Ved ikke, om han skal se FC Midtjylland-kampen

FCK er tæt på at være sikret det danske mesterskab, men Jess Thorup tør ikke at konkludere noget endnu.



FC København tog et meget stort skridt mod mesterskabet, da holdet søndag besejrede Randers FC med 2-0 på udebane i næstsidste runde af Superligaen.

Holdet mangler kun et enkelt point for at sikre sig triumfen, men så længe det ikke er sikret rent matematisk, vil cheftræner Jess Thorup ikke kalde FCK for dansk mester.

– Så længe det ikke er matematisk sikkert, så kommer vi ikke til at sige, at vi er danske mestre, men vi tog et kæmpeskridt mod Randers.

– Det er vi både stolte og glade over, og det skal vi også have lov til at nyde nu her, siger han.

FCK har lige nu seks point ned til FC Midtjylland på andenpladsen, og de hvidklædte har desuden en markant bedre målscore.

Af den grund er det nærmest umuligt at tabe mesterskabet på gulvet, selv om holdet skulle gå hen og tabe til AaB i Parken på næste søndag.

Holdet har endda allerede muligheden for at sikre sig førstepladsen mandag, hvis FCM smider point mod Silkeborg.

Alligevel tvivler Jess Thorup lidt på, om han kommer til at følge med i kampen.

– Jeg har faktisk ikke besluttet endnu, om jeg kommer til at se FC Midtjyllands kamp, men nu er det jo noget, som kommer til at have indflydelse på, om vi kan fejre noget allerede der, så det kan godt være, at jeg gør det.

– Vi er så tæt på at være sikret mesterskabet, som man overhovedet kan være, og det er egentlig det, som jeg er allermest stolt over, når jeg kigger på det pres, som vi både har lagt på os selv, og som er kommet udefra i de seneste par uger, siger han.

Anfører Rasmus Falk er nogenlunde på bølgelængde med Jess Thorup, men han tror ikke på, at det kan gå galt for københavnerne.

– Jeg vil sige det sådan, at der skal gå rigtig, rigtig meget galt, og det tror jeg ikke, der gør, siger han.

Den 30-årige midtbanemotor fremhæver, at han er glad for den måde, holdet har formået at kæmpe sig tilbage i mesterskabskampen i løbet af sæsonen.

Han er klar over, hvor stort presset er udefra, når man spiller i FCK, og derfor er han ekstra stolt over, at det nu er så godt som sikret.

– Jeg synes, vi leverede en fantastisk præstation mod Randers, og vi så mere komfortable ud, end vi har gjort på det sidste.

– Jeg synes, at vores sidste to kampe har været flotte, og alle ved, hvor meget tryk der er på, når man spiller i København, især når det er noget tid siden, at man har vundet.

– Jeg er utrolig stolt over det her mesterskab, fordi det har været det sværeste for mig at vinde af de mesterskaber, jeg har vundet. Det er der ingen tvivl om, siger han.

/ritzau/





Kæmpestjerne angrer


Brøndby-stjerne skadet

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Er det Chido Obis store chance?

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Takkede nej til Superliga-klubber

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Tricolorii driller Gli Azzurri

Pernille Harder med perlemål

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig