Jess Thorup nedtoner angriber-behov

Hvis det står til cheftræner Jess Thorup, så har FC København ikke akut brug for en ekstra angriber.



FC København savner ikke en ny frontangriber – eller såkaldt 9’er – og råder i truppen over spillere, der sagtens kan score mål.

Det fastslår FCK-træner Jess Thorup, der peger på typer som Pep Biel og Viktor Claesson med fem og seks mål i de første syv kampe af sæsonen.

– Jeg har aldrig snakket om en 9’er. Det er medierne, der snakker 9’er. Jeg synes, Pep har scoret nogle fantastiske 9’er-mål. Nu viser Viktor Claesson også, hvor dygtig han er. Ikke kun mellem felterne, men også i feltet.

– Det startede allerede oppe mod AaB i Aalborg, hvor vi lagde Viktor ind på 8’eren (en plads på den centrale midtbane, red.). Han scorede og har nogle virkelig giftige løb ind i feltet, siger Thorup.

Onsdag skal FCK spille en afgørende kamp ude mod Trabzonspor om at komme i Champions Leagues gruppespil. FCK vandt den første kamp 2-1 i Parken.

Thorup holder fokus på den trup, han råder over, og forsøger at få flere spillere til at være farlige i offensiven.

– Vi har arbejdet meget på den sidste tredjedel med at få flere spillere i feltet, og det giver muligheder både for Pep, men også for Viktor Claesson og de andre, der kommer fra andet geled.

– Så det er mere en medieomtale, end det er en trænersnak, siger Thorup om debatten om en ny FCK-angriber.

FCK hentede angriberne Khouma Babacar, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen i januars transfervindue, men ingen af dem har slået til. Og Nicolai Jørgensen er allerede væk igen.

I fredagens 3-0-sejr over Lyngby fik Karamoko sin første startplads, mens Babacar slet ikke kom på banen trods fem indskiftninger. I stedet kom blandt andre kantspillerne Paul Mukairu og Akinkunmi Amoo på banen.

Thorup afviser dog, at det skal ses som et et fravalg af Babacar, og træneren forklarer sine taktiske overvejelser.

– Det var vigtigt for mig at prøve Karamoko. Han fik sin første startplads og spillede 90 minutter. Jeg prøvede ham først på kanten, hvor han gjorde det fint. Jeg valgte at tage Pep ud og ville gerne se Karamoko i front.

– Jeg havde også to kanter, jeg havde brug for at se i forhold til onsdagens kamp. Det var Amoo og Paul Mukairu, der begge har international topfart, som kan blive afgørende i den kamp.

– Derfor var det vigtigt for mig at sætte dem ind. Så for mig var det mere et tilvalg af noget frem for et fravalg af noget andet, siger Thorup.

FCK’s kamp mod Trabzonspor spilles onsdag klokken 21.

/ritzau/





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Aldrig nogensinde FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– Han er fuldstændig vanvittig

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle