FCK’er påvirket af tragedie: ‘En virkelig god ven’

Pantelis Hatzidiakos har haft nogle følelsesladede og mentalt svære uger, efter at den 31-årige græske landsholdskollega George Baldock gik bort.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De forgangne uger har ikke været nemme for Grækenlands fodboldlandshold.

Kort før deres landskamp mod England i forrige uge blev landsholdsspilleren George Baldock fundet død i sit hjem i en alder af blot 31 år.

Den nyhed har blandt andre FC Københavns græske forsvarsspiller Pantelis Hatzidiakos været påvirket af.

FC København-spilleren har flere gange optrådt sammen med George Baldock på Grækenlands landshold, og efter tirsdagens træning på Frederiksberg fortæller han også om svær tid.

– Puh…, indleder Pantelis Hatzidiakos over for Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter så:

– Jeg vil sige, at det var den mentalt sværeste uge i min karriere som fodboldspiller. Vi skulle håndtere noget forfærdeligt. Vi fik det at vide mindre end 24 timer før kampen, at en holdkammerat er gået bort.

– Han var også en virkelig god ven. Vi brugte nogle fridage sammen også. At nå at kende ham som spiller og fyr var fantastisk. Han gav noget ekstra til holdet. Han kom fra England, så han voksede ikke op i Grækenland, og han kom med den engelske attitude, hvor han var ligeglad med, hvem han spillede mod, for uanset hvad gik han til den.

– Ofte satte han holdet over sit eget helbred. Han spillede også ofte på smertestillende, og han spillede fantastisk.

Hvordan fik I beskeden?

– Vi var sammen efter træning i omklædningsrummet, og vores kaptajn fik beskeden. Han kunne ikke tale til os i fem-ti minutter. Det var ikke 100 procent sikkert, så vi måtte vente. Så fortalte han os det, og så gik det virkelig hurtigt. Så vi hørte om det lige efter træning dagen før kampen mod England.

Artiklen fortsætter lige efter billedet…

2YBF462

Foto: Alamy

‘Det er ikke sundt’
Grækenlands kamp mod England endte i en overraskende succes. På Wembley vandt Grækenland, der havde Pantelis Hatzidiakos på bænken i alle 90 minutter, takket et mål i kampens overtid. 

– At vinde på Wembley var helt fantastisk for os. Jeg tror, at George Baldock gav en hånd med oppefra og hjalp os med at score det sidste mål. Det er også et lidt heldigt mål. Vi var virkelig glade og følelsesladede, og da anføreren kom med Georges t-shirt efterfølgende, indså vi, at fodbold ikke betyder noget. Der var mange følelser, og det var en hård uge.

– Den anden kamp var også vigtig for os, og man kunne se, at i de sidste minutter var vi virkelig trætte på grund af hele ugen og rejsen fra England til Grækenland. Men jeg må sige, at vi har et fantastisk hold og sammenhold, siger FC København-profilen.

Grækenland forsøgte at få kampen mod England flyttet, men trods situationen lykkedes det ikke, og mandskabet skulle altså i aktion godt 24 timer efter George Baldocks alt for tidlige død.

– Det handlede ikke længere om fodbold for os. Vi fik at vide, at det ikke var muligt at ændre datoen, fordi vi har mange kampe. Det er ikke sundt, synes jeg. I sådan en situation kan man blive skadet og så videre, fordi man måske ikke sover godt, og andre kan påvirkes. Det er svært at skulle spille efter 24 timer, siger Pantelis Hatzidiakos.

– Vi holdt sammen, og som sagt var det måske godt, fordi vi spillede 12 mod 11. Han var der med os og gav os det ekstra i alt, hvad vi gjorde. Vi var virkelig gode. Det bragte os måske tættere sammen, og vi ville have den her sejr for ham. Det vil altid være i Grækenlands historiebøger, at det var vores første sejr på Wembley.

Nogle dage senere reagerede kroppen så også på de mange følelser, ugerne bød op.

– Da jeg kom tilbage til Danmark, brugte jeg de første tre-fire dage før Vejle-kampen på stort set kun at sove, fordi jeg var træt, siger Pantelis Hatzidiakos og tilføjer, at han aldrig var i tvivl om, om han skulle spille for FC København i fredagskampen.

Pantelis Hatzidiakos spillede fuld til i sejren over Vejle Boldklub. 



Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Hold da op – den er helt gal

Fælder dom over Norwich-danskere

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dorgu blev helten for Manchester United

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Presset Frank: Her er vores store problem

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge