FCK udlejer Steve De Ridder

FC København udlejer Steve De Ridder til belgiske Zulte Waregem, der får option på et efterfølgende køb.



FC København har for alvor travlt for tiden. Sæsonen er endnu ikke forbi, men vicemestrene er allerede godt i gang med at forberede sig forud for den nye sæson i Alka Superligaen. Fredag kunne man præsentere Peter Ankersen som ny mand i Telia Parken, og kort efter blev det officielt, at Steve De Ridder udlejes tilbage til Belgien. 

Her står Zulte Waregem klar med en aftale, der binder belgieren til klubben i den kommende sæson. Waregem har sikret sig en option, der gør, at man efterfølgende kan købe Steve De Ridder i FC København. De nye udfordringer glæder hovedpersonen selv, der forinden kendte til interesse fra den belgiske klub: 

– Allerede for et par år siden, viste Zulte Waregem meget konkret interesse. Det charmerede mig, men dengang var det ikke muligt at skifte. Siden har klubben fulgt mig, og nu er de kommet tilbage på ny. Det er en spændende klub med en god kurs for fremtiden, og jeg havde straks en god fornemmelse omkring det. Jeg føler selvtillid omkring skiftet, som jeg ser meget frem til. Jeg er ivrig efter igen at spille i den belgiske liga, siger Steve De Ridder til Zulte Waregem´s officielle hjemmeside.

Steve De Ridder har haft noget blandet succes i FC København, hvor den offensive spiller flere gange har været udskældt. I seneste runde kom han dog på måltavlen, da FC København ude slog SønderjyskE med 2-1.  





Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Brøndby IF – Viborg FF

Stor ændring i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – FC København

Ingen klausul i FC København-aftale

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Christian Nørgaard tæt på skifte

Han er en Superliga-stjerne in spe

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning