FCK’s point er de dyreste, Horsens’ er de billigste

Mestrene er dem, der betaler flest penge for at hente et enkelt point i Superligaen, mens AC Horsens betaler færrest. Til gengæld overpræsterer Lyngby mest i forhold til budgettet.



Det er ikke nødvendigvis et problem at betale i dyre domme for sine point i Superligaen. Det gør FC København nemlig, mestrene betaler faktisk flest penge pr. hentet point, og det er jo gået meget godt i denne sæson. 

Samtidig er AC Horsens det mest effektive hold målt på prisen af det enkelt point, men alligevel er holdet to kampe fra at rykke ned. 

Tipsbladet.dk har analyseret de 14 Superliga-klubber, deres budgetter og deres pointhøst efter 34. spillerunde, som er den sidste, hvor alle 14 hold stadig var med. Nu udtræder Silkeborg IF og AaB. 

Budgetterne er dem, som optrĂĄdte i Tipsbladets transfergennemgang 3. februar. De er anslĂĄet ud fra til forskellige skriftlige og mundtlige kilder.

Bemærk, at der er tale om et spillerbudget til transfers og løn. Medregnet er altså ikke løn til staben eller andre personaleudgifter. Pointene er dem, der er optjent i grundspillet, mesterskabsspillet, gruppespillet og playoffkampe.

Analysen viser, at der er stor forskel pĂĄ “prisen” for et enkelt Superliga-point. FCK betaler 1,36 millioner kroner, mens Horsens betaler 0,29. Læg desuden mærke til, at tre af topholdene i ligaen ogsĂĄ er de tre, der har de dyreste point: FCK, FC Midtjylland og Brøndby IF.

De bruger væsentligt flere penge per point end eksempelvis AGF og Esbjerg fB, som må siges at have underpræsteret mere. Vi kan altså konkludere, at det ikke kun handler om prisen på det enkelte point, men snarere hvilken placering man får i forhold til, hvilken man burde ud fra sit budget.

Her kan vi se, at Lyngby BK, som har fået tredjeflest point, men har det 11. største budget, er dem, der overpræsterer mest. Det kommer næppe som en overraskelse, at førnævnte AGF og EfB underpræsterer mest. 

Superliga: Budget vs. point
Create bar charts





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og fĂĄ stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Sæsonens dĂĄrligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Vi mĂĄ se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil pĂĄ blokken, men…..

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg hĂĄber, han siger op i dag!’

FIFA straffer Benfica-spiller hĂĄrdt