FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.
Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.
– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.
– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.
FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.
Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.
Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.
Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.
– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.
– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.
Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.
– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.
Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.
Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.
– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.
– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.
– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.
/ritzau/
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
