For nogle år siden viste undersøgelser, at den danske Superliga nærmede sig den italienske Serie A, når det kom til løb der var over 15 km i timen, også kaldet højintensive løb. Nu er støvlelandet indhentet, lyder det fra FC Københavns fysiske træner, Anders Storskov.
– Det der adskiller dygtige fodboldspillere fra mindre dygtige, er evnen til at arbejde højintenst, dvs. sprinte mere. Vi er på højde med Serie A nu. Det er et stykke tid siden de der målinger blev lavet. Vi ligger fint til, når vi får vores målinger fra Champions League, siger Storskov til FC Københavns officielle radio, Løvetimen.
Det er dog ikke alle, som kommer lige let til at kunne sprinte, men vigtigheden er ikke til at tage fejl af og specielt en spiller som brasilianske Claudemir, der kom til de danske mestre i sommerpausen, fremhæves.
– Det er absolut det vigtigste for en fodboldspiller at kunne sprinte gentagne gange. Vi vil meget gerne have så højintense spillere som muligt, så det er noget vi udvikler gennem træningen, men så er der selvfølgelig individuelle forskelle der gør, at eksempelvis Claudemir har let ved at tage mange højintense løb, fortæller FCK-træneren.
Noget kunne tyde på, at det er lykkedes meget godt for københavner-klubben. FC København fører Superligaen suverænt og har efter to kampe i Champions League maksimumpoint.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Tryllerier i Toronto
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT