FCK-træner voldsomt imponeret: Her er de farlige

Jacob Neestrup har Sparta Prags dødbolde i baghovedet, når han sætter holdet til tirsdagens brag.



Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.

Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.

– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.

Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.

– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.

– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.

Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.

Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.

Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.

– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.

– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.

En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.

– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.

– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.

Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Hele holdet er trygge ved ham

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Spion? ‘Han kan høre dig’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘FC København var en mulighed’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb