FCK-træner voldsomt imponeret: Her er de farlige

Jacob Neestrup har Sparta Prags dødbolde i baghovedet, når han sætter holdet til tirsdagens brag.



Brian Priskes Sparta Prag er giftige på dødbolde. Meget giftige. Og det kan få betydning for, hvilke FCK-spillere der får chancen i den vigtige kvalifikationskamp.

Det fastslog FCK-træner Jacob Neestrup mandag og erklærede sig "voldsomt imponeret" af tjekkernes offensive standardsituationer.

– Men det bliver ikke afgørende, hvis en spiller er markant bedre end en anden. Så spiller vi med ham, selv om han er svagere på dødbolde. Men hvis det er mere lige mellem to spillere, så er det selvfølgelig med i overvejelserne, siger Neestrup.

Ligesom Brian Priske spår Jacob Neestrup, at det er meget lige mellem det danske og tjekkiske mesterhold.

– Jeg tror, det bliver to meget intense og spændende kampe, der bliver afgjort af de berømte små marginaler. Sparta Prag er et godt kollektiv, der arbejder vanvittigt hårdt. De er fysisk stærke og intense i deres spil.

– Men de har også dygtige spillere på den øverste linje i – Jan Kuchta og Lukás Haraslín specielt. Det er et hold med sine styrker, men det specielle ved dem er også, at de ikke har ret mange huller, siger Neestrup.

Sparta Prag har vundet sine tre ligakampe i sæsonen hidtil. FCK har gjort det samme i Superligaen samt slået Breidablik 2-0 og 6-3 i Champions League-kvalifikation.

Især de tre indkasserede mål mod islændingene har vakt en vis bekymring, og det er også defensivt, der er størst plads til forbedring, erkender midtbaneprofilen Rasmus Falk.

Han håber dog, at der også vil være plads til at fokusere og bygge videre på de meget lovende offensive takter i FCK's spil.

– Der har været mange flere ting, jeg har været begejstret for end omvendt, så man skal passe på med altid at finde fejl og kigge på de små ting, der ikke har været 100 procent gode.

– Vi skal selvfølgelig evaluere på spillet og forsøge at vinde så mange kampe som muligt, men vi skal også huske at dyrke de ting, vi har gjort godt, siger kreatøren, der senest strålede med to flotte assister i 4-0-sejren over Randers FC.

En anden af de mest fremtrædende FCK-spillere i den nye sæson har været portugiseren Diogo Goncalves, der har lavet fem mål og tre assister i fem kampe.

– Han er dygtig til at binde spillet sammen og kreere chancer. Han er dygtig i det høje pres og meget vigtig for vores standardsituationer. Hans tal taler sit tydelige sprog om en meget, meget kampafgørende spiller.

– Men jeg er nødt til at sige, at det er også det, han er købt ind til. Det har hele tiden været forventningen til ham og fra ham, siger Neestrup om portugiseren.

Der er kickoff mellem FCK og Sparta Prag i Parken klokken 20.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Boro kan snyde Saints



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nu er de færdige i Superligaen

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Overvejer AGF-forlængelse

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion