FCK uenige: Det kan vi ikke genkende!

FC København kan ikke genkende udlægningen af Denis Vavros skadesprognose, som Slovakiets landsholdslæge er kommet med.



Denis Vavro udgik af grundspillets næstsidste runde med en skade mod Lyngby BK og måtte efterfølgende rejse hjem fra den netop overståede landsholdstermin på grund af sine problemer i lysken.

Slovakiets læge, Zsolt Fegyveres, satte i den forbindelse ord på skadens omfang, som han vurderede kunne tage mellem tre-seks uger at komme sig fra. I værste fald vil det holde stopperen på sidelinjen frem til slutningen af april og altså gøre, at han misser fire runder af mesterskabsspillet.

FC København kan dog ikke genkende Zsolt Fegyveres udlægning af slovakkens skade. Det oplyser de danske mestre i et skriftligt svar til Tipsbladet.

– Det står for hans regning. Det er ikke en prognose, vi kan genkende, og han gør fine fremskridt.

Hvornår Denis Vavro så er klar igen, oplyser FC København ikke. Men noget tyder på, at det i hvert fald er inde for en overskuelig fremtid og altså ikke om potentielt seks uger.

FC København åbner mesterskabsspillet på mandag mod ærkerivalerne fra Brøndby IF, og her kan det så være, at Denis Vavro er med igen. Normalvis offentliggør de danske mestre en bruttotrup dagen inden kamp, hvor forsvarsspilleren altså vil fremgå, hvis han er klar.

Med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen vil det i hvert fald være kærkomment, hvis Denis Vavro er klar igen. Man råder naturligvis også over Kevin Diks, ligesom Scott McKenna bør være klar til mandagens derby, selvom han måtte rejse hjem fra landsholdstjeneste med en mindre skade.

Klokken 14.00 kommer Brøndby IF på besøg i Parken, hvor det første mesterskabsslag skal slås mellem ærkerivalerne. Aktuelt er Brøndby på andenpladsen to point foran FCK, mens FC Midtjylland topper ligaen med henholdsvis et og tre point ned til mandagens duellanter.





LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Optakt: Mexico – Sydafrika

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben