Ståle Solbakken har leveret et imponerende arbejde med FC København i de europæiske turneringer gennem flere år. Derfor er det naturligt, at klubben nu har kvalificeret sig til en europæisk kvartfinale for første gang.
Det siger Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, på et pressemøde i Köln forud for mandagens møde mellem klubberne.
– Jeg er ikke overrasket over, at FCK er kommet så langt i turneringen. Jeg ved, hvordan Ståle har bygget klubben, og jeg har kendt ham i mange år. FCK har en god historie i de europæiske turneringer.
– FCK’s største styrke er samarbejdet, og hvor velorganiseret holdet er. Ståle har også et hold med dygtige individualister, og han har også tre meget spændende, unge angribere, siger Ole Gunnar Solskjær med henvisning til Mikkel Kaufmann, Mohamed Daramy og Jonas Wind.
Siden efteråret 2006 har FCK kun spillet en enkelt sæson uden deltagelse i et europæisk gruppespil.
De to norske fodboldtrænere har et godt forhold til hinanden. Det startede tilbage, da de begge var aktive spillere. Som træner har Solskjær også taget ved lære af sin lidt mere rutinerede landsmand.
– Han har haft en flot karriere. Han startede i sin hjemklub Ham-Kam, og han har haft to gode ophold i FCK og også været her i Köln og i Wolverhampton. Det har været lidt op og ned, men med FC København har han taget skridt op hele tiden.
– Jeg var i København i forbindelse med min træneruddannelse for at følge ham, og der tabte FCK til Chelsea (i 2011, red.). Forhåbentlig taber de til os nu, siger Solskjær.
Han joker med, at man fysisk godt kan se, at Ståle Solbakken er fem år ældre. Godt nok er Solskjær ved at få grå hår, men modsat Ståle regner han med at beholde det på toppen af hovedet.
I den mere alvorlige afdeling advarer Solskjær sine spillere mod at tro, at det er givet, at United som turneringsfavorit er sikre på at skulle være i Köln-området 12 dage mere.
– Vi må passere forhindringerne, som de kommer – det handler kun om den her kamp, og man må ikke tænke for langt frem. Det er en knockoutturnering, og hvis vi taber, så ryger vi hjem, siger Solskjær.
En klub med Manchester Uniteds historie stiler efter at spille Champions League, og det skal klubben også i næste sæson.
Ole Gunnar Solskjær understreger dog, at holdet har lært meget af at spille i Europas næstbedste klubturnering, og han går efter at vinde den.
– Vi gik ind til sæsonen og vidste, at Europa League er en god chance for os. Enten for at vinde et trofæ eller nå langt i turneringen, men det har også været en mulighed for at få unge spillere til at gro.
– Havde vi været i Champions League – og der ville vi gerne have været – så havde vi ikke haft lige så god mulighed for at spille med så mange unge spillere, som vi har gjort, siger den norske manager.
/ritzau/

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Prisen styrtdykker

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

De henter Christian Gytkjær

Vil af med dansk keeper

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby