FCK-træner: Vi er på niveau med Serie A

Det danske mesterhold er i dag fuldt på højde med en af Europas stærkeste ligaer, når det kommer til tempo.



For nogle år siden viste undersøgelser, at den danske Superliga nærmede sig den italienske Serie A, når det kom til løb der var over 15 km i timen, også kaldet højintensive løb. Nu er støvlelandet indhentet, lyder det fra FC Københavns fysiske træner, Anders Storskov.

– Det der adskiller dygtige fodboldspillere fra mindre dygtige, er evnen til at arbejde højintenst, dvs. sprinte mere. Vi er på højde med Serie A nu. Det er et stykke tid siden de der målinger blev lavet. Vi ligger fint til, når vi får vores målinger fra Champions League, siger Storskov til FC Københavns officielle radio, Løvetimen.

Det er dog ikke alle, som kommer lige let til at kunne sprinte, men vigtigheden er ikke til at tage fejl af og specielt en spiller som brasilianske Claudemir, der kom til de danske mestre i sommerpausen, fremhæves.

– Det er absolut det vigtigste for en fodboldspiller at kunne sprinte gentagne gange. Vi vil meget gerne have så højintense spillere som muligt, så det er noget vi udvikler gennem træningen, men så er der selvfølgelig individuelle forskelle der gør, at eksempelvis Claudemir har let ved at tage mange højintense løb, fortæller FCK-træneren.

Noget kunne tyde på, at det er lykkedes meget godt for københavner-klubben. FC København fører Superligaen suverænt og har efter to kampe i Champions League maksimumpoint.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens