Andreas Cornelius var for sjette kamp i streg udeladt fra truppen, da FC København fredag aften slog OB med 2-1.
Den 30-årige angriber har haft et skadesplaget forløb, siden han skiftede hjem til FCK i sommeren 2022. Det er nok en gang den fysiske forfatning, der holder Cornelius uden for kridtstregerne.
FCK har fortsat til gode at give en klar melding på, hvad Cornelius fejler, og hvornår han ventes at være klar igen.
Efter fredagens sejr over OB forklarede FCK-træner Jacob Neestrup, hvorfor klubben ikke melder klarere ud om angriberens skade.
– Situationen er, at det er en skade igen, og der kan jo være sket mange ting de sidste 14 dage, men hvis jeg kunne sige, at han var klar i morgen, så havde jeg gjort det, men jeg kan ikke give jer en dato.
– Vi er et sted, hvor der har været så mange forskellige skader og re-skader, at hvis jeg melder en dato ud til jer, så kan I komme og banke på min dør om 14 dage og sige, at det var helt forkert, siger FCK-træneren.
Ifølge Jacob Neestrup vil FCK i 99 ud af 100 tilfælde melde et tidsestimat ud omkring en skadet spiller.
Klubben gav eksempelvis en klar anskuelse på, hvornår Nicolai Boilesen ville være tilbage, da han var skadet, men sagen er altså en anden med Cornelius.
– Boilesen havde en korsbåndsskade, og der kan man bedre sige, hvordan tidsestimatet er. Det kan jeg ikke med Andreas.
– Der har været mange gamle skader, men jeg kan ikke stå og sige, hvor det er på kroppen, siger FCK-træneren.
Afslutningsvis fastslår Jacob Neestrup, at han har forståelse for, at der er stor interesse for Andreas Cornelius' fysiske forfatning.
– Jeg forstår det 100 procent, men jeg kunne endnu bedre forstå interessen, hvis vi lavede nul mål, og vi tabte alle vores fodboldkampe.
– Jeg forstår i mindre grad interessen, når vi lige har vundet The Double og er kommet flyvende fra start i Superligaen, lyder det fra Neestrup.
Andreas Cornelius var fredag aften i Parken til FCK’s kamp mod OB, men angriberen havde ikke lyst til at tale med pressen efter slutfløjt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT