FCK’er før sæsonpremiere: Vi er uden tvivl det bedste hold

Youssef Toutouh spiller efter sin egen mening på det markant bedste mandskab i Superligaen.



FC København står foran en stor opgave, når københavnerne i weekenden tager hul på jagten i Superligaen, hvor FC Midtjylland fører med otte point ned til netop FCK.

Men FCK’erne står stærkt rustet til opgaven, hvis du spørger Youssef Toutouh. Den unge offensivspiller mener, at vicemestrene besidder det klart stærkeste mandskab i den danske liga.

– Vi er uden tvivl det bedste hold i Danmark. Jeg kan ikke se nogen, der er bedre end os. Det er lige meget på hvilken position, du vil sammenligne os med de andre hold, så synes jeg, at vi har de bedste spillere. Hele vejen i gennem, siger Toutouh til BT.

22-årige Toutouh har siden 2011 været en del af truppen i FCK kun afbrudt af et lejeophold i Esbjerg fB, men endnu mangler han at løfte Superliga-trofæet som symbol på et vundet mesterskab. Det skal der laves om på til juni, hvor sæsonen i Danmark slutter.

– Jeg har nu været her i fire år, men jeg har ikke prøvet at vinde guld, og det vil jeg. Jeg var her, hvor vi blev toer, så blev jeg lejet ud et år, og i sidste sæson blev det igen kun til sølv, så jeg SKAL vinde guld denne sæson. Det brænder inde i mig for, at vi skal vinde guld, og jeg skal medvirke med flere mål og assister og være mere kampafgørende, lyder det videre fra Toutouh, der i efteråret spillede 13 kampe for FCK.

FCK spillede lørdag uafgjort 1-1 mod IFK Göteborg i forårets sidste træningskamp. Søndag gælder det FC Vestsjælland i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne udtaget til VM

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!