FCK’s akilleshæl: Kun ét hold var værre

FC København har været et af Superligaens værste hold til at undgå mål imod på hjørnespark - til gengæld går det godt i den anden ende af banen.



– Noget af det er så simpelt. Noget af det har også bare noget med mentalitet at gøre, i forhold til at sige, at den her skal jeg have væk under alle omstændigheder. Der er noget koncentration og disciplin i det.

Sådan lød det fra en småirriteret Rasmus Falk, efter at FC København havde indkasseret endnu et mål på en standardsituation i deres sidste testkamp mod Molde.

Og i FC København er der god grund til, at dødboldene giver grå hår. At forsvare hjørnespark har i hvert fald ikke været københavnernes spidskompetence i den indeværende sæson, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har fået for at zoome ind på de tre guldkandidater i Superligaen forud for forårssæsonen.

Kun Randers var værre
FC København har indkasseret 21 mål i Superliga-sæsonen hidtil, og hele seks af dem har været i forbindelse med hjørnespark til modstanderen.

Det svarer til, at hele 28,6 procent af målene mod Jacob Neestrups mandskab er blevet scoret på hjørnespark. Kun Randers har indkasseret flere mål og en større procentdel af sine mål imod via hjørnespark.

Der hersker altså ingen tvivl om, at dødbolde er FC Københavns akilleshæl. Og mon ikke, at nyindkøbte Scott McKenna er hentet ind til at løse problemet? I hvert fald blev han af Neestrup beskrevet sådan her:

- Han har en stærk fysisk tilstedeværelse på banen, et hovedspil på meget højt niveau og en god boldomgang.

Superligaens bedste offensiv
Til gengæld er der meget andet at glæde sig over i FC København. Man overvintrede godt nok som nummer tre, bag FC Midtjylland og Brøndby IF, men baseret på efterårets præstationer var FC Københavns forventede position - eller “expected position” - nummer et.

Og så har “løverne” den bedste offensiv på stort set alle parametre.

Det har også hjulpet dem med at være Superligaens comebackkonger. FC København har hentet hele 13 point i de kampe, hvor de indkasserede kampens første mål. Intet andet hold i Superligaen har hentet mere end otte point i kampe, hvor de kom bagud.

Spørgsmålet er bare, om det er holdbart at skulle lave comebacks hele tiden, påpeger Opta.

Sådan burde Superligaens tophold ligge ifølge Optas "expected points":





Klar besked fra Frank efter nedtur


Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

242 millioner sidder på bænken

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Medie roser brandvarm dansker

Di Marzio med klar melding

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Vanvittig Pogacar-klausul 

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Melder sin afsked

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Drama i Brøndby – sådan gik det

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Spændende nyt om Simon Kjær

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Vilde Kane nedlægger Dortmund

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Iskoldt Moukoko-svar

– Meget bedre end i Danmark!

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

– Det er rigtig vildt det her!

Verdensstjerne ked af Runes skade

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Ekspert med dyster Rune-melding

Nedtur for Thomas Frank

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

– Alt kan ske til sommer

Holger Rune melder ud

FC Midtjylland – Vejle Boldklub