– FCKs faste støtter har svigtet

Ifølge Peter Kjær har FCK ikke scoret nok mål, og de faste støtter på holdet ikke har levet op til niveauet, der kræves i en mesterskabskamp.



Søndag fik Superligaen et nyt førerhold i sæsonens næstsidste spillerunde, da FC København tabte til FC Midtjylland, og FC Nordsjælland samtidigt vandt over Brøndby.

Det betyder, at Farum-klubben har alle muligheder for et sensationelt dansk mesterskab, når sidste spillerunde skydes i gang onsdag kl. 20. Og det ser rigtig godt ud for FC Nordsjælland, der efter sejren over Brøndby nu har to point ned til de forsvarende danske mestre fra FC København.

FC Nordsjælland har lukreret på gummiben fra FC Københavns side, der kun har fået to point i de seneste fire kampe. Og ifølge Peter Kjær, ekspertkommentator på 3+, så har københavnerne simpelthen ikke udnyttede sine chancer i offensiven.

– De har ikke lavet nok mål. De har scoret fire mål i de seneste fire kampe, og det er i underkanten, når man ser, hvor mange chancer de skaber. Jeg synes, den afgørende kamp var mod FC Nordsjælland, og hvis man ikke udnytter sine muligheder, som de ikke gjorde der, så vil holdene bag selvfølgelig indhente point, siger Kjær til tipsbladet.dk.

Desuden peger han på, at de sikre kræfter på mandskabet har fejlet.

– Man kan sige, at de fast støtter heller ikke har levet op til det niveau, der kræves. Johan Willand, der normalt er en de sikreste på holdet, så lidt skidt ud ved Midtjyllands scoring, og når de faste støtter ikke leverer, så har det en påvirkning. Det er få spillere, som har spillet op til deres niveau for FC København i denne sæson, siger han, men han påpeger også, at der stadig er én spillerunde tilbage.

– Men man er også lige nødt til at holde vejret, fordi der er trods alt en sidste spillerunde, hvor FCK kan vinde mesterskabet, og gør man det, så har man vundet The Double. Men jeg vil sige, at selvom det lykkes at vinde mesterskabet, har der været for mange spørgsmål at stille omkring FCK i denne sæson, slutter han.





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bud på 1,12 milliard afvist