FCK-træner valgte selv ny rolle i klubben

Brian Riemer overvejede aldrig at forlade FC København. I stedet ønskede han en ny rolle i teamet.



Når FC København indleder forberedelserne frem mod den kommende sæson, bliver det med en ny mand i trænerteamet. Svenske Peter Wettergren bliver ny assistenttræner for Ståle Solbakken, og dermed skal den nuværende assistent Brian Riemer have en ny rolle i klubben.

Efter tre år som assistenttræner skal Riemer nu være U/19-cheftræner og andenassistent på førsteholdet, men selv om man kunne tolke det som en degradering af træneren, er det ikke tilfældet. 

Det fastslog Brian Riemer mandag aften i radioprogrammet Fodbold FM på Radio 24syv.

– Sandheden er, at vi i lang tid havde været i samtale om, at der skulle en ekstra træner ind i teamet for at øge kapaciteten i teamet. Situationen var så den, at vi ledte efter en ny U/19-træner, der skulle agere andenassistent. Da jeg havde spekuleret over det i 14 dage, tog jeg en samtale med Ståle. Efter tre år som assitenttræner følte jeg behov for at komme tilbage i trænersædet. Som assistent er man ikke kun kegleflytter, men på et tidspunkt er man nødt til at kigge på sin egen udvikling og skarphed i forhold til at være den styrende træner. Enten kan man skifte klub – det var jeg på ingen interesseret i – så jeg tog en snak med Ståle og foreslog, at vi kunne bytte om på de to roller. Dermed ville vi finde en ny assistenttræner, og så tager jeg rollen som U/19-træner. Jeg glæder mig sindssygt meget til mit nye job, sagde Brian Riemer i programmet. 

Brian Riemer kommer dermed til at have en nøglerolle i den fremtidige talentudvikling i FC København.

– Min vigtigste opgave bliver den her transitionsfase, hvor jeg kommer til at være med fra U/21 til omkring U/17-gruppen. Jeg skal være holdtræner for U/19-holdet, og jeg bliver også en del af førsteholdets træninger op mellem nul og fem gange om ugen. Mit primære fokus bliver på den gruppe spillere, som ligger i kategorien 18 til 21, fortalte han i programmet. 

Brian Riemer har tidligere været U/19-træner i FC København, men i sommeren 2012 blev han en fast del af førsteholdets trænerteam, da Ariël Jacobs blev ansat som cheftræner.





Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!




LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Tysk VM-chok

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’