Tipsbladet i Parken
Så gik det galt igen for FC København.
De danske mestre har leveret strålende præstationer i Europa, men på det seneste har det knebet gevaldigt i den hjemlige andedam, og onsdag aften fortsatte nedturen med et 0-2-nederlag til Silkeborg IF i kvartfinalen i pokalturneringen.
Dermed skal FCK diske op med noget af et comeback i returkampen på JYSK Park, og cheftræner Jacob Neestrup kan ikke forestille sig andet end, at hans mandskab leverer en bedre præstation.
Det kan nemlig ikke gå værre end i Parken.
– Det er jo nok den dårligste præstation, vi har leveret i 2023 for FC København. Længere er den ikke, fastslår Jacob Neestrup.
For blot en ugen siden leverede FC København en mandfolkepræstation på Allianz Arena mod mægtige Bayern München, men nu er det blevet til tre nederlag i træk mod danske hold.
– Det her var langt under lavmålet, og det eneste gode var, at det kun blev 2-0. I dag mister vi os selv, og jeg synes, vi bliver ekstremt udisciplinerede på et niveau, som ikke må ske. Det var på alle måder for dårligt fra minut 25 og resten af kampen, siger Neestrup og tilføjer:
– Jeg synes, det er bekymrende, at vi i to Superliga-kampe ikke har fået gjort arbejdet færdigt. Jeg synes, det er bekymrende, at vi i en periode i Superligaen, hvor vores XG (Expected Goals, red.) for og imod aldrig har haft større afstand, og hvor vi burde have taget alle point, ikke har gjort det. Der har vi ikke været kyniske nok.
– Jeg er dybt, dybt, dybt forundret over, at vi leverer en præstation, som vi gør i dag.
FC København har spillet rigtig mange kampe i dette efterår, men Jacob Neestrup vil ikke bruge slitage som en forklaring på nedturen.
– Det er jo nemt at stå og konkludere det, men vi har alle glædet os til at gå ind i den blok, vi er i nu. Jeg har ikke kunnet mærke fysisk slitage, men det er jo krævende at spille mange kampe – ikke mindst mentalt. Men det er jo for helvede det, vi gerne vil, og det er ikke nogen undskyldning eller en forklaring, slutter Neestrup.
Der er returkamp i Silkeborg lørdag.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER