FC København står foran en stor opgave, når københavnerne i weekenden tager hul på jagten i Superligaen, hvor FC Midtjylland fører med otte point ned til netop FCK.
Men FCK’erne står stærkt rustet til opgaven, hvis du spørger Youssef Toutouh. Den unge offensivspiller mener, at vicemestrene besidder det klart stærkeste mandskab i den danske liga.
– Vi er uden tvivl det bedste hold i Danmark. Jeg kan ikke se nogen, der er bedre end os. Det er lige meget på hvilken position, du vil sammenligne os med de andre hold, så synes jeg, at vi har de bedste spillere. Hele vejen i gennem, siger Toutouh til BT.
22-årige Toutouh har siden 2011 været en del af truppen i FCK kun afbrudt af et lejeophold i Esbjerg fB, men endnu mangler han at løfte Superliga-trofæet som symbol på et vundet mesterskab. Det skal der laves om på til juni, hvor sæsonen i Danmark slutter.
– Jeg har nu været her i fire år, men jeg har ikke prøvet at vinde guld, og det vil jeg. Jeg var her, hvor vi blev toer, så blev jeg lejet ud et år, og i sidste sæson blev det igen kun til sølv, så jeg SKAL vinde guld denne sæson. Det brænder inde i mig for, at vi skal vinde guld, og jeg skal medvirke med flere mål og assister og være mere kampafgørende, lyder det videre fra Toutouh, der i efteråret spillede 13 kampe for FCK.
FCK spillede lørdag uafgjort 1-1 mod IFK Göteborg i forårets sidste træningskamp. Søndag gælder det FC Vestsjælland i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
