FCK’s nye stopper er fremragende med bolden

FC Københavns nye forsvarsspiller er særligt god med bolden, lyder det fra Opta.



På transfervinduets sidste dag landede FC København sommerens fjerde nye midtstopper i form af Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale fra Cagliari.

Pantelis Hatzidiakos har en fortid i Holland, hvor han spillede fra 2015 til 2023 i AZ Alkmaar, og på Grækenlands landshold. Pressekilder i begge lande beskriver over for Tipsbladet den 27-årige græker som en “leder” på banen.

Han har dog også fodboldmæssige kvaliteter.

Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på Pantelis Hatzidiakos’ kvaliteter, og særligt én ting fremhæves af analysefirmaet som en klar styrke hos grækeren: hans pasningsspil.

Grundet manglende spilletid i Cagliari i den forgangne sæson, har Opta sat fokus på hans sidste to sæsoner i AZ Alkmaar, og i de sæsoner var han den forsvarsspiller med ottendeflest pasninger per 90 minutter med 63,7 afleveringer.

Han ramte også plet med langt størstedelen af dem, nemlig 86,2 procent, hvilket også gør ham til en af de mest præcise forsvarsspiller hvad angår pasninger.

Samtidig var Pantelis Hatzidiakos i AZ god til at drive bolden fremad - særligt på modstandernes banehalvdel. Kun ni forsvarsspillere snittede flere såkaldte carries - situationer, hvor en spiller rykker sig minimum fem meter frem med bolden - end grækeren.

Desuden har han også vist sig ferm til at forsvare og vinde bolden tilbage. Han genvandt possession 6,2 gange per 90 minutter i AZ.

Opta fremhæver også, at Pantelis Hatzidiakos tilsyneladende er en alsidig forsvarsspiller. I AZ spillede han både til højre og til venstre i et tomandsforsvar, mens han også optrådte som højre back med jævne mellemrum.

Foto: Opta

FC København har lejet den græske forsvarsspiller på en etårig aftale med købsoption.  

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona