Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.
Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet.
Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.
– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet.
Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.
– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet.
Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Magiske Messi slår til igen
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
