– FCKs faste støtter har svigtet

Ifølge Peter Kjær har FCK ikke scoret nok mål, og de faste støtter på holdet ikke har levet op til niveauet, der kræves i en mesterskabskamp.



Søndag fik Superligaen et nyt førerhold i sæsonens næstsidste spillerunde, da FC København tabte til FC Midtjylland, og FC Nordsjælland samtidigt vandt over Brøndby.

Det betyder, at Farum-klubben har alle muligheder for et sensationelt dansk mesterskab, når sidste spillerunde skydes i gang onsdag kl. 20. Og det ser rigtig godt ud for FC Nordsjælland, der efter sejren over Brøndby nu har to point ned til de forsvarende danske mestre fra FC København.

FC Nordsjælland har lukreret på gummiben fra FC Københavns side, der kun har fået to point i de seneste fire kampe. Og ifølge Peter Kjær, ekspertkommentator på 3+, så har københavnerne simpelthen ikke udnyttede sine chancer i offensiven.

– De har ikke lavet nok mål. De har scoret fire mål i de seneste fire kampe, og det er i underkanten, når man ser, hvor mange chancer de skaber. Jeg synes, den afgørende kamp var mod FC Nordsjælland, og hvis man ikke udnytter sine muligheder, som de ikke gjorde der, så vil holdene bag selvfølgelig indhente point, siger Kjær til tipsbladet.dk.

Desuden peger han på, at de sikre kræfter på mandskabet har fejlet.

– Man kan sige, at de fast støtter heller ikke har levet op til det niveau, der kræves. Johan Willand, der normalt er en de sikreste på holdet, så lidt skidt ud ved Midtjyllands scoring, og når de faste støtter ikke leverer, så har det en påvirkning. Det er få spillere, som har spillet op til deres niveau for FC København i denne sæson, siger han, men han påpeger også, at der stadig er én spillerunde tilbage.

– Men man er også lige nødt til at holde vejret, fordi der er trods alt en sidste spillerunde, hvor FCK kan vinde mesterskabet, og gør man det, så har man vundet The Double. Men jeg vil sige, at selvom det lykkes at vinde mesterskabet, har der været for mange spørgsmål at stille omkring FCK i denne sæson, slutter han.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Her er Kamil Wilczek i dag

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

I svime over German Onugkha

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Randers FC – OB

Viborg FF – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Liverpool ydmyget

– Jeg vil være den bedste

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front