For nogle år siden viste undersøgelser, at den danske Superliga nærmede sig den italienske Serie A, når det kom til løb der var over 15 km i timen, også kaldet højintensive løb. Nu er støvlelandet indhentet, lyder det fra FC Københavns fysiske træner, Anders Storskov.
– Det der adskiller dygtige fodboldspillere fra mindre dygtige, er evnen til at arbejde højintenst, dvs. sprinte mere. Vi er på højde med Serie A nu. Det er et stykke tid siden de der målinger blev lavet. Vi ligger fint til, når vi får vores målinger fra Champions League, siger Storskov til FC Københavns officielle radio, Løvetimen.
Det er dog ikke alle, som kommer lige let til at kunne sprinte, men vigtigheden er ikke til at tage fejl af og specielt en spiller som brasilianske Claudemir, der kom til de danske mestre i sommerpausen, fremhæves.
– Det er absolut det vigtigste for en fodboldspiller at kunne sprinte gentagne gange. Vi vil meget gerne have så højintense spillere som muligt, så det er noget vi udvikler gennem træningen, men så er der selvfølgelig individuelle forskelle der gør, at eksempelvis Claudemir har let ved at tage mange højintense løb, fortæller FCK-træneren.
Noget kunne tyde på, at det er lykkedes meget godt for københavner-klubben. FC København fører Superligaen suverænt og har efter to kampe i Champions League maksimumpoint.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Tyskland åbner med stor pligtsejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE