Der tegner sig mere og mere et mønster af, hvilke klubber der skal fordele medaljerne imellem sig, når Superligaen bliver afgjort senere på foråret.
Med en 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken mandag aften FC København nemlig åbnet et stort hul ned til nordsjællænderne på ligaens fjerdeplads.
Det er tæt i toppen mellem Brøndby, FC København og FC Midtjylland, der har henholdsvis 40, 39, og 39 point i tabellen. Men afstanden fra toptrioen til nærmeste forfølger er på to forårsrunder vokset fra fem til hele ni point.
Foran mere end 30.000 tilskuere optrådte FC København med en forsvarende mesters afklarethed. Stor forskel var der ikke på de to hold, men FCK var bedre til at spille sig til afslutninger og få noget ud af sine gode perioder.
Det var den evne, der gav målet til 1-0 efter en halv time, netop som københavnerne efter en jævnbyrdig indledning havde taget taktstokken i kampen.
Målet blev skabt af Elias Achouri, der modtog bolden i venstresiden, satte Jeppe Tverskov af med et hurtigt antrit og sendte et indlæg til bageste stolpe.
Her kom Viktor Claesson stormende og kunne hårdt presset heade kuglen over stregen.
FCN havde fornuftige indslag, men manglede gennemslagskraft og fik alt for sjældent forvandlet de gode initiativer til reelle chancer.
Det gjaldt især Andreas Schjelderup, som med sine finurlige fødder var en mundfuld for FCK-forsvaret, men ikke rigtigt kom i bund med sine udfordringer.
Gæsterne startede dog stærkt efter pausen, hvor kombinationerne flød som hjemme på kunstgræsset.
FCK blev i en periode trængt langt tilbage, men igen blev Kamil Grabara i FCK-målet ikke rigtig testet, og pludselig var den gal igen i den anden ende.
På et modangreb fik Magnus Mattsson en stor skudchance, men tøvede lige akkurat længe nok til at give FCN-målmand Andreas Hansen tid til at gøre sig stor i målet.
Hansens parade var dog en stakket frist for gæsterne, der kort efter alligevel indkasserede mål nummer to.
På Mattssons hjørnespark gik bolden som en kugle i en flippermaskine. Efter at både Claesson og Kevin Diks havde forsøgt sig uden held, headede Achouri til sidst bolden over stregen til 2-0.
Der venter FC København en ny topkamp på fredag, hvor holdet besøger Herning og FC Midtjylland. FC Nordsjælland tager imod Silkeborg mandag 4. marts.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fifa kritiserer transportpriser under
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG