FCK-træner valgte selv ny rolle i klubben

Brian Riemer overvejede aldrig at forlade FC København. I stedet ønskede han en ny rolle i teamet.



Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.

Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet. 

Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.

– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet. 

Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.

– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet. 

Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen