FCK-træner valgte selv ny rolle i klubben

Brian Riemer overvejede aldrig at forlade FC København. I stedet ønskede han en ny rolle i teamet.



Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.

Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet. 

Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.

– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet. 

Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.

– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet. 

Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.





Tottenham-flop i stor transfer




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Her kan du se FC København mod FC Polissya

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Dansker i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagter dansk landsholdsspiller

Surt show – dumpet!

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

DBU indkaldt til møde

Har budt en milliard

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Revser FC København: ‘Arrogant’

Superliga-retur?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet