FCK var gigantisk: Luther Singh åben for DK-retur

Den tidligere FC København-spiller Luther Singh er åben for at vende tilbage til dansk fodbold, hvis det rigtige tilbud dukker op.



Luther Singh havde drømt om et stort gennembrud i FC København, men opholdet i Danmark endte som lidt af et mareridt for den sydafrikanske offensivspiller, der kom til FCK i sommeren 2021 og var væk igen efter blot syv optrædener. 

Den 26-årige offensivspiller kunne ikke finde formen i FC København, og nedturen var total, da Luther Singh også blev syg og måtte indlægges på sygehuset en kort overgang.

Selv om det kan lyde som lidt af et mareridt, ser Luther Singh alligevel på tilbage på tiden i Danmark med positive briller. Det fortæller offensivspillerens agent Warren Swarz.

– FC København er en storklub – ikke bare i Danmark, men i Europa – og Luther værdsatter, at han fik chancen. Det var naturligvis svært for ham med alle de ting, der skete, men han lærte meget, og det var et stort skridt i hans karriere. Luther vil altid kunne bruge til noget, at han har været i en europæisk gigant som FC København. Han ville selvfølgelig gerne være blevet længere, men sådan gik det ikke, siger Warren Swarz til Tipsbladet.

Luther Singh er aktuelt klubløs og har været det siden starten af januar, hvor han brød med serbiske FK Cukaricki. Sydafrikaneren ved godt, at FC København næppe ringer igen, men Singh håber at få en ny chance i Danmark.

– Det er helt sikkert, at han er åben for at vende tilbage til Danmark, hvis muligheden byder sig. Han kunne godt lide landet, og han vil gerne bevise, at han kan meget mere, end han viste i FCK, fastslår agenten, der ikke har været i dialog med danske klubber indtil videre.

2JM33AK

Mange tilbud – for dårlig løn
Luther Singh opholder sig i øjeblikket i Portugal, hvor han holder formen ved lige med en fysisk træner, mens han venter på, at det rigtige tilbud lander i indbakken.

Det er ikke sket indtil videre, men der er godt gang i agentens telefon.

– Vi har fået en del tilbud fra Afrika, men Luther vil helst blive i Europa. Vi har også modtaget et tilbud fra Skotland, men lønnen var ikke høj nok. Jeg er stadig i dialog med klubben, og måske vender de tilbage med et forbedret tilbud, siger Warren Swarz og tilføjer:

– Vi skal finde en klub, hvor Luther har udsigt til fast spilletid. I forhold til lønnen kan han godt acceptere at tjene mindre, end han har gjort hidtil, men det økonomiske skal naturligvis også være attraktivt. 

Luther Singh har spillet 13 landskampe for Sydafrika, og en stor drøm for den tidligere FC København-spiller er igen at blive udtaget til "Bafana Bafanas" landshold. Det vil i første omgang kræve, at han lander en ny klub. 






Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til AGF

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Choktransfer på vej? 

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Dansk toptræner stifter agentfirma



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham