FCK udlejer Steve De Ridder

FC København udlejer Steve De Ridder til belgiske Zulte Waregem, der får option på et efterfølgende køb.



FC København har for alvor travlt for tiden. Sæsonen er endnu ikke forbi, men vicemestrene er allerede godt i gang med at forberede sig forud for den nye sæson i Alka Superligaen. Fredag kunne man præsentere Peter Ankersen som ny mand i Telia Parken, og kort efter blev det officielt, at Steve De Ridder udlejes tilbage til Belgien. 

Her står Zulte Waregem klar med en aftale, der binder belgieren til klubben i den kommende sæson. Waregem har sikret sig en option, der gør, at man efterfølgende kan købe Steve De Ridder i FC København. De nye udfordringer glæder hovedpersonen selv, der forinden kendte til interesse fra den belgiske klub: 

– Allerede for et par år siden, viste Zulte Waregem meget konkret interesse. Det charmerede mig, men dengang var det ikke muligt at skifte. Siden har klubben fulgt mig, og nu er de kommet tilbage på ny. Det er en spændende klub med en god kurs for fremtiden, og jeg havde straks en god fornemmelse omkring det. Jeg føler selvtillid omkring skiftet, som jeg ser meget frem til. Jeg er ivrig efter igen at spille i den belgiske liga, siger Steve De Ridder til Zulte Waregem´s officielle hjemmeside.

Steve De Ridder har haft noget blandet succes i FC København, hvor den offensive spiller flere gange har været udskældt. I seneste runde kom han dog på måltavlen, da FC København ude slog SønderjyskE med 2-1.  





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50