– FCK var bedre dengang med Delaney og “Zanka”

Tidligere Brøndby-profil fik endnu engang lov til at prøve kræfter med FC København.



Tipsbladet i Portugal.

Johan Larsson har udkæmpet mange drabelige dueller mod FC København. I knap fem år spillede den svenske højre back for Brøndby IF, så han kender alt til rivaliseringeren med FC København.

Selvom det er flere år siden, at den svenske veteran forlod Brøndby IF, så brændte den samme ild i ham, da han sammen med Elfsborg mødte FC København i en testkamp lørdag aften i Portugal.

– Det giver en ekstra ild. Jeg ville virkelig gerne vinde den her kamp, men det lykkedes ikke, siger Johan Larsson efter opgøret, som FCK vandt med 4-1, til den skrevne presse.

– Det er et stærkt hold, men det er ikke det samme som dengang, de havde Delaney, "Zanka" og Erik Johansson (nu Erik Berg, red.). Det bliver jeg nødt til at sige, men de ser alligevel stærke ud, siger svenskeren, som også spår FC København en chance for at tage guldet i denne sæson.

32-årige Johan Larsson tog til Elfsborg for snart to år siden efter sit andet ophold i Brøndby IF, der dog ikke var lige så succesfuldt som det første. Det er trods alt blevet til næsten fem sammenhængende år på den københavnske Vestegn, hvis man ser bort fra opholdet i franske Guingamp.

Derfor betyder Brøndby IF også fortsat rigtig meget for Johan Larsson.

– Jeg følger stadig med, og der er jo sket lidt med de nye ejere, træneren og den slags. Det er også en lidt anderledes sæson, når du kigger på tabellen og top seks. Men det er også nemmere at følge med, når du kender nogen på holdet, siger Johan Larsson, der nævner Kevin Mensah, som en af sine gamle venner fra Brøndby-tiden.

– Alligevel kommer Brøndby altid til at have været en stor del af min karriere. Og klubben har også en plads i mit hjerte. Så jeg følger med, og håber på det bedste, afslutter Johan Larsson.

Svenskeren har spillet de seneste to sæsoner i Elfsborg, som også har Jeppe Okkels og Andre Rømer på kontrakt. Okkels scorede iøvrigt svenskernes ene mål i testkampen mod FC København.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’