Glad Thorup: Vi har nået et af sæsonens store mål

FC København-træner Jess Thorup var glad og stolt over præstationen på udebane i Conference League.



Modstanden var langtfra prangende, men FC København-træner Jess Thorup var alligevel godt tilfreds med udesejren på 4-0 over Lincoln Red Imps fra Gibraltar.

Dermed er FCK videre til ottendedelsfinalerne i Conference League via en førsteplads i gruppen.

– Vi har nået et af sæsonens store mål i aften, i og med at vi allerede nu er klar til 1/8-finalerne efter nytår, siger Jess Thorup til klubbens hjemmeside.

Nu venter der en sjette kamp i turneringen, men den kommer ikke til at få betydning for det videre avancement.

– Vi ved, hvor meget de europæiske oplevelser betyder for alle i og omkring klubben, og se også lige på den opbakning, vi fik fra 4-500 fantastiske fans.

– Nu er vi videre, og så må vi se, hvordan lodtrækningen falder ud til den tid, siger Thorup.

FCK var blandt andre uden sygdomsramte Rasmus Falk og Kamil Wilczek samt skadede Kevin Diks og Carlos Zeca.

– Jeg er glad og stolt over præstationen, for vi var lidt udfordret med skader og sygdom og spillede igen med mange unge spillere. Men 4-0 er meget tilfredsstillende under de her forhold.

– De unge fik igen værdifulde minutter på banen, og det er godt, at de ikke kun får det i Superligaen, men også i Europa, siger Thorup.

Anfører Nicolai Boilesen hæftede sig ved de to tidlige FCK-scoringer, som sikrede en 2-0-føring efter syv minutter.

– Det gik jo, som det skulle. Vi fik en tidlig føring og var i fuld kontrol gennem hele kampen, men vi ville da gerne have lavet de fire mål allerede før pausen, og vi havde jo chancerne til det.

– Men vi ordnede det i anden halvleg, og det var fint, at jeg og et par andre kunne blive sparet lidt.

– De unge fik også masser af værdifuld spilletid og gjorde det rigtig godt hernede, så vi kan kun være tilfredse, siger Boilesen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Colombia – DR Congo

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Portugal – Usbekistan

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Argentina – Østrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

Frankrig – Irak

Sunderland jagter dansk guldfugl

Slagter stjerner: Noget lort!

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn