FCK-træner voldsomt imponeret: Her er de farlige

Jacob Neestrup har Sparta Prags dødbolde i baghovedet, når han sætter holdet til tirsdagens brag.



Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.

Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.

– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.

Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.

– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.

– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.

Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.

Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.

Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.

– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.

– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.

En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.

– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.

– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.

Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.

/ritzau/



Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Eriksen ude med hård kritik

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Italienske medier hylder ham

Erstatter han Andreas Christensen?

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Fælder dom over Norwich-danskere

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Nartey blæser alt modstand til vægs

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

FC København misser denne midtbane-stjerne

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Rangerer Eriksen over superstjerner

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber