– FCKs faste støtter har svigtet

Ifølge Peter Kjær har FCK ikke scoret nok mål, og de faste støtter på holdet ikke har levet op til niveauet, der kræves i en mesterskabskamp.



Søndag fik Superligaen et nyt førerhold i sæsonens næstsidste spillerunde, da FC København tabte til FC Midtjylland, og FC Nordsjælland samtidigt vandt over Brøndby.

Det betyder, at Farum-klubben har alle muligheder for et sensationelt dansk mesterskab, når sidste spillerunde skydes i gang onsdag kl. 20. Og det ser rigtig godt ud for FC Nordsjælland, der efter sejren over Brøndby nu har to point ned til de forsvarende danske mestre fra FC København.

FC Nordsjælland har lukreret på gummiben fra FC Københavns side, der kun har fået to point i de seneste fire kampe. Og ifølge Peter Kjær, ekspertkommentator på 3+, så har københavnerne simpelthen ikke udnyttede sine chancer i offensiven.

– De har ikke lavet nok mål. De har scoret fire mål i de seneste fire kampe, og det er i underkanten, når man ser, hvor mange chancer de skaber. Jeg synes, den afgørende kamp var mod FC Nordsjælland, og hvis man ikke udnytter sine muligheder, som de ikke gjorde der, så vil holdene bag selvfølgelig indhente point, siger Kjær til tipsbladet.dk.

Desuden peger han på, at de sikre kræfter på mandskabet har fejlet.

– Man kan sige, at de fast støtter heller ikke har levet op til det niveau, der kræves. Johan Willand, der normalt er en de sikreste på holdet, så lidt skidt ud ved Midtjyllands scoring, og når de faste støtter ikke leverer, så har det en påvirkning. Det er få spillere, som har spillet op til deres niveau for FC København i denne sæson, siger han, men han påpeger også, at der stadig er én spillerunde tilbage.

– Men man er også lige nødt til at holde vejret, fordi der er trods alt en sidste spillerunde, hvor FCK kan vinde mesterskabet, og gør man det, så har man vundet The Double. Men jeg vil sige, at selvom det lykkes at vinde mesterskabet, har der været for mange spørgsmål at stille omkring FCK i denne sæson, slutter han.



Det er et mysterium for Pep Guardiola

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Pibekoncert til Thomas Frank

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber