Søndag fik Superligaen et nyt førerhold i sæsonens næstsidste spillerunde, da FC København tabte til FC Midtjylland, og FC Nordsjælland samtidigt vandt over Brøndby.
Det betyder, at Farum-klubben har alle muligheder for et sensationelt dansk mesterskab, når sidste spillerunde skydes i gang onsdag kl. 20. Og det ser rigtig godt ud for FC Nordsjælland, der efter sejren over Brøndby nu har to point ned til de forsvarende danske mestre fra FC København.
FC Nordsjælland har lukreret på gummiben fra FC Københavns side, der kun har fået to point i de seneste fire kampe. Og ifølge Peter Kjær, ekspertkommentator på 3+, så har københavnerne simpelthen ikke udnyttede sine chancer i offensiven.
– De har ikke lavet nok mål. De har scoret fire mål i de seneste fire kampe, og det er i underkanten, når man ser, hvor mange chancer de skaber. Jeg synes, den afgørende kamp var mod FC Nordsjælland, og hvis man ikke udnytter sine muligheder, som de ikke gjorde der, så vil holdene bag selvfølgelig indhente point, siger Kjær til tipsbladet.dk.
Desuden peger han på, at de sikre kræfter på mandskabet har fejlet.
– Man kan sige, at de fast støtter heller ikke har levet op til det niveau, der kræves. Johan Willand, der normalt er en de sikreste på holdet, så lidt skidt ud ved Midtjyllands scoring, og når de faste støtter ikke leverer, så har det en påvirkning. Det er få spillere, som har spillet op til deres niveau for FC København i denne sæson, siger han, men han påpeger også, at der stadig er én spillerunde tilbage.
– Men man er også lige nødt til at holde vejret, fordi der er trods alt en sidste spillerunde, hvor FCK kan vinde mesterskabet, og gør man det, så har man vundet The Double. Men jeg vil sige, at selvom det lykkes at vinde mesterskabet, har der været for mange spørgsmål at stille omkring FCK i denne sæson, slutter han.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Norge – Senegal
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED