FCK’s nye stopper er en fremragende dribler

Munashe Garananga er på vej til FC København, og når man dykker ned i den den zimbabwiske landsholdsspillers tal, så tegner der sig et billede af en forsvarsspiller, der erobrer en masse bolde og samtidig også er dygtig til at drible.



En ny profil er på vej til FC København, som henter den zimbabwiske midterforsvarer Munashe Garananga i belgiske Mechelen. 

Den 23-årige Garananga er ikke en spiller, de fleste herhjemme har et indgående kendskab til, men den zimbabwiske landsholdsspiller har vist sig godt frem i den belgiske liga i det seneste halve år. 

Tal fra Opta viser nemlig, at Munashe Garananga excellerer i bolderobringer. Garananga skiftede til Mechelen fra moldoviske FC Sheriff i februar, og siden da har den kommende FC København-spiller leveret hele 85 bolderobringer. Kun tre forsvarsspillere har leveret flere bolderobringer i den belgiske liga i samme periode. 

Og hvis man indsnævrer det til bolderobringer på den bageste tredjedel af banen i samme periode, så ligger Munashe Garananga faktisk på en delt førsteplads blandt forsvarsspillere i den belgiske liga, med 52 bolderobringer. 

På listen over vundne tacklinger blandt forsvarsspillere i perioden siden den 4. februar kommer Munashe Garananga ind på sjettepladsen med 20 vundne tacklinger. 

Med til historien hører det dog, at Munashe Garanangas succesrate faktisk ikke er noget særligt. Forsvarsspilleren har vundet 62,7 procent af sine 118 dueller, 55,6 procent af sine 45 hovedstødsdueller og 62,5 procent af sine 30 tacklinger. Når det kommer til pasninger, har Garananga en succesrate på 85,3 procent ud af 739 afleveringer. 

Tallene viser dog, at Garananga er meget entusiastisk og opsøgende, når det kommer til bolderobringer og tacklinger. 

En sidste interessant detalje fra Opta er, at Munashe Garananga tilsyneladende er en dygtig dribler. Hvis man ser på listen over spillere, der har foretaget minimum 10 driblinger i den belgiske liga siden den 4. februar, så har Munashe Garananga nemlig en succesrate på 80 procent ud af sine 15 driblinger. Kun tre spillere har en større succesrate med deres driblinger i samme periode. 





Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

OB – FC Fredericia



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Chikaneret i 90 minutter

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hylder dansk debutant

Elkjær jubler over Frank

Holdt på stor hemmelighed

– Det bliver skamredet

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Ikke sket i 8 år

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’