Luther Singh havde drømt om et stort gennembrud i FC København, men opholdet i Danmark endte som lidt af et mareridt for den sydafrikanske offensivspiller, der kom til FCK i sommeren 2021 og var væk igen efter blot syv optrædener.
Den 26-årige offensivspiller kunne ikke finde formen i FC København, og nedturen var total, da Luther Singh også blev syg og måtte indlægges på sygehuset en kort overgang.
Selv om det kan lyde som lidt af et mareridt, ser Luther Singh alligevel på tilbage på tiden i Danmark med positive briller. Det fortæller offensivspillerens agent Warren Swarz.
– FC København er en storklub – ikke bare i Danmark, men i Europa – og Luther værdsatter, at han fik chancen. Det var naturligvis svært for ham med alle de ting, der skete, men han lærte meget, og det var et stort skridt i hans karriere. Luther vil altid kunne bruge til noget, at han har været i en europæisk gigant som FC København. Han ville selvfølgelig gerne være blevet længere, men sådan gik det ikke, siger Warren Swarz til Tipsbladet.
Luther Singh er aktuelt klubløs og har været det siden starten af januar, hvor han brød med serbiske FK Cukaricki. Sydafrikaneren ved godt, at FC København næppe ringer igen, men Singh håber at få en ny chance i Danmark.
– Det er helt sikkert, at han er åben for at vende tilbage til Danmark, hvis muligheden byder sig. Han kunne godt lide landet, og han vil gerne bevise, at han kan meget mere, end han viste i FCK, fastslår agenten, der ikke har været i dialog med danske klubber indtil videre.

Mange tilbud – for dårlig løn
Luther Singh opholder sig i øjeblikket i Portugal, hvor han holder formen ved lige med en fysisk træner, mens han venter på, at det rigtige tilbud lander i indbakken.
Det er ikke sket indtil videre, men der er godt gang i agentens telefon.
– Vi har fået en del tilbud fra Afrika, men Luther vil helst blive i Europa. Vi har også modtaget et tilbud fra Skotland, men lønnen var ikke høj nok. Jeg er stadig i dialog med klubben, og måske vender de tilbage med et forbedret tilbud, siger Warren Swarz og tilføjer:
– Vi skal finde en klub, hvor Luther har udsigt til fast spilletid. I forhold til lønnen kan han godt acceptere at tjene mindre, end han har gjort hidtil, men det økonomiske skal naturligvis også være attraktivt.
Luther Singh har spillet 13 landskampe for Sydafrika, og en stor drøm for den tidligere FC København-spiller er igen at blive udtaget til "Bafana Bafanas" landshold. Det vil i første omgang kræve, at han lander en ny klub.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE