FCK’er efter nedtur: Det egner sig ikke til tv

FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen onsdag aften. Her er Nicolai Boilesens reaktion på nederlaget.



FC København løb ind i en gedigen nedtur onsdag aften, hvor de tabte til Nykøbing FC og røg ud af den danske pokalturnering allerede i tredje runde. Som om det ikke var slemt nok, tabte FC København endda med hele 0-3.

Det nederlag kommer få dage, efter at københavnerne tabte topbraget i Superligaen mod FC Midtjylland, og de seneste dage har givet stof til eftertanke i klubben.

Det siger forsvarsprofilen Nicolai Boilesen til DR2 umiddelbart efter kampen.

– Det er et reality-check i forhold til, at det er gået godt i lang tid, men når vi leverer som i de seneste kampe, kommer vi ikke sovende til det. Det er et wakeupcall om, at vi skal gøre alt 110 procent, ellers får vi det svært, uanset hvilket hold vi møder. Vi red på en bølge, men det momentum og den bølge er vist forsvundet, siger Nicolai Boilesen til DR2.

Kort efter slutfløjt var Nicolai Boilesen også nede og snakke med nogle af de mange medrejsende FC København-fans, men han vil ikke afsløre for meget af indholdet af den snak.

– Det tror jeg ikke egner sig til tv. Ja, jeg har ikke noget imod at tage ansvar for det.  Vi spillede forfærdeligt. Jeg er en af lederne på holdet, og det var ikke godt nok i dag. Der er ikke så meget at sige til det. Jeg prøvede at indrømme over for dem, at det ikke var godt nok, men stadig sige tak for, at de er kommet. Men det var ikke meget respons, jeg fik i hvert fald, siger han.

FC København skal i weekenden møde FC Nordsjælland i ligaen på udebane. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Ecuador

Vil hente tysk landsholdsstjerne

AGF køber ham

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?