Tipsbladet i Portugal.
Johan Larsson har udkæmpet mange drabelige dueller mod FC København. I knap fem år spillede den svenske højre back for Brøndby IF, så han kender alt til rivaliseringeren med FC København.
Selvom det er flere år siden, at den svenske veteran forlod Brøndby IF, så brændte den samme ild i ham, da han sammen med Elfsborg mødte FC København i en testkamp lørdag aften i Portugal.
– Det giver en ekstra ild. Jeg ville virkelig gerne vinde den her kamp, men det lykkedes ikke, siger Johan Larsson efter opgøret, som FCK vandt med 4-1, til den skrevne presse.
– Det er et stærkt hold, men det er ikke det samme som dengang, de havde Delaney, "Zanka" og Erik Johansson (nu Erik Berg, red.). Det bliver jeg nødt til at sige, men de ser alligevel stærke ud, siger svenskeren, som også spår FC København en chance for at tage guldet i denne sæson.
32-årige Johan Larsson tog til Elfsborg for snart to år siden efter sit andet ophold i Brøndby IF, der dog ikke var lige så succesfuldt som det første. Det er trods alt blevet til næsten fem sammenhængende år på den københavnske Vestegn, hvis man ser bort fra opholdet i franske Guingamp.
Derfor betyder Brøndby IF også fortsat rigtig meget for Johan Larsson.
– Jeg følger stadig med, og der er jo sket lidt med de nye ejere, træneren og den slags. Det er også en lidt anderledes sæson, når du kigger på tabellen og top seks. Men det er også nemmere at følge med, når du kender nogen på holdet, siger Johan Larsson, der nævner Kevin Mensah, som en af sine gamle venner fra Brøndby-tiden.
– Alligevel kommer Brøndby altid til at have været en stor del af min karriere. Og klubben har også en plads i mit hjerte. Så jeg følger med, og håber på det bedste, afslutter Johan Larsson.
Svenskeren har spillet de seneste to sæsoner i Elfsborg, som også har Jeppe Okkels og Andre Rømer på kontrakt. Okkels scorede iøvrigt svenskernes ene mål i testkampen mod FC København.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Bekymring om Lionel Messi før VM
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW