FCK-træner: Vi er på niveau med Serie A

Det danske mesterhold er i dag fuldt på højde med en af Europas stærkeste ligaer, når det kommer til tempo.



For nogle år siden viste undersøgelser, at den danske Superliga nærmede sig den italienske Serie A, når det kom til løb der var over 15 km i timen, også kaldet højintensive løb. Nu er støvlelandet indhentet, lyder det fra FC Københavns fysiske træner, Anders Storskov.

– Det der adskiller dygtige fodboldspillere fra mindre dygtige, er evnen til at arbejde højintenst, dvs. sprinte mere. Vi er på højde med Serie A nu. Det er et stykke tid siden de der målinger blev lavet. Vi ligger fint til, når vi får vores målinger fra Champions League, siger Storskov til FC Københavns officielle radio, Løvetimen.

Det er dog ikke alle, som kommer lige let til at kunne sprinte, men vigtigheden er ikke til at tage fejl af og specielt en spiller som brasilianske Claudemir, der kom til de danske mestre i sommerpausen, fremhæves.

– Det er absolut det vigtigste for en fodboldspiller at kunne sprinte gentagne gange. Vi vil meget gerne have så højintense spillere som muligt, så det er noget vi udvikler gennem træningen, men så er der selvfølgelig individuelle forskelle der gør, at eksempelvis Claudemir har let ved at tage mange højintense løb, fortæller FCK-træneren.

Noget kunne tyde på, at det er lykkedes meget godt for københavner-klubben. FC København fører Superligaen suverænt og har efter to kampe i Champions League maksimumpoint.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Arsenal – Burnley



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

OB – Vejle Boldklub

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal