– Noget af det er så simpelt. Noget af det har også bare noget med mentalitet at gøre, i forhold til at sige, at den her skal jeg have væk under alle omstændigheder. Der er noget koncentration og disciplin i det.
Sådan lød det fra en småirriteret Rasmus Falk, efter at FC København havde indkasseret endnu et mål på en standardsituation i deres sidste testkamp mod Molde.
Og i FC København er der god grund til, at dødboldene giver grå hår. At forsvare hjørnespark har i hvert fald ikke været københavnernes spidskompetence i den indeværende sæson, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har fået for at zoome ind på de tre guldkandidater i Superligaen forud for forårssæsonen.
Kun Randers var værre
FC København har indkasseret 21 mål i Superliga-sæsonen hidtil, og hele seks af dem har været i forbindelse med hjørnespark til modstanderen.
Det svarer til, at hele 28,6 procent af målene mod Jacob Neestrups mandskab er blevet scoret på hjørnespark. Kun Randers har indkasseret flere mål og en større procentdel af sine mål imod via hjørnespark.
Der hersker altså ingen tvivl om, at dødbolde er FC Københavns akilleshæl. Og mon ikke, at nyindkøbte Scott McKenna er hentet ind til at løse problemet? I hvert fald blev han af Neestrup beskrevet sådan her:
- Han har en stærk fysisk tilstedeværelse på banen, et hovedspil på meget højt niveau og en god boldomgang.
Superligaens bedste offensiv
Til gengæld er der meget andet at glæde sig over i FC København. Man overvintrede godt nok som nummer tre, bag FC Midtjylland og Brøndby IF, men baseret på efterårets præstationer var FC Københavns forventede position - eller “expected position” - nummer et.
Og så har “løverne” den bedste offensiv på stort set alle parametre.
Det har også hjulpet dem med at være Superligaens comebackkonger. FC København har hentet hele 13 point i de kampe, hvor de indkasserede kampens første mål. Intet andet hold i Superligaen har hentet mere end otte point i kampe, hvor de kom bagud.
Spørgsmålet er bare, om det er holdbart at skulle lave comebacks hele tiden, påpeger Opta.
Sådan burde Superligaens tophold ligge ifølge Optas "expected points":
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
Brasiliansk boost før Norge
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE