Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

OB henter finsk landsholdsspiller

Argentina – Schweiz

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

Fredberg henter italiensk legende

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’