FCK vinder og sender FCN på lang afstand af toppen

Efter 0-2-nederlag i til FC København i Parken har FC Nordsjælland nu ni point op til medaljeplaceringerne.



Der tegner sig mere og mere et mønster af, hvilke klubber der skal fordele medaljerne imellem sig, når Superligaen bliver afgjort senere på foråret.

Med en 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken mandag aften FC København nemlig åbnet et stort hul ned til nordsjællænderne på ligaens fjerdeplads.

Det er tæt i toppen mellem Brøndby, FC København og FC Midtjylland, der har henholdsvis 40, 39, og 39 point i tabellen. Men afstanden fra toptrioen til nærmeste forfølger er på to forårsrunder vokset fra fem til hele ni point.

Foran mere end 30.000 tilskuere optrådte FC København med en forsvarende mesters afklarethed. Stor forskel var der ikke på de to hold, men FCK var bedre til at spille sig til afslutninger og få noget ud af sine gode perioder.

Det var den evne, der gav målet til 1-0 efter en halv time, netop som københavnerne efter en jævnbyrdig indledning havde taget taktstokken i kampen.

Målet blev skabt af Elias Achouri, der modtog bolden i venstresiden, satte Jeppe Tverskov af med et hurtigt antrit og sendte et indlæg til bageste stolpe.

Her kom Viktor Claesson stormende og kunne hårdt presset heade kuglen over stregen.

FCN havde fornuftige indslag, men manglede gennemslagskraft og fik alt for sjældent forvandlet de gode initiativer til reelle chancer.

Det gjaldt især Andreas Schjelderup, som med sine finurlige fødder var en mundfuld for FCK-forsvaret, men ikke rigtigt kom i bund med sine udfordringer.

Gæsterne startede dog stærkt efter pausen, hvor kombinationerne flød som hjemme på kunstgræsset.

FCK blev i en periode trængt langt tilbage, men igen blev Kamil Grabara i FCK-målet ikke rigtig testet, og pludselig var den gal igen i den anden ende.

På et modangreb fik Magnus Mattsson en stor skudchance, men tøvede lige akkurat længe nok til at give FCN-målmand Andreas Hansen tid til at gøre sig stor i målet.

Hansens parade var dog en stakket frist for gæsterne, der kort efter alligevel indkasserede mål nummer to.

På Mattssons hjørnespark gik bolden som en kugle i en flippermaskine. Efter at både Claesson og Kevin Diks havde forsøgt sig uden held, headede Achouri til sidst bolden over stregen til 2-0.

Der venter FC København en ny topkamp på fredag, hvor holdet besøger Herning og FC Midtjylland. FC Nordsjælland tager imod Silkeborg mandag 4. marts.

/ritzau/



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Neestrup reagerer på brudt aftale

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Stor ydmygelse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

City betaler 560 millioner for ny stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham