Hjalte Nørregaard trods nederlag i debut: Jeg er mere positiv nu

Hjalte Bo Nørregaard vil i højere grad inddrage spillerne i FCK, og han føler, han har fået sat sig i respekt.



Ståle Solbakken er for de fleste synonym med FC København, men den 10. oktober blev den karismatiske nordmand fyret grundet svigtende resultater.

I stedet blev U19-cheftræner Hjalte Bo Nørregaard forfremmet til midlertidig cheftræner, og københavnernes tidligere midtbaneprofil lægger ikke skjul på, at han som træner er anderledes end Ståle Solbakken.

– Jeg er, som jeg er, og det har jeg ikke tænkt mig at lave om på, siger Hjalte Bo Nørregaard og fortsætter:

– Jeg har prøvet at være klar og tydelig over for spillerne, i forhold til hvad jeg gerne vil have dem til, og så spørger jeg selvfølgelig dem, hvilke tanker de gør sig, så vi kan få en god diskussion om fodbold.

– Vi er alle sammen afhængige af hinanden, og vi har rigtig dygtige spillere, så jeg vil godt høre, hvad de tænker om spillet, siger træneren.

Hjalte Bo Nørregaard er med sine 39 år ikke markant ældre end visse fra spillertruppen, men han ser ikke sin relativt unge alder som et problem.

– Jeg føler, jeg har sat mig i respekt i forhold til min tilgang til spillet og til spillerne som mennesker. Jeg synes, der er et rigtig fint forhold, siger han.

FCK tabte søndag 1-2 til AaB i Hjalte Bo Nørregaards debut, men den vikarierende cheftræner så lyspunkter trods et facit på nul point.

Læs også:AaB’er efter sjælden sejr i Parken: Det er en stor dag

– Det var specielt, hektisk og selvfølgelig ærgerligt i forhold til resultatet. Jeg fik nogle svar, for jeg så et hold, som prøvede og ikke gav op. De blev ved at arbejde for hinanden og pressede AaB tilbage, men manglede lige det sidste for at lykkes.

– Jeg er mere positiv nu, fordi jeg så nogle spillere, der forsøgte. Vi skal arbejde videre, for vi har ikke et eneste minut at spilde. Vi skal lægge på i vores offensive spil, og der kommer der klart til at være et fokus, siger Hjalte Bo Nørregaard.

I fodboldverdenen ses det jævnligt, at midlertidige cheftrænere ender med at blive fastansat, men de tanker går Hjalte Bo Nørregaard ingenlunde med.

– Jeg har lagt en plan for, hvor jeg gerne vil have spillerne hen, og så er det andre, der bestemmer, hvor lang tid jeg er her. Jeg er her midlertidigt, og det er helt fint.

– Aftalen er, at jeg skal tilbage på U19-holdet, når den permanente cheftræner er fundet, siger Nørregaard.

Som aktiv spillede Hjalte Bo Nørregaard 320 kampe i FCK-trøjen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Liverpool – Chelsea

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen