FCK-træner: Vi er på niveau med Serie A

Det danske mesterhold er i dag fuldt på højde med en af Europas stærkeste ligaer, når det kommer til tempo.



For nogle år siden viste undersøgelser, at den danske Superliga nærmede sig den italienske Serie A, når det kom til løb der var over 15 km i timen, også kaldet højintensive løb. Nu er støvlelandet indhentet, lyder det fra FC Københavns fysiske træner, Anders Storskov.

– Det der adskiller dygtige fodboldspillere fra mindre dygtige, er evnen til at arbejde højintenst, dvs. sprinte mere. Vi er på højde med Serie A nu. Det er et stykke tid siden de der målinger blev lavet. Vi ligger fint til, når vi får vores målinger fra Champions League, siger Storskov til FC Københavns officielle radio, Løvetimen.

Det er dog ikke alle, som kommer lige let til at kunne sprinte, men vigtigheden er ikke til at tage fejl af og specielt en spiller som brasilianske Claudemir, der kom til de danske mestre i sommerpausen, fremhæves.

– Det er absolut det vigtigste for en fodboldspiller at kunne sprinte gentagne gange. Vi vil meget gerne have så højintense spillere som muligt, så det er noget vi udvikler gennem træningen, men så er der selvfølgelig individuelle forskelle der gør, at eksempelvis Claudemir har let ved at tage mange højintense løb, fortæller FCK-træneren.

Noget kunne tyde på, at det er lykkedes meget godt for københavner-klubben. FC København fører Superligaen suverænt og har efter to kampe i Champions League maksimumpoint.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF – Viborg FF

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Ny offensiv transfer i FCN?

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer