jeg kender situationen på godt og ondt, men det er ikke sådan, at han har givet mig fripas til ikke at vinde fodboldkampe, fordi der ikke er kommet nye spillere ind, siger Jacob Neestrup.
FCK-træneren måtte undvære Andreas Cornelius i store dele af sidste sæson, da den stærke angriber døjede med utallige skader.
Lørdag var Cornelius tilbage i aktion for FCK, og det var Jacob Neestrup utroligt glad for at se.
– Jeg synes, det giver rigtig, rigtig, rigtig meget at have Cornelius med, for det giver os muligheden for at spille hen over et pres, hvor stopperne ikke bare kan bryde, som de kunne med Hákon (Haraldsson, red.) i sidste del af sæsonen.
– Hans fysik og tilstedeværelse er voldsom til tider. Han er god i feltet, og han er god som opspilsstation. Jeg er meget tilfreds med ham.
– Vi vandt mesterskabet i sidste sæson med rigtig mange små spillere. Vi havde et historisk lavt hold, siger Jacob Neestrup.
FCK vandt lørdagens kamp mod Lyngby med 2-1. Målene blev scoret af Valdemar Lund, Diogo Goncalves og Alfred Finnbogason.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER