Luther Singh havde drømt om et stort gennembrud i FC København, men opholdet i Danmark endte som lidt af et mareridt for den sydafrikanske offensivspiller, der kom til FCK i sommeren 2021 og var væk igen efter blot syv optrædener.
Den 26-årige offensivspiller kunne ikke finde formen i FC København, og nedturen var total, da Luther Singh også blev syg og måtte indlægges på sygehuset en kort overgang.
Selv om det kan lyde som lidt af et mareridt, ser Luther Singh alligevel på tilbage på tiden i Danmark med positive briller. Det fortæller offensivspillerens agent Warren Swarz.
– FC København er en storklub – ikke bare i Danmark, men i Europa – og Luther værdsatter, at han fik chancen. Det var naturligvis svært for ham med alle de ting, der skete, men han lærte meget, og det var et stort skridt i hans karriere. Luther vil altid kunne bruge til noget, at han har været i en europæisk gigant som FC København. Han ville selvfølgelig gerne være blevet længere, men sådan gik det ikke, siger Warren Swarz til Tipsbladet.
Luther Singh er aktuelt klubløs og har været det siden starten af januar, hvor han brød med serbiske FK Cukaricki. Sydafrikaneren ved godt, at FC København næppe ringer igen, men Singh håber at få en ny chance i Danmark.
– Det er helt sikkert, at han er åben for at vende tilbage til Danmark, hvis muligheden byder sig. Han kunne godt lide landet, og han vil gerne bevise, at han kan meget mere, end han viste i FCK, fastslår agenten, der ikke har været i dialog med danske klubber indtil videre.

Mange tilbud – for dårlig løn
Luther Singh opholder sig i øjeblikket i Portugal, hvor han holder formen ved lige med en fysisk træner, mens han venter på, at det rigtige tilbud lander i indbakken.
Det er ikke sket indtil videre, men der er godt gang i agentens telefon.
– Vi har fået en del tilbud fra Afrika, men Luther vil helst blive i Europa. Vi har også modtaget et tilbud fra Skotland, men lønnen var ikke høj nok. Jeg er stadig i dialog med klubben, og måske vender de tilbage med et forbedret tilbud, siger Warren Swarz og tilføjer:
– Vi skal finde en klub, hvor Luther har udsigt til fast spilletid. I forhold til lønnen kan han godt acceptere at tjene mindre, end han har gjort hidtil, men det økonomiske skal naturligvis også være attraktivt.
Luther Singh har spillet 13 landskampe for Sydafrika, og en stor drøm for den tidligere FC København-spiller er igen at blive udtaget til "Bafana Bafanas" landshold. Det vil i første omgang kræve, at han lander en ny klub.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Victor Froholdt bliver matchvinder
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
INTERVIEW
– Det er lort!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF