Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.
Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.
– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.
Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.
– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.
– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.
Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.
Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.
Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.
– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.
– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.
En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.
– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.
– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.
Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW