– FCK var bedre dengang med Delaney og “Zanka”

Tidligere Brøndby-profil fik endnu engang lov til at prøve kræfter med FC København.



Tipsbladet i Portugal.

Johan Larsson har udkæmpet mange drabelige dueller mod FC København. I knap fem år spillede den svenske højre back for Brøndby IF, så han kender alt til rivaliseringeren med FC København.

Selvom det er flere år siden, at den svenske veteran forlod Brøndby IF, så brændte den samme ild i ham, da han sammen med Elfsborg mødte FC København i en testkamp lørdag aften i Portugal.

– Det giver en ekstra ild. Jeg ville virkelig gerne vinde den her kamp, men det lykkedes ikke, siger Johan Larsson efter opgøret, som FCK vandt med 4-1, til den skrevne presse.

– Det er et stærkt hold, men det er ikke det samme som dengang, de havde Delaney, "Zanka" og Erik Johansson (nu Erik Berg, red.). Det bliver jeg nødt til at sige, men de ser alligevel stærke ud, siger svenskeren, som også spår FC København en chance for at tage guldet i denne sæson.

32-årige Johan Larsson tog til Elfsborg for snart to år siden efter sit andet ophold i Brøndby IF, der dog ikke var lige så succesfuldt som det første. Det er trods alt blevet til næsten fem sammenhængende år på den københavnske Vestegn, hvis man ser bort fra opholdet i franske Guingamp.

Derfor betyder Brøndby IF også fortsat rigtig meget for Johan Larsson.

– Jeg følger stadig med, og der er jo sket lidt med de nye ejere, træneren og den slags. Det er også en lidt anderledes sæson, når du kigger på tabellen og top seks. Men det er også nemmere at følge med, når du kender nogen på holdet, siger Johan Larsson, der nævner Kevin Mensah, som en af sine gamle venner fra Brøndby-tiden.

– Alligevel kommer Brøndby altid til at have været en stor del af min karriere. Og klubben har også en plads i mit hjerte. Så jeg følger med, og håber på det bedste, afslutter Johan Larsson.

Svenskeren har spillet de seneste to sæsoner i Elfsborg, som også har Jeppe Okkels og Andre Rømer på kontrakt. Okkels scorede iøvrigt svenskernes ene mål i testkampen mod FC København.





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski