Jess Thorup nedtoner angriber-behov

Hvis det står til cheftræner Jess Thorup, så har FC København ikke akut brug for en ekstra angriber.



FC København savner ikke en ny frontangriber – eller såkaldt 9’er – og råder i truppen over spillere, der sagtens kan score mål.

Det fastslår FCK-træner Jess Thorup, der peger på typer som Pep Biel og Viktor Claesson med fem og seks mål i de første syv kampe af sæsonen.

– Jeg har aldrig snakket om en 9’er. Det er medierne, der snakker 9’er. Jeg synes, Pep har scoret nogle fantastiske 9’er-mål. Nu viser Viktor Claesson også, hvor dygtig han er. Ikke kun mellem felterne, men også i feltet.

– Det startede allerede oppe mod AaB i Aalborg, hvor vi lagde Viktor ind på 8’eren (en plads på den centrale midtbane, red.). Han scorede og har nogle virkelig giftige løb ind i feltet, siger Thorup.

Onsdag skal FCK spille en afgørende kamp ude mod Trabzonspor om at komme i Champions Leagues gruppespil. FCK vandt den første kamp 2-1 i Parken.

Thorup holder fokus på den trup, han råder over, og forsøger at få flere spillere til at være farlige i offensiven.

– Vi har arbejdet meget på den sidste tredjedel med at få flere spillere i feltet, og det giver muligheder både for Pep, men også for Viktor Claesson og de andre, der kommer fra andet geled.

– Så det er mere en medieomtale, end det er en trænersnak, siger Thorup om debatten om en ny FCK-angriber.

FCK hentede angriberne Khouma Babacar, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen i januars transfervindue, men ingen af dem har slået til. Og Nicolai Jørgensen er allerede væk igen.

I fredagens 3-0-sejr over Lyngby fik Karamoko sin første startplads, mens Babacar slet ikke kom på banen trods fem indskiftninger. I stedet kom blandt andre kantspillerne Paul Mukairu og Akinkunmi Amoo på banen.

Thorup afviser dog, at det skal ses som et et fravalg af Babacar, og træneren forklarer sine taktiske overvejelser.

– Det var vigtigt for mig at prøve Karamoko. Han fik sin første startplads og spillede 90 minutter. Jeg prøvede ham først på kanten, hvor han gjorde det fint. Jeg valgte at tage Pep ud og ville gerne se Karamoko i front.

– Jeg havde også to kanter, jeg havde brug for at se i forhold til onsdagens kamp. Det var Amoo og Paul Mukairu, der begge har international topfart, som kan blive afgørende i den kamp.

– Derfor var det vigtigt for mig at sætte dem ind. Så for mig var det mere et tilvalg af noget frem for et fravalg af noget andet, siger Thorup.

FCK’s kamp mod Trabzonspor spilles onsdag klokken 21.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FC Fredericia – AGF

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Salah strålede for Liverpool

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Præsenterer Thomas Franks afløser

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

‘Jeg skammer mig’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Stort Brøndby-boost

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

For første gang siden 1999!

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland