Trods en tidlig føring i Prag, magtede FC København ikke at indfrie kravet om en sejr på minimum tre mål ude mod Viktoria Plzen. Tjekkerne endte med at vinde kampen 2-1 og vandt dermed samlet 5-2 over de danske mestre, der er ude af Champions League og derfor må nøjes med Europa League.
Parken Sport & Entertainment havde i forvejen budgetteret med en deltagelse i Champions League-gruppespillet, og skuffelsen i playoff betyder nu, at der bliver barberet kraftigt i forventningerne til 2011.
De tidligere forventninger til årets resultat lød på en omsætning på 1,5 milliarder og et resultat før skat på 175 millioner kroner.
CL-skuffelsen gør nu, at Parken Sport & Entertainment skærer 85 millioner kroner fra i det samlede forventede resultat før skat, så omsætningen er sat til 1,3 milliarder kroner mens resultatet lyder på 90 millioner kroner
– Vi havde budgetteret med, at vi skulle spille i Champions League, og det er fordi, det er vores målsætning. Det er det stadigvæk, måske ikke i år, men så igen næste år, siger koncerndirektør i Parken Anders Hørsholt til Ritzau.
Vinder FC København mesterskabet i den aktuelle sæson er holdet sikret direkte deltagelse i gruppespillet i Champions League.
FC København har skiftet kraftigt ud på holdet til denne sæson, men direktøren tror ikke, at der kommer flere nye spillere ind i det stadig åbne transfervindue – men holder stadig en dør på klem.
– Vi skal ikke ud at bruge flere penge på spillere, end vi har gjort. Vi har købt de spillere, vi skal bruge. Der er dog ikke noget, der er lukket, hvis der skulle dukke noget interessant op, siger Anders Hørsholt.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Brian Riemer peger på tre årsager
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag