Jess Thorup nedtoner angriber-behov

Hvis det står til cheftræner Jess Thorup, så har FC København ikke akut brug for en ekstra angriber.



FC København savner ikke en ny frontangriber – eller såkaldt 9’er – og råder i truppen over spillere, der sagtens kan score mål.

Det fastslår FCK-træner Jess Thorup, der peger på typer som Pep Biel og Viktor Claesson med fem og seks mål i de første syv kampe af sæsonen.

– Jeg har aldrig snakket om en 9’er. Det er medierne, der snakker 9’er. Jeg synes, Pep har scoret nogle fantastiske 9’er-mål. Nu viser Viktor Claesson også, hvor dygtig han er. Ikke kun mellem felterne, men også i feltet.

– Det startede allerede oppe mod AaB i Aalborg, hvor vi lagde Viktor ind på 8’eren (en plads på den centrale midtbane, red.). Han scorede og har nogle virkelig giftige løb ind i feltet, siger Thorup.

Onsdag skal FCK spille en afgørende kamp ude mod Trabzonspor om at komme i Champions Leagues gruppespil. FCK vandt den første kamp 2-1 i Parken.

Thorup holder fokus på den trup, han råder over, og forsøger at få flere spillere til at være farlige i offensiven.

– Vi har arbejdet meget på den sidste tredjedel med at få flere spillere i feltet, og det giver muligheder både for Pep, men også for Viktor Claesson og de andre, der kommer fra andet geled.

– Så det er mere en medieomtale, end det er en trænersnak, siger Thorup om debatten om en ny FCK-angriber.

FCK hentede angriberne Khouma Babacar, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen i januars transfervindue, men ingen af dem har slået til. Og Nicolai Jørgensen er allerede væk igen.

I fredagens 3-0-sejr over Lyngby fik Karamoko sin første startplads, mens Babacar slet ikke kom på banen trods fem indskiftninger. I stedet kom blandt andre kantspillerne Paul Mukairu og Akinkunmi Amoo på banen.

Thorup afviser dog, at det skal ses som et et fravalg af Babacar, og træneren forklarer sine taktiske overvejelser.

– Det var vigtigt for mig at prøve Karamoko. Han fik sin første startplads og spillede 90 minutter. Jeg prøvede ham først på kanten, hvor han gjorde det fint. Jeg valgte at tage Pep ud og ville gerne se Karamoko i front.

– Jeg havde også to kanter, jeg havde brug for at se i forhold til onsdagens kamp. Det var Amoo og Paul Mukairu, der begge har international topfart, som kan blive afgørende i den kamp.

– Derfor var det vigtigt for mig at sætte dem ind. Så for mig var det mere et tilvalg af noget frem for et fravalg af noget andet, siger Thorup.

FCK’s kamp mod Trabzonspor spilles onsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Henter FC København-spiller

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Tottenham præsenterer ny træner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark