Trist Cornelius-nyhed: Ude på ubestemt tid

FC København-træner Jacob Neestrup forklarer, hvorfor klubben ikke kan sige mere om Andreas Cornelius' skade.



Andreas Cornelius var for sjette kamp i streg udeladt fra truppen, da FC København fredag aften slog OB med 2-1.

Den 30-årige angriber har haft et skadesplaget forløb, siden han skiftede hjem til FCK i sommeren 2022. Det er nok en gang den fysiske forfatning, der holder Cornelius uden for kridtstregerne.

FCK har fortsat til gode at give en klar melding på, hvad Cornelius fejler, og hvornår han ventes at være klar igen.

Efter fredagens sejr over OB forklarede FCK-træner Jacob Neestrup, hvorfor klubben ikke melder klarere ud om angriberens skade.

– Situationen er, at det er en skade igen, og der kan jo være sket mange ting de sidste 14 dage, men hvis jeg kunne sige, at han var klar i morgen, så havde jeg gjort det, men jeg kan ikke give jer en dato.

– Vi er et sted, hvor der har været så mange forskellige skader og re-skader, at hvis jeg melder en dato ud til jer, så kan I komme og banke på min dør om 14 dage og sige, at det var helt forkert, siger FCK-træneren.

Ifølge Jacob Neestrup vil FCK i 99 ud af 100 tilfælde melde et tidsestimat ud omkring en skadet spiller.

Klubben gav eksempelvis en klar anskuelse på, hvornår Nicolai Boilesen ville være tilbage, da han var skadet, men sagen er altså en anden med Cornelius.

– Boilesen havde en korsbåndsskade, og der kan man bedre sige, hvordan tidsestimatet er. Det kan jeg ikke med Andreas.

– Der har været mange gamle skader, men jeg kan ikke stå og sige, hvor det er på kroppen, siger FCK-træneren.

Afslutningsvis fastslår Jacob Neestrup, at han har forståelse for, at der er stor interesse for Andreas Cornelius' fysiske forfatning.

– Jeg forstår det 100 procent, men jeg kunne endnu bedre forstå interessen, hvis vi lavede nul mål, og vi tabte alle vores fodboldkampe.

– Jeg forstår i mindre grad interessen, når vi lige har vundet The Double og er kommet flyvende fra start i Superligaen, lyder det fra Neestrup.

Andreas Cornelius var fredag aften i Parken til FCK’s kamp mod OB, men angriberen havde ikke lyst til at tale med pressen efter slutfløjt.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Bournemouth knækker Liverpool

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse