FC København savner ikke en ny frontangriber – eller såkaldt 9’er – og råder i truppen over spillere, der sagtens kan score mål.
Det fastslår FCK-træner Jess Thorup, der peger på typer som Pep Biel og Viktor Claesson med fem og seks mål i de første syv kampe af sæsonen.
– Jeg har aldrig snakket om en 9’er. Det er medierne, der snakker 9’er. Jeg synes, Pep har scoret nogle fantastiske 9’er-mål. Nu viser Viktor Claesson også, hvor dygtig han er. Ikke kun mellem felterne, men også i feltet.
– Det startede allerede oppe mod AaB i Aalborg, hvor vi lagde Viktor ind på 8’eren (en plads på den centrale midtbane, red.). Han scorede og har nogle virkelig giftige løb ind i feltet, siger Thorup.
Onsdag skal FCK spille en afgørende kamp ude mod Trabzonspor om at komme i Champions Leagues gruppespil. FCK vandt den første kamp 2-1 i Parken.
Thorup holder fokus på den trup, han råder over, og forsøger at få flere spillere til at være farlige i offensiven.
– Vi har arbejdet meget på den sidste tredjedel med at få flere spillere i feltet, og det giver muligheder både for Pep, men også for Viktor Claesson og de andre, der kommer fra andet geled.
– Så det er mere en medieomtale, end det er en trænersnak, siger Thorup om debatten om en ny FCK-angriber.
FCK hentede angriberne Khouma Babacar, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen i januars transfervindue, men ingen af dem har slået til. Og Nicolai Jørgensen er allerede væk igen.
I fredagens 3-0-sejr over Lyngby fik Karamoko sin første startplads, mens Babacar slet ikke kom på banen trods fem indskiftninger. I stedet kom blandt andre kantspillerne Paul Mukairu og Akinkunmi Amoo på banen.
Thorup afviser dog, at det skal ses som et et fravalg af Babacar, og træneren forklarer sine taktiske overvejelser.
– Det var vigtigt for mig at prøve Karamoko. Han fik sin første startplads og spillede 90 minutter. Jeg prøvede ham først på kanten, hvor han gjorde det fint. Jeg valgte at tage Pep ud og ville gerne se Karamoko i front.
– Jeg havde også to kanter, jeg havde brug for at se i forhold til onsdagens kamp. Det var Amoo og Paul Mukairu, der begge har international topfart, som kan blive afgørende i den kamp.
– Derfor var det vigtigt for mig at sætte dem ind. Så for mig var det mere et tilvalg af noget frem for et fravalg af noget andet, siger Thorup.
FCK’s kamp mod Trabzonspor spilles onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW