Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.
Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.
– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.
Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.
– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.
– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.
Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.
Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.
Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.
– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.
– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.
En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.
– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.
– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.
Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte