Tipsbladet i Portugal.
Johan Larsson har udkæmpet mange drabelige dueller mod FC København. I knap fem år spillede den svenske højre back for Brøndby IF, så han kender alt til rivaliseringeren med FC København.
Selvom det er flere år siden, at den svenske veteran forlod Brøndby IF, så brændte den samme ild i ham, da han sammen med Elfsborg mødte FC København i en testkamp lørdag aften i Portugal.
– Det giver en ekstra ild. Jeg ville virkelig gerne vinde den her kamp, men det lykkedes ikke, siger Johan Larsson efter opgøret, som FCK vandt med 4-1, til den skrevne presse.
– Det er et stærkt hold, men det er ikke det samme som dengang, de havde Delaney, "Zanka" og Erik Johansson (nu Erik Berg, red.). Det bliver jeg nødt til at sige, men de ser alligevel stærke ud, siger svenskeren, som også spår FC København en chance for at tage guldet i denne sæson.
32-årige Johan Larsson tog til Elfsborg for snart to år siden efter sit andet ophold i Brøndby IF, der dog ikke var lige så succesfuldt som det første. Det er trods alt blevet til næsten fem sammenhængende år på den københavnske Vestegn, hvis man ser bort fra opholdet i franske Guingamp.
Derfor betyder Brøndby IF også fortsat rigtig meget for Johan Larsson.
– Jeg følger stadig med, og der er jo sket lidt med de nye ejere, træneren og den slags. Det er også en lidt anderledes sæson, når du kigger på tabellen og top seks. Men det er også nemmere at følge med, når du kender nogen på holdet, siger Johan Larsson, der nævner Kevin Mensah, som en af sine gamle venner fra Brøndby-tiden.
– Alligevel kommer Brøndby altid til at have været en stor del af min karriere. Og klubben har også en plads i mit hjerte. Så jeg følger med, og håber på det bedste, afslutter Johan Larsson.
Svenskeren har spillet de seneste to sæsoner i Elfsborg, som også har Jeppe Okkels og Andre Rømer på kontrakt. Okkels scorede iøvrigt svenskernes ene mål i testkampen mod FC København.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
EKSKLUSIVT
Sådan endte VM-helt i den danske 2. division
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER