En ny profil er på vej til FC København, som henter den zimbabwiske midterforsvarer Munashe Garananga i belgiske Mechelen.
Den 23-årige Garananga er ikke en spiller, de fleste herhjemme har et indgående kendskab til, men den zimbabwiske landsholdsspiller har vist sig godt frem i den belgiske liga i det seneste halve år.
Tal fra Opta viser nemlig, at Munashe Garananga excellerer i bolderobringer. Garananga skiftede til Mechelen fra moldoviske FC Sheriff i februar, og siden da har den kommende FC København-spiller leveret hele 85 bolderobringer. Kun tre forsvarsspillere har leveret flere bolderobringer i den belgiske liga i samme periode.
Og hvis man indsnævrer det til bolderobringer på den bageste tredjedel af banen i samme periode, så ligger Munashe Garananga faktisk på en delt førsteplads blandt forsvarsspillere i den belgiske liga, med 52 bolderobringer.
På listen over vundne tacklinger blandt forsvarsspillere i perioden siden den 4. februar kommer Munashe Garananga ind på sjettepladsen med 20 vundne tacklinger.
Med til historien hører det dog, at Munashe Garanangas succesrate faktisk ikke er noget særligt. Forsvarsspilleren har vundet 62,7 procent af sine 118 dueller, 55,6 procent af sine 45 hovedstødsdueller og 62,5 procent af sine 30 tacklinger. Når det kommer til pasninger, har Garananga en succesrate på 85,3 procent ud af 739 afleveringer.
Tallene viser dog, at Garananga er meget entusiastisk og opsøgende, når det kommer til bolderobringer og tacklinger.
En sidste interessant detalje fra Opta er, at Munashe Garananga tilsyneladende er en dygtig dribler. Hvis man ser på listen over spillere, der har foretaget minimum 10 driblinger i den belgiske liga siden den 4. februar, så har Munashe Garananga nemlig en succesrate på 80 procent ud af sine 15 driblinger. Kun tre spillere har en større succesrate med deres driblinger i samme periode.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’
MEDIE