Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stjerne flirter med Brøndby

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Her er FCM’s mulige modstandere

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne