FC København står foran en stor opgave, når københavnerne i weekenden tager hul på jagten i Superligaen, hvor FC Midtjylland fører med otte point ned til netop FCK.
Men FCK’erne står stærkt rustet til opgaven, hvis du spørger Youssef Toutouh. Den unge offensivspiller mener, at vicemestrene besidder det klart stærkeste mandskab i den danske liga.
– Vi er uden tvivl det bedste hold i Danmark. Jeg kan ikke se nogen, der er bedre end os. Det er lige meget på hvilken position, du vil sammenligne os med de andre hold, så synes jeg, at vi har de bedste spillere. Hele vejen i gennem, siger Toutouh til BT.
22-årige Toutouh har siden 2011 været en del af truppen i FCK kun afbrudt af et lejeophold i Esbjerg fB, men endnu mangler han at løfte Superliga-trofæet som symbol på et vundet mesterskab. Det skal der laves om på til juni, hvor sæsonen i Danmark slutter.
– Jeg har nu været her i fire år, men jeg har ikke prøvet at vinde guld, og det vil jeg. Jeg var her, hvor vi blev toer, så blev jeg lejet ud et år, og i sidste sæson blev det igen kun til sølv, så jeg SKAL vinde guld denne sæson. Det brænder inde i mig for, at vi skal vinde guld, og jeg skal medvirke med flere mål og assister og være mere kampafgørende, lyder det videre fra Toutouh, der i efteråret spillede 13 kampe for FCK.
FCK spillede lørdag uafgjort 1-1 mod IFK Göteborg i forårets sidste træningskamp. Søndag gælder det FC Vestsjælland i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
