FCK’s akilleshæl: Kun ét hold var værre

FC København har været et af Superligaens værste hold til at undgå mål imod på hjørnespark - til gengæld går det godt i den anden ende af banen.



– Noget af det er så simpelt. Noget af det har også bare noget med mentalitet at gøre, i forhold til at sige, at den her skal jeg have væk under alle omstændigheder. Der er noget koncentration og disciplin i det.

Sådan lød det fra en småirriteret Rasmus Falk, efter at FC København havde indkasseret endnu et mål på en standardsituation i deres sidste testkamp mod Molde.

Og i FC København er der god grund til, at dødboldene giver grå hår. At forsvare hjørnespark har i hvert fald ikke været københavnernes spidskompetence i den indeværende sæson, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har fået for at zoome ind på de tre guldkandidater i Superligaen forud for forårssæsonen.

Kun Randers var værre
FC København har indkasseret 21 mål i Superliga-sæsonen hidtil, og hele seks af dem har været i forbindelse med hjørnespark til modstanderen.

Det svarer til, at hele 28,6 procent af målene mod Jacob Neestrups mandskab er blevet scoret på hjørnespark. Kun Randers har indkasseret flere mål og en større procentdel af sine mål imod via hjørnespark.

Der hersker altså ingen tvivl om, at dødbolde er FC Københavns akilleshæl. Og mon ikke, at nyindkøbte Scott McKenna er hentet ind til at løse problemet? I hvert fald blev han af Neestrup beskrevet sådan her:

- Han har en stærk fysisk tilstedeværelse på banen, et hovedspil på meget højt niveau og en god boldomgang.

Superligaens bedste offensiv
Til gengæld er der meget andet at glæde sig over i FC København. Man overvintrede godt nok som nummer tre, bag FC Midtjylland og Brøndby IF, men baseret på efterårets præstationer var FC Københavns forventede position - eller “expected position” - nummer et.

Og så har “løverne” den bedste offensiv på stort set alle parametre.

Det har også hjulpet dem med at være Superligaens comebackkonger. FC København har hentet hele 13 point i de kampe, hvor de indkasserede kampens første mål. Intet andet hold i Superligaen har hentet mere end otte point i kampe, hvor de kom bagud.

Spørgsmålet er bare, om det er holdbart at skulle lave comebacks hele tiden, påpeger Opta.

Sådan burde Superligaens tophold ligge ifølge Optas "expected points":





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Norge mod Senegal

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frankrig – Irak

Conrad Harder får argentinsk chef

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

FC Københavns talenter gør rent bord

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

Historisk Messi rykker forbi Klose

Et skridt tættere Englands største stadion



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Storklubber kæmper om danskers underskrift