Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.
Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet.
Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.
– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet.
Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.
– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet.
Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
