Hjalte Nørregaard trods nederlag i debut: Jeg er mere positiv nu

Hjalte Bo Nørregaard vil i højere grad inddrage spillerne i FCK, og han føler, han har fået sat sig i respekt.



Ståle Solbakken er for de fleste synonym med FC København, men den 10. oktober blev den karismatiske nordmand fyret grundet svigtende resultater.

I stedet blev U19-cheftræner Hjalte Bo Nørregaard forfremmet til midlertidig cheftræner, og københavnernes tidligere midtbaneprofil lægger ikke skjul på, at han som træner er anderledes end Ståle Solbakken.

– Jeg er, som jeg er, og det har jeg ikke tænkt mig at lave om på, siger Hjalte Bo Nørregaard og fortsætter:

– Jeg har prøvet at være klar og tydelig over for spillerne, i forhold til hvad jeg gerne vil have dem til, og så spørger jeg selvfølgelig dem, hvilke tanker de gør sig, så vi kan få en god diskussion om fodbold.

– Vi er alle sammen afhængige af hinanden, og vi har rigtig dygtige spillere, så jeg vil godt høre, hvad de tænker om spillet, siger træneren.

Hjalte Bo Nørregaard er med sine 39 år ikke markant ældre end visse fra spillertruppen, men han ser ikke sin relativt unge alder som et problem.

– Jeg føler, jeg har sat mig i respekt i forhold til min tilgang til spillet og til spillerne som mennesker. Jeg synes, der er et rigtig fint forhold, siger han.

FCK tabte søndag 1-2 til AaB i Hjalte Bo Nørregaards debut, men den vikarierende cheftræner så lyspunkter trods et facit på nul point.

Læs også:AaB’er efter sjælden sejr i Parken: Det er en stor dag

– Det var specielt, hektisk og selvfølgelig ærgerligt i forhold til resultatet. Jeg fik nogle svar, for jeg så et hold, som prøvede og ikke gav op. De blev ved at arbejde for hinanden og pressede AaB tilbage, men manglede lige det sidste for at lykkes.

– Jeg er mere positiv nu, fordi jeg så nogle spillere, der forsøgte. Vi skal arbejde videre, for vi har ikke et eneste minut at spilde. Vi skal lægge på i vores offensive spil, og der kommer der klart til at være et fokus, siger Hjalte Bo Nørregaard.

I fodboldverdenen ses det jævnligt, at midlertidige cheftrænere ender med at blive fastansat, men de tanker går Hjalte Bo Nørregaard ingenlunde med.

– Jeg har lagt en plan for, hvor jeg gerne vil have spillerne hen, og så er det andre, der bestemmer, hvor lang tid jeg er her. Jeg er her midlertidigt, og det er helt fint.

– Aftalen er, at jeg skal tilbage på U19-holdet, når den permanente cheftræner er fundet, siger Nørregaard.

Som aktiv spillede Hjalte Bo Nørregaard 320 kampe i FCK-trøjen.

/ritzau/



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Endelig godt nyt

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Skidt melding

Har I tabt sutten, Brøndby?

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Afvist

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Danske klubber vil have ham

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC Københavns medejerskab godkendes

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring