FCK’er roser BIF’er: Aldrig set ham miste bolden

Marko Stamenic og Joe Bell er landsmænd, men søndag er de rivaler, når FC København og Brøndby tørner sammen.



Søndag er Marko Stamenic og Joe Bell rivaler, når FC København og Brøndby IF tørner sammen i sæsonens første derby. I landskampspauserne spiller de side om side på midtbanen på New Zealands landshold.

Sådan er fodboldverdenen så forunderlig, og det er pudsigt, at to spillere fra New Zealand, som ligger 18.000 kilometer fra Danmark, kan stå direkte over for hinanden i et derby i den danske hovedstad. 

Selv om Stamenic og Bell er landsmænd og bor i den samme by, ser de ikke noget til hinanden i Danmark.

– Vi har det rigtig godt sammen, når vi er med landsholdet, men jeg har faktisk ikke tilbragt tid sammen med ham udenfor banen her i København, siger Marko Stamenic til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er selvfølgelig lidt specielt, at vi tørner ud for FC København og Brøndby, som er så store rivaler, men derfor kan vi selvfølgelig godt have et fint forhold til hinanden, og det har vi. Men når vi mødes på banen, kan jeg garantere, at vi ikke er venner.

FC København-spilleren fastslår, at han har stor respekt for Joe Bell, der er tre år ældre end ham. Brøndby-profilen er noteret for en enkelt landskamp mere end Stamenic.

– Han er en rigtig god spiller. Jeg tror aldrig, jeg har set ham miste bolden. Han er fysisk stærk, og han er en klog spiller. Det bliver meget interessant at spille mod Joe, og jeg tror, at han har det på samme måde, fastslår Stamenic.

Der er kickoff mellem FC København og Brøndby IF søndag klokken 16.00.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Her kan man se La Liga fremover

Jagter stor Liverpool-stjerne

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby tæt på denne keeper

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind