Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Hjulmand-assistent søger job på TV

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

23 røde kort i vanvidskamp

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Kæmpe kærlighedserklæring

Narteys krav til ny kontrakt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

I svime: Som en ny spiller

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Rasmus Højlund i massiv modvind

I chok: Har aldrig set lignende

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

– Han har måske været lagt lidt på is

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alpha retter hård kritik

Newcastle – Barcelona

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg