FCK’er efter nedtur: Det egner sig ikke til tv

FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen onsdag aften. Her er Nicolai Boilesens reaktion på nederlaget.



FC København løb ind i en gedigen nedtur onsdag aften, hvor de tabte til Nykøbing FC og røg ud af den danske pokalturnering allerede i tredje runde. Som om det ikke var slemt nok, tabte FC København endda med hele 0-3.

Det nederlag kommer få dage, efter at københavnerne tabte topbraget i Superligaen mod FC Midtjylland, og de seneste dage har givet stof til eftertanke i klubben.

Det siger forsvarsprofilen Nicolai Boilesen til DR2 umiddelbart efter kampen.

– Det er et reality-check i forhold til, at det er gået godt i lang tid, men når vi leverer som i de seneste kampe, kommer vi ikke sovende til det. Det er et wakeupcall om, at vi skal gøre alt 110 procent, ellers får vi det svært, uanset hvilket hold vi møder. Vi red på en bølge, men det momentum og den bølge er vist forsvundet, siger Nicolai Boilesen til DR2.

Kort efter slutfløjt var Nicolai Boilesen også nede og snakke med nogle af de mange medrejsende FC København-fans, men han vil ikke afsløre for meget af indholdet af den snak.

– Det tror jeg ikke egner sig til tv. Ja, jeg har ikke noget imod at tage ansvar for det.  Vi spillede forfærdeligt. Jeg er en af lederne på holdet, og det var ikke godt nok i dag. Der er ikke så meget at sige til det. Jeg prøvede at indrømme over for dem, at det ikke var godt nok, men stadig sige tak for, at de er kommet. Men det var ikke meget respons, jeg fik i hvert fald, siger han.

FC København skal i weekenden møde FC Nordsjælland i ligaen på udebane. 





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Panama – England

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana