FCK’s nye stopper er fremragende med bolden

FC Københavns nye forsvarsspiller er særligt god med bolden, lyder det fra Opta.



På transfervinduets sidste dag landede FC København sommerens fjerde nye midtstopper i form af Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale fra Cagliari.

Pantelis Hatzidiakos har en fortid i Holland, hvor han spillede fra 2015 til 2023 i AZ Alkmaar, og på Grækenlands landshold. Pressekilder i begge lande beskriver over for Tipsbladet den 27-årige græker som en “leder” på banen.

Han har dog også fodboldmæssige kvaliteter.

Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på Pantelis Hatzidiakos’ kvaliteter, og særligt én ting fremhæves af analysefirmaet som en klar styrke hos grækeren: hans pasningsspil.

Grundet manglende spilletid i Cagliari i den forgangne sæson, har Opta sat fokus på hans sidste to sæsoner i AZ Alkmaar, og i de sæsoner var han den forsvarsspiller med ottendeflest pasninger per 90 minutter med 63,7 afleveringer.

Han ramte også plet med langt størstedelen af dem, nemlig 86,2 procent, hvilket også gør ham til en af de mest præcise forsvarsspiller hvad angår pasninger.

Samtidig var Pantelis Hatzidiakos i AZ god til at drive bolden fremad - særligt på modstandernes banehalvdel. Kun ni forsvarsspillere snittede flere såkaldte carries - situationer, hvor en spiller rykker sig minimum fem meter frem med bolden - end grækeren.

Desuden har han også vist sig ferm til at forsvare og vinde bolden tilbage. Han genvandt possession 6,2 gange per 90 minutter i AZ.

Opta fremhæver også, at Pantelis Hatzidiakos tilsyneladende er en alsidig forsvarsspiller. I AZ spillede han både til højre og til venstre i et tomandsforsvar, mens han også optrådte som højre back med jævne mellemrum.

Foto: Opta

FC København har lejet den græske forsvarsspiller på en etårig aftale med købsoption.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper