FCK’s CL-fuser skærer 85 millioner fra

Parken Sport og Entertainment halvverer stort set forventningerne til 2011 oven på den braste Champions League-drøm.



Trods en tidlig føring i Prag, magtede FC København ikke at indfrie kravet om en sejr på minimum tre mål ude mod Viktoria Plzen. Tjekkerne endte med at vinde kampen 2-1 og vandt dermed samlet 5-2 over de danske mestre, der er ude af Champions League og derfor må nøjes med Europa League.

Parken Sport & Entertainment havde i forvejen budgetteret med en deltagelse i Champions League-gruppespillet, og skuffelsen i playoff betyder nu, at der bliver barberet kraftigt i forventningerne til 2011.

De tidligere forventninger til årets resultat lød på en omsætning på 1,5 milliarder og et resultat før skat på 175 millioner kroner.

CL-skuffelsen gør nu, at Parken Sport & Entertainment skærer 85 millioner kroner fra i det samlede forventede resultat før skat, så omsætningen er sat til 1,3 milliarder kroner mens resultatet lyder på 90 millioner kroner

– Vi havde budgetteret med, at vi skulle spille i Champions League, og det er fordi, det er vores målsætning. Det er det stadigvæk, måske ikke i år, men så igen næste år, siger koncerndirektør i Parken Anders Hørsholt til Ritzau.

Vinder FC København mesterskabet i den aktuelle sæson er holdet sikret direkte deltagelse i gruppespillet i Champions League.

FC København har skiftet kraftigt ud på holdet til denne sæson, men direktøren tror ikke, at der kommer flere nye spillere ind i det stadig åbne transfervindue – men holder stadig en dør på klem.

– Vi skal ikke ud at bruge flere penge på spillere, end vi har gjort. Vi har købt de spillere, vi skal bruge. Der er dog ikke noget, der er lukket, hvis der skulle dukke noget interessant op, siger Anders Hørsholt.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’