Trist Cornelius-nyhed: Ude på ubestemt tid

FC København-træner Jacob Neestrup forklarer, hvorfor klubben ikke kan sige mere om Andreas Cornelius' skade.



Andreas Cornelius var for sjette kamp i streg udeladt fra truppen, da FC København fredag aften slog OB med 2-1.

Den 30-årige angriber har haft et skadesplaget forløb, siden han skiftede hjem til FCK i sommeren 2022. Det er nok en gang den fysiske forfatning, der holder Cornelius uden for kridtstregerne.

FCK har fortsat til gode at give en klar melding på, hvad Cornelius fejler, og hvornår han ventes at være klar igen.

Efter fredagens sejr over OB forklarede FCK-træner Jacob Neestrup, hvorfor klubben ikke melder klarere ud om angriberens skade.

– Situationen er, at det er en skade igen, og der kan jo være sket mange ting de sidste 14 dage, men hvis jeg kunne sige, at han var klar i morgen, så havde jeg gjort det, men jeg kan ikke give jer en dato.

– Vi er et sted, hvor der har været så mange forskellige skader og re-skader, at hvis jeg melder en dato ud til jer, så kan I komme og banke på min dør om 14 dage og sige, at det var helt forkert, siger FCK-træneren.

Ifølge Jacob Neestrup vil FCK i 99 ud af 100 tilfælde melde et tidsestimat ud omkring en skadet spiller.

Klubben gav eksempelvis en klar anskuelse på, hvornår Nicolai Boilesen ville være tilbage, da han var skadet, men sagen er altså en anden med Cornelius.

– Boilesen havde en korsbåndsskade, og der kan man bedre sige, hvordan tidsestimatet er. Det kan jeg ikke med Andreas.

– Der har været mange gamle skader, men jeg kan ikke stå og sige, hvor det er på kroppen, siger FCK-træneren.

Afslutningsvis fastslår Jacob Neestrup, at han har forståelse for, at der er stor interesse for Andreas Cornelius' fysiske forfatning.

– Jeg forstår det 100 procent, men jeg kunne endnu bedre forstå interessen, hvis vi lavede nul mål, og vi tabte alle vores fodboldkampe.

– Jeg forstår i mindre grad interessen, når vi lige har vundet The Double og er kommet flyvende fra start i Superligaen, lyder det fra Neestrup.

Andreas Cornelius var fredag aften i Parken til FCK’s kamp mod OB, men angriberen havde ikke lyst til at tale med pressen efter slutfløjt.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

– Han fik et lortetilbud fra OB



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

AaB i vildt comeback

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

FC Midtjylland – Sønderjyske

‘Hvem fanden ringer man til?’

Transferpres på Albert Grønbæk

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand