FCK-træner voldsomt imponeret: Her er de farlige

Jacob Neestrup har Sparta Prags dødbolde i baghovedet, når han sætter holdet til tirsdagens brag.



Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.

Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.

– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.

Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.

– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.

– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.

Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.

Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.

Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.

– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.

– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.

En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.

– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.

– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.

Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.

/ritzau/





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

De må have mareridt om ham i nat!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

– En gigantisk nedtur!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

United overvejer disse fem managers

Voldsom udmelding om Froholdt

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

AGF-fans raser over Superliga-klub

AaB-krisen fortsætter

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Markant transfermelding om Højlund

Vild spådom om FC Midtjylland

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Farzam: En gave for FC København

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham