Denis Vavro udgik af grundspillets næstsidste runde med en skade mod Lyngby BK og måtte efterfølgende rejse hjem fra den netop overståede landsholdstermin på grund af sine problemer i lysken.
Slovakiets læge, Zsolt Fegyveres, satte i den forbindelse ord på skadens omfang, som han vurderede kunne tage mellem tre-seks uger at komme sig fra. I værste fald vil det holde stopperen på sidelinjen frem til slutningen af april og altså gøre, at han misser fire runder af mesterskabsspillet.
FC København kan dog ikke genkende Zsolt Fegyveres udlægning af slovakkens skade. Det oplyser de danske mestre i et skriftligt svar til Tipsbladet.
– Det står for hans regning. Det er ikke en prognose, vi kan genkende, og han gør fine fremskridt.
Hvornår Denis Vavro så er klar igen, oplyser FC København ikke. Men noget tyder på, at det i hvert fald er inde for en overskuelig fremtid og altså ikke om potentielt seks uger.
FC København åbner mesterskabsspillet på mandag mod ærkerivalerne fra Brøndby IF, og her kan det så være, at Denis Vavro er med igen. Normalvis offentliggør de danske mestre en bruttotrup dagen inden kamp, hvor forsvarsspilleren altså vil fremgå, hvis han er klar.
Med skader til David Khocholava og Nicolai Boilesen vil det i hvert fald være kærkomment, hvis Denis Vavro er klar igen. Man råder naturligvis også over Kevin Diks, ligesom Scott McKenna bør være klar til mandagens derby, selvom han måtte rejse hjem fra landsholdstjeneste med en mindre skade.
Klokken 14.00 kommer Brøndby IF på besøg i Parken, hvor det første mesterskabsslag skal slås mellem ærkerivalerne. Aktuelt er Brøndby på andenpladsen to point foran FCK, mens FC Midtjylland topper ligaen med henholdsvis et og tre point ned til mandagens duellanter.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED