Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Sverige

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske