Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.
Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet.
Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.
– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet.
Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.
– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet.
Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
OPTAKT
