FCK’s akilleshæl: Kun ét hold var værre

FC København har været et af Superligaens værste hold til at undgå mål imod på hjørnespark - til gengæld går det godt i den anden ende af banen.



– Noget af det er så simpelt. Noget af det har også bare noget med mentalitet at gøre, i forhold til at sige, at den her skal jeg have væk under alle omstændigheder. Der er noget koncentration og disciplin i det.

Sådan lød det fra en småirriteret Rasmus Falk, efter at FC København havde indkasseret endnu et mål på en standardsituation i deres sidste testkamp mod Molde.

Og i FC København er der god grund til, at dødboldene giver grå hår. At forsvare hjørnespark har i hvert fald ikke været københavnernes spidskompetence i den indeværende sæson, viser tal fra Opta, som Tipsbladet har fået for at zoome ind på de tre guldkandidater i Superligaen forud for forårssæsonen.

Kun Randers var værre
FC København har indkasseret 21 mål i Superliga-sæsonen hidtil, og hele seks af dem har været i forbindelse med hjørnespark til modstanderen.

Det svarer til, at hele 28,6 procent af målene mod Jacob Neestrups mandskab er blevet scoret på hjørnespark. Kun Randers har indkasseret flere mål og en større procentdel af sine mål imod via hjørnespark.

Der hersker altså ingen tvivl om, at dødbolde er FC Københavns akilleshæl. Og mon ikke, at nyindkøbte Scott McKenna er hentet ind til at løse problemet? I hvert fald blev han af Neestrup beskrevet sådan her:

- Han har en stærk fysisk tilstedeværelse på banen, et hovedspil på meget højt niveau og en god boldomgang.

Superligaens bedste offensiv
Til gengæld er der meget andet at glæde sig over i FC København. Man overvintrede godt nok som nummer tre, bag FC Midtjylland og Brøndby IF, men baseret på efterårets præstationer var FC Københavns forventede position - eller “expected position” - nummer et.

Og så har “løverne” den bedste offensiv på stort set alle parametre.

Det har også hjulpet dem med at være Superligaens comebackkonger. FC København har hentet hele 13 point i de kampe, hvor de indkasserede kampens første mål. Intet andet hold i Superligaen har hentet mere end otte point i kampe, hvor de kom bagud.

Spørgsmålet er bare, om det er holdbart at skulle lave comebacks hele tiden, påpeger Opta.

Sådan burde Superligaens tophold ligge ifølge Optas "expected points":





Bischoff udpeget til nøgleposition


Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Stjerne ude på ubestemt tid

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Chokerede spillerne kort før kampstart

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Peger på særligt problem fra dag ét

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

De meldes ude efter Andreas Christensen

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Tauson færdig – i store smerter

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Kræver rekordbeløb

‘Amok over ham’

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

– Han er den helt store positive overraskelse

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Brøndby i dialog med finsk klub

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Nedtur for Robert Skov

Zidane flirter med kæmpe job

Danmarks største rival skriver historie

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Vil hente dansk stjerne til januar

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Enorm interesse

Afviser to kæmpe muligheder

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’