På transfervinduets sidste dag landede FC København sommerens fjerde nye midtstopper i form af Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale fra Cagliari.
Pantelis Hatzidiakos har en fortid i Holland, hvor han spillede fra 2015 til 2023 i AZ Alkmaar, og på Grækenlands landshold. Pressekilder i begge lande beskriver over for Tipsbladet den 27-årige græker som en “leder” på banen.
Han har dog også fodboldmæssige kvaliteter.
Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på Pantelis Hatzidiakos’ kvaliteter, og særligt én ting fremhæves af analysefirmaet som en klar styrke hos grækeren: hans pasningsspil.
Grundet manglende spilletid i Cagliari i den forgangne sæson, har Opta sat fokus på hans sidste to sæsoner i AZ Alkmaar, og i de sæsoner var han den forsvarsspiller med ottendeflest pasninger per 90 minutter med 63,7 afleveringer.
Han ramte også plet med langt størstedelen af dem, nemlig 86,2 procent, hvilket også gør ham til en af de mest præcise forsvarsspiller hvad angår pasninger.
Samtidig var Pantelis Hatzidiakos i AZ god til at drive bolden fremad - særligt på modstandernes banehalvdel. Kun ni forsvarsspillere snittede flere såkaldte carries - situationer, hvor en spiller rykker sig minimum fem meter frem med bolden - end grækeren.
Desuden har han også vist sig ferm til at forsvare og vinde bolden tilbage. Han genvandt possession 6,2 gange per 90 minutter i AZ.
Opta fremhæver også, at Pantelis Hatzidiakos tilsyneladende er en alsidig forsvarsspiller. I AZ spillede han både til højre og til venstre i et tomandsforsvar, mens han også optrådte som højre back med jævne mellemrum.
FC København har lejet den græske forsvarsspiller på en etårig aftale med købsoption.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER