Denis Vavro udgik af grundspillets næstsidste runde med en skade mod Lyngby BK og måtte efterfølgende rejse hjem fra den netop overståede landsholdstermin på grund af sine problemer i lysken.
Slovakiets læge, Zsolt Fegyveres, satte i den forbindelse ord på skadens omfang, som han vurderede kunne tage mellem tre-seks uger at komme sig fra. I værste fald vil det holde stopperen på sidelinjen frem til slutningen af april og altså gøre, at han misser fire runder af mesterskabsspillet.
FC København kan dog ikke genkende Zsolt Fegyveres udlægning af slovakkens skade. Det oplyser de danske mestre i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det står for hans regning. Det er ikke en prognose, vi kan genkende, og han gør fine fremskridt.
Hvornår Denis Vavro så er klar igen, oplyser FC København ikke. Men noget tyder på, at det i hvert fald er inde for en overskuelig fremtid og altså ikke om potentielt seks uger.
FC København åbner mesterskabsspillet på mandag mod ærkerivalerne fra Brøndby IF, og her kan det så være, at Denis Vavro er med igen. Normalvis offentliggør de danske mestre en bruttotrup dagen inden kamp, hvor forsvarsspilleren altså vil fremgå, hvis han er klar.
Med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen vil det i hvert fald være kærkomment, hvis Denis Vavro er klar igen. Man råder naturligvis også over Kevin Diks, ligesom Scott McKenna bør være klar til mandagens derby, selvom han måtte rejse hjem fra landsholdstjeneste med en mindre skade.
Klokken 14.00 kommer Brøndby IF på besøg i Parken, hvor det første mesterskabsslag skal slås mellem ærkerivalerne. Aktuelt er Brøndby på andenpladsen to point foran FCK, mens FC Midtjylland topper ligaen med henholdsvis et og tre point ned til mandagens duellanter.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Danskerne har stor tiltro til Norge
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE