FCK-træner voldsomt imponeret: Her er de farlige

Jacob Neestrup har Sparta Prags dødbolde i baghovedet, når han sætter holdet til tirsdagens brag.



Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.

Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.

– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.

Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.

– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.

– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.

Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.

Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.

Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.

– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.

– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.

En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.

– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.

– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.

Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – FC København

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

OB – Randers FC

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland – AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’