FC København savner ikke en ny frontangriber – eller såkaldt 9’er – og råder i truppen over spillere, der sagtens kan score mål.
Det fastslår FCK-træner Jess Thorup, der peger på typer som Pep Biel og Viktor Claesson med fem og seks mål i de første syv kampe af sæsonen.
– Jeg har aldrig snakket om en 9’er. Det er medierne, der snakker 9’er. Jeg synes, Pep har scoret nogle fantastiske 9’er-mål. Nu viser Viktor Claesson også, hvor dygtig han er. Ikke kun mellem felterne, men også i feltet.
– Det startede allerede oppe mod AaB i Aalborg, hvor vi lagde Viktor ind på 8’eren (en plads på den centrale midtbane, red.). Han scorede og har nogle virkelig giftige løb ind i feltet, siger Thorup.
Onsdag skal FCK spille en afgørende kamp ude mod Trabzonspor om at komme i Champions Leagues gruppespil. FCK vandt den første kamp 2-1 i Parken.
Thorup holder fokus på den trup, han råder over, og forsøger at få flere spillere til at være farlige i offensiven.
– Vi har arbejdet meget på den sidste tredjedel med at få flere spillere i feltet, og det giver muligheder både for Pep, men også for Viktor Claesson og de andre, der kommer fra andet geled.
– Så det er mere en medieomtale, end det er en trænersnak, siger Thorup om debatten om en ny FCK-angriber.
FCK hentede angriberne Khouma Babacar, Mamoudou Karamoko og Nicolai Jørgensen i januars transfervindue, men ingen af dem har slået til. Og Nicolai Jørgensen er allerede væk igen.
I fredagens 3-0-sejr over Lyngby fik Karamoko sin første startplads, mens Babacar slet ikke kom på banen trods fem indskiftninger. I stedet kom blandt andre kantspillerne Paul Mukairu og Akinkunmi Amoo på banen.
Thorup afviser dog, at det skal ses som et et fravalg af Babacar, og træneren forklarer sine taktiske overvejelser.
– Det var vigtigt for mig at prøve Karamoko. Han fik sin første startplads og spillede 90 minutter. Jeg prøvede ham først på kanten, hvor han gjorde det fint. Jeg valgte at tage Pep ud og ville gerne se Karamoko i front.
– Jeg havde også to kanter, jeg havde brug for at se i forhold til onsdagens kamp. Det var Amoo og Paul Mukairu, der begge har international topfart, som kan blive afgørende i den kamp.
– Derfor var det vigtigt for mig at sætte dem ind. Så for mig var det mere et tilvalg af noget frem for et fravalg af noget andet, siger Thorup.
FCK’s kamp mod Trabzonspor spilles onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED