Mohamed Daramy fik søndag et overbevisende comeback for FC København, der har lejet sin tidligere profil i Ajax.
Der var spor af rust efter en lang periode med begrænset spilletid i Holland, men generelt overbeviste kantspilleren.
– Jeg føler ikke, at han har været væk. Jeg føler, at han havde stået nede i omklædningsrummet og ventet på at få lov at spille igen.
– Venstresiden kørte, som den sluttede, da han tog afsted. Det er fedt for Daramy og alle os andre. Men for mig er det kun starten. Jeg har som mål at gøre Daramy endnu bedre, siger FCK-træner Jess Thorup.
Da Daramy for et år siden strålede for FCK og blev solgt til Ajax for knap 90 millioner kroner plus bonusser, udløste det samtidigt debut for A-landsholdet.
Han har dog ikke været med i 2022 på grund af situationen i Ajax, men en del af lejemålet i FCK handler om spilletid og præstationer, der berettiger til en plads i Kasper Hjulmands VM-trup.
– Da han blomstrede op sidst over halvanden måned, var han den bedste spiller i Superligaen, og det gav ham en plads på landsholdet.
– Og det er et mål, vi har sammen. Vi skal vinde kampe for FCK, og så har “Mo” et overordnet individuelt mål også.
– Det er ikke utænkeligt, at han når det, men det vigtigste for mig er, at FCK vinder kampe, og så må Hjulmand afgøre det andet, siger Jess Thorup.
Søndag bød også på et comeback til Carlos Zeca efter godt ti måneder ude på grund af en korsbåndsskade. Han var også klar for en uge siden mod Viborg, men Thorup ventede med give anføreren comeback.
– Jeg var ikke i tvivl om, at Carlos skulle ind, uanset hvordan det så ud. En ting var velkomsten, men han leverede også en eftertrykkelig præstation, og det var godt at se, siger FCK-træneren.
“Jeg kommer aldrig til at glemme det”
Zeca afløste Daramy efter 68 minutters spil, og han fik en meget varm velkomst.
– Jeg har ventet på det så længe, og jeg håbede på at få nogle minutter i en kamp som denne med et fyldt stadion.
– Det var fantastisk, og jeg kommer aldrig til at glemme det, siger den græske landsholdsspiller med de portugisiske rødder.
Ude fra har Zeca set FCK have en svær sæsonstart med nederlag mod AC Horsens og Viborg, men han tror, at den knusende sejr over Brøndby er et tegn på klar bedring.
– Nogle har gerne villet gøre det til et kaos, men vi er i begyndelsen af sæsonen, og holdet leverede et godt modsvar mod Brøndby.
– Det giver os styrke, power og motivation, og det er det her niveau, vi skal være på i alle kampe. Det skal vi erkende. Vi må ikke falde i niveau herfra, siger midtbanedynamoen.
FCK møder fredag Randers FC på hjemmebane, inden holdet spiller det første af to vigtige opgør mod det tyrkiske mesterhold, Trabzonspor, som har den tidligere FCK-profil Andreas Cornelius på sit hold.
/ritzau/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
