FCK udlejer Steve De Ridder

FC København udlejer Steve De Ridder til belgiske Zulte Waregem, der får option på et efterfølgende køb.



FC København har for alvor travlt for tiden. Sæsonen er endnu ikke forbi, men vicemestrene er allerede godt i gang med at forberede sig forud for den nye sæson i Alka Superligaen. Fredag kunne man præsentere Peter Ankersen som ny mand i Telia Parken, og kort efter blev det officielt, at Steve De Ridder udlejes tilbage til Belgien. 

Her står Zulte Waregem klar med en aftale, der binder belgieren til klubben i den kommende sæson. Waregem har sikret sig en option, der gør, at man efterfølgende kan købe Steve De Ridder i FC København. De nye udfordringer glæder hovedpersonen selv, der forinden kendte til interesse fra den belgiske klub: 

– Allerede for et par år siden, viste Zulte Waregem meget konkret interesse. Det charmerede mig, men dengang var det ikke muligt at skifte. Siden har klubben fulgt mig, og nu er de kommet tilbage på ny. Det er en spændende klub med en god kurs for fremtiden, og jeg havde straks en god fornemmelse omkring det. Jeg føler selvtillid omkring skiftet, som jeg ser meget frem til. Jeg er ivrig efter igen at spille i den belgiske liga, siger Steve De Ridder til Zulte Waregem´s officielle hjemmeside.

Steve De Ridder har haft noget blandet succes i FC København, hvor den offensive spiller flere gange har været udskældt. I seneste runde kom han dog på måltavlen, da FC København ude slog SønderjyskE med 2-1.  







LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg