FCK var gigantisk: Luther Singh åben for DK-retur

Den tidligere FC København-spiller Luther Singh er åben for at vende tilbage til dansk fodbold, hvis det rigtige tilbud dukker op.



Luther Singh havde drømt om et stort gennembrud i FC København, men opholdet i Danmark endte som lidt af et mareridt for den sydafrikanske offensivspiller, der kom til FCK i sommeren 2021 og var væk igen efter blot syv optrædener. 

Den 26-årige offensivspiller kunne ikke finde formen i FC København, og nedturen var total, da Luther Singh også blev syg og måtte indlægges på sygehuset en kort overgang.

Selv om det kan lyde som lidt af et mareridt, ser Luther Singh alligevel på tilbage på tiden i Danmark med positive briller. Det fortæller offensivspillerens agent Warren Swarz.

– FC København er en storklub – ikke bare i Danmark, men i Europa – og Luther værdsatter, at han fik chancen. Det var naturligvis svært for ham med alle de ting, der skete, men han lærte meget, og det var et stort skridt i hans karriere. Luther vil altid kunne bruge til noget, at han har været i en europæisk gigant som FC København. Han ville selvfølgelig gerne være blevet længere, men sådan gik det ikke, siger Warren Swarz til Tipsbladet.

Luther Singh er aktuelt klubløs og har været det siden starten af januar, hvor han brød med serbiske FK Cukaricki. Sydafrikaneren ved godt, at FC København næppe ringer igen, men Singh håber at få en ny chance i Danmark.

– Det er helt sikkert, at han er åben for at vende tilbage til Danmark, hvis muligheden byder sig. Han kunne godt lide landet, og han vil gerne bevise, at han kan meget mere, end han viste i FCK, fastslår agenten, der ikke har været i dialog med danske klubber indtil videre.

2JM33AK

Mange tilbud – for dårlig løn
Luther Singh opholder sig i øjeblikket i Portugal, hvor han holder formen ved lige med en fysisk træner, mens han venter på, at det rigtige tilbud lander i indbakken.

Det er ikke sket indtil videre, men der er godt gang i agentens telefon.

– Vi har fået en del tilbud fra Afrika, men Luther vil helst blive i Europa. Vi har også modtaget et tilbud fra Skotland, men lønnen var ikke høj nok. Jeg er stadig i dialog med klubben, og måske vender de tilbage med et forbedret tilbud, siger Warren Swarz og tilføjer:

– Vi skal finde en klub, hvor Luther har udsigt til fast spilletid. I forhold til lønnen kan han godt acceptere at tjene mindre, end han har gjort hidtil, men det økonomiske skal naturligvis også være attraktivt. 

Luther Singh har spillet 13 landskampe for Sydafrika, og en stor drøm for den tidligere FC København-spiller er igen at blive udtaget til "Bafana Bafanas" landshold. Det vil i første omgang kræve, at han lander en ny klub. 





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

‘Schmedes er under pres’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

– Det er lort!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp