FCK uenige: Det kan vi ikke genkende!

FC København kan ikke genkende udlægningen af Denis Vavros skadesprognose, som Slovakiets landsholdslæge er kommet med.



Denis Vavro udgik af grundspillets næstsidste runde med en skade mod Lyngby BK og måtte efterfølgende rejse hjem fra den netop overståede landsholdstermin på grund af sine problemer i lysken.

Slovakiets læge, Zsolt Fegyveres, satte i den forbindelse ord på skadens omfang, som han vurderede kunne tage mellem tre-seks uger at komme sig fra. I værste fald vil det holde stopperen på sidelinjen frem til slutningen af april og altså gøre, at han misser fire runder af mesterskabsspillet.

FC København kan dog ikke genkende Zsolt Fegyveres udlægning af slovakkens skade. Det oplyser de danske mestre i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– Det står for hans regning. Det er ikke en prognose, vi kan genkende, og han gør fine fremskridt.

Hvornår Denis Vavro så er klar igen, oplyser FC København ikke. Men noget tyder på, at det i hvert fald er inde for en overskuelig fremtid og altså ikke om potentielt seks uger.

FC København åbner mesterskabsspillet på mandag mod ærkerivalerne fra Brøndby IF, og her kan det så være, at Denis Vavro er med igen. Normalvis offentliggør de danske mestre en bruttotrup dagen inden kamp, hvor forsvarsspilleren altså vil fremgå, hvis han er klar.

Med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen vil det i hvert fald være kærkomment, hvis Denis Vavro er klar igen. Man råder naturligvis også over Kevin Diks, ligesom Scott McKenna bør være klar til mandagens derby, selvom han måtte rejse hjem fra landsholdstjeneste med en mindre skade.

Klokken 14.00 kommer Brøndby IF på besøg i Parken, hvor det første mesterskabsslag skal slås mellem ærkerivalerne. Aktuelt er Brøndby på andenpladsen to point foran FCK, mens FC Midtjylland topper ligaen med henholdsvis et og tre point ned til mandagens duellanter.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark