Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: De vinder nok VM, siger Haaland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Schweiz – Canada

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber