FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De forgangne uger har ikke været nemme for Grækenlands fodboldlandshold.
Kort før deres landskamp mod England i forrige uge blev landsholdsspilleren George Baldock fundet død i sit hjem i en alder af blot 31 år.
Den nyhed har blandt andre FC Københavns græske forsvarsspiller Pantelis Hatzidiakos været påvirket af.
FC København-spilleren har flere gange optrådt sammen med George Baldock på Grækenlands landshold, og efter tirsdagens træning på Frederiksberg fortæller han også om svær tid.
– Puh…, indleder Pantelis Hatzidiakos over for Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter så:
– Jeg vil sige, at det var den mentalt sværeste uge i min karriere som fodboldspiller. Vi skulle håndtere noget forfærdeligt. Vi fik det at vide mindre end 24 timer før kampen, at en holdkammerat er gået bort.
– Han var også en virkelig god ven. Vi brugte nogle fridage sammen også. At nå at kende ham som spiller og fyr var fantastisk. Han gav noget ekstra til holdet. Han kom fra England, så han voksede ikke op i Grækenland, og han kom med den engelske attitude, hvor han var ligeglad med, hvem han spillede mod, for uanset hvad gik han til den.
– Ofte satte han holdet over sit eget helbred. Han spillede også ofte på smertestillende, og han spillede fantastisk.
Hvordan fik I beskeden?
– Vi var sammen efter træning i omklædningsrummet, og vores kaptajn fik beskeden. Han kunne ikke tale til os i fem-ti minutter. Det var ikke 100 procent sikkert, så vi måtte vente. Så fortalte han os det, og så gik det virkelig hurtigt. Så vi hørte om det lige efter træning dagen før kampen mod England.
Artiklen fortsætter lige efter billedet…

‘Det er ikke sundt’
Grækenlands kamp mod England endte i en overraskende succes. På Wembley vandt Grækenland, der havde Pantelis Hatzidiakos på bænken i alle 90 minutter, takket et mål i kampens overtid.
– At vinde på Wembley var helt fantastisk for os. Jeg tror, at George Baldock gav en hånd med oppefra og hjalp os med at score det sidste mål. Det er også et lidt heldigt mål. Vi var virkelig glade og følelsesladede, og da anføreren kom med Georges t-shirt efterfølgende, indså vi, at fodbold ikke betyder noget. Der var mange følelser, og det var en hård uge.
– Den anden kamp var også vigtig for os, og man kunne se, at i de sidste minutter var vi virkelig trætte på grund af hele ugen og rejsen fra England til Grækenland. Men jeg må sige, at vi har et fantastisk hold og sammenhold, siger FC København-profilen.
Grækenland forsøgte at få kampen mod England flyttet, men trods situationen lykkedes det ikke, og mandskabet skulle altså i aktion godt 24 timer efter George Baldocks alt for tidlige død.
– Det handlede ikke længere om fodbold for os. Vi fik at vide, at det ikke var muligt at ændre datoen, fordi vi har mange kampe. Det er ikke sundt, synes jeg. I sådan en situation kan man blive skadet og så videre, fordi man måske ikke sover godt, og andre kan påvirkes. Det er svært at skulle spille efter 24 timer, siger Pantelis Hatzidiakos.
– Vi holdt sammen, og som sagt var det måske godt, fordi vi spillede 12 mod 11. Han var der med os og gav os det ekstra i alt, hvad vi gjorde. Vi var virkelig gode. Det bragte os måske tættere sammen, og vi ville have den her sejr for ham. Det vil altid være i Grækenlands historiebøger, at det var vores første sejr på Wembley.
Nogle dage senere reagerede kroppen så også på de mange følelser, ugerne bød op.
– Da jeg kom tilbage til Danmark, brugte jeg de første tre-fire dage før Vejle-kampen på stort set kun at sove, fordi jeg var træt, siger Pantelis Hatzidiakos og tilføjer, at han aldrig var i tvivl om, om han skulle spille for FC København i fredagskampen.
Pantelis Hatzidiakos spillede fuld til i sejren over Vejle Boldklub.
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Celtic genansætter populær veteran
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
NYHEDER
– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
Fyret – fik kun otte kampe i Celtic
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
‘En stor fejltagelse’
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
Egypten i kvartfinalen
NYHEDER
Manchester City ramt af stort problem
TOPNYHED
Den værste nogensinde?
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Glasgow kysser The Dons
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER