Trist Cornelius-nyhed: Ude på ubestemt tid

FC København-træner Jacob Neestrup forklarer, hvorfor klubben ikke kan sige mere om Andreas Cornelius' skade.



Andreas Cornelius var for sjette kamp i streg udeladt fra truppen, da FC København fredag aften slog OB med 2-1.

Den 30-årige angriber har haft et skadesplaget forløb, siden han skiftede hjem til FCK i sommeren 2022. Det er nok en gang den fysiske forfatning, der holder Cornelius uden for kridtstregerne.

FCK har fortsat til gode at give en klar melding på, hvad Cornelius fejler, og hvornår han ventes at være klar igen.

Efter fredagens sejr over OB forklarede FCK-træner Jacob Neestrup, hvorfor klubben ikke melder klarere ud om angriberens skade.

– Situationen er, at det er en skade igen, og der kan jo være sket mange ting de sidste 14 dage, men hvis jeg kunne sige, at han var klar i morgen, så havde jeg gjort det, men jeg kan ikke give jer en dato.

– Vi er et sted, hvor der har været så mange forskellige skader og re-skader, at hvis jeg melder en dato ud til jer, så kan I komme og banke på min dør om 14 dage og sige, at det var helt forkert, siger FCK-træneren.

Ifølge Jacob Neestrup vil FCK i 99 ud af 100 tilfælde melde et tidsestimat ud omkring en skadet spiller.

Klubben gav eksempelvis en klar anskuelse på, hvornår Nicolai Boilesen ville være tilbage, da han var skadet, men sagen er altså en anden med Cornelius.

– Boilesen havde en korsbåndsskade, og der kan man bedre sige, hvordan tidsestimatet er. Det kan jeg ikke med Andreas.

– Der har været mange gamle skader, men jeg kan ikke stå og sige, hvor det er på kroppen, siger FCK-træneren.

Afslutningsvis fastslår Jacob Neestrup, at han har forståelse for, at der er stor interesse for Andreas Cornelius' fysiske forfatning.

– Jeg forstår det 100 procent, men jeg kunne endnu bedre forstå interessen, hvis vi lavede nul mål, og vi tabte alle vores fodboldkampe.

– Jeg forstår i mindre grad interessen, når vi lige har vundet The Double og er kommet flyvende fra start i Superligaen, lyder det fra Neestrup.

Andreas Cornelius var fredag aften i Parken til FCK’s kamp mod OB, men angriberen havde ikke lyst til at tale med pressen efter slutfløjt.

/ritzau/



Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Raser over Rasmus Højlund-episode

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Gigantisk nedslagtning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper