På transfervinduets sidste dag landede FC København sommerens fjerde nye midtstopper i form af Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale fra Cagliari.
Pantelis Hatzidiakos har en fortid i Holland, hvor han spillede fra 2015 til 2023 i AZ Alkmaar, og på Grækenlands landshold. Pressekilder i begge lande beskriver over for Tipsbladet den 27-årige græker som en “leder” på banen.
Han har dog også fodboldmæssige kvaliteter.
Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på Pantelis Hatzidiakos’ kvaliteter, og særligt én ting fremhæves af analysefirmaet som en klar styrke hos grækeren: hans pasningsspil.
Grundet manglende spilletid i Cagliari i den forgangne sæson, har Opta sat fokus på hans sidste to sæsoner i AZ Alkmaar, og i de sæsoner var han den forsvarsspiller med ottendeflest pasninger per 90 minutter med 63,7 afleveringer.
Han ramte også plet med langt størstedelen af dem, nemlig 86,2 procent, hvilket også gør ham til en af de mest præcise forsvarsspiller hvad angår pasninger.
Samtidig var Pantelis Hatzidiakos i AZ god til at drive bolden fremad - særligt på modstandernes banehalvdel. Kun ni forsvarsspillere snittede flere såkaldte carries - situationer, hvor en spiller rykker sig minimum fem meter frem med bolden - end grækeren.
Desuden har han også vist sig ferm til at forsvare og vinde bolden tilbage. Han genvandt possession 6,2 gange per 90 minutter i AZ.
Opta fremhæver også, at Pantelis Hatzidiakos tilsyneladende er en alsidig forsvarsspiller. I AZ spillede han både til højre og til venstre i et tomandsforsvar, mens han også optrådte som højre back med jævne mellemrum.
FC København har lejet den græske forsvarsspiller på en etårig aftale med købsoption.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!