FCK’s CL-fuser skærer 85 millioner fra

Parken Sport og Entertainment halvverer stort set forventningerne til 2011 oven på den braste Champions League-drøm.



Trods en tidlig føring i Prag, magtede FC København ikke at indfrie kravet om en sejr på minimum tre mål ude mod Viktoria Plzen. Tjekkerne endte med at vinde kampen 2-1 og vandt dermed samlet 5-2 over de danske mestre, der er ude af Champions League og derfor må nøjes med Europa League.

Parken Sport & Entertainment havde i forvejen budgetteret med en deltagelse i Champions League-gruppespillet, og skuffelsen i playoff betyder nu, at der bliver barberet kraftigt i forventningerne til 2011.

De tidligere forventninger til årets resultat lød på en omsætning på 1,5 milliarder og et resultat før skat på 175 millioner kroner.

CL-skuffelsen gør nu, at Parken Sport & Entertainment skærer 85 millioner kroner fra i det samlede forventede resultat før skat, så omsætningen er sat til 1,3 milliarder kroner mens resultatet lyder på 90 millioner kroner

– Vi havde budgetteret med, at vi skulle spille i Champions League, og det er fordi, det er vores målsætning. Det er det stadigvæk, måske ikke i år, men så igen næste år, siger koncerndirektør i Parken Anders Hørsholt til Ritzau.

Vinder FC København mesterskabet i den aktuelle sæson er holdet sikret direkte deltagelse i gruppespillet i Champions League.

FC København har skiftet kraftigt ud på holdet til denne sæson, men direktøren tror ikke, at der kommer flere nye spillere ind i det stadig åbne transfervindue – men holder stadig en dør på klem.

– Vi skal ikke ud at bruge flere penge på spillere, end vi har gjort. Vi har købt de spillere, vi skal bruge. Der er dog ikke noget, der er lukket, hvis der skulle dukke noget interessant op, siger Anders Hørsholt.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Disse to er færdige i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Randers FC – OB

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK