– FCK var bedre dengang med Delaney og “Zanka”

Tidligere Brøndby-profil fik endnu engang lov til at prøve kræfter med FC København.



Tipsbladet i Portugal.

Johan Larsson har udkæmpet mange drabelige dueller mod FC København. I knap fem år spillede den svenske højre back for Brøndby IF, så han kender alt til rivaliseringeren med FC København.

Selvom det er flere år siden, at den svenske veteran forlod Brøndby IF, så brændte den samme ild i ham, da han sammen med Elfsborg mødte FC København i en testkamp lørdag aften i Portugal.

– Det giver en ekstra ild. Jeg ville virkelig gerne vinde den her kamp, men det lykkedes ikke, siger Johan Larsson efter opgøret, som FCK vandt med 4-1, til den skrevne presse.

– Det er et stærkt hold, men det er ikke det samme som dengang, de havde Delaney, "Zanka" og Erik Johansson (nu Erik Berg, red.). Det bliver jeg nødt til at sige, men de ser alligevel stærke ud, siger svenskeren, som også spår FC København en chance for at tage guldet i denne sæson.

32-årige Johan Larsson tog til Elfsborg for snart to år siden efter sit andet ophold i Brøndby IF, der dog ikke var lige så succesfuldt som det første. Det er trods alt blevet til næsten fem sammenhængende år på den københavnske Vestegn, hvis man ser bort fra opholdet i franske Guingamp.

Derfor betyder Brøndby IF også fortsat rigtig meget for Johan Larsson.

– Jeg følger stadig med, og der er jo sket lidt med de nye ejere, træneren og den slags. Det er også en lidt anderledes sæson, når du kigger på tabellen og top seks. Men det er også nemmere at følge med, når du kender nogen på holdet, siger Johan Larsson, der nævner Kevin Mensah, som en af sine gamle venner fra Brøndby-tiden.

– Alligevel kommer Brøndby altid til at have været en stor del af min karriere. Og klubben har også en plads i mit hjerte. Så jeg følger med, og håber på det bedste, afslutter Johan Larsson.

Svenskeren har spillet de seneste to sæsoner i Elfsborg, som også har Jeppe Okkels og Andre Rømer på kontrakt. Okkels scorede iøvrigt svenskernes ene mål i testkampen mod FC København.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ecuador – Tyskland

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

FC Barcelona køber VM-angriber