FCK’s point er de dyreste, Horsens’ er de billigste

Mestrene er dem, der betaler flest penge for at hente et enkelt point i Superligaen, mens AC Horsens betaler færrest. Til gengæld overpræsterer Lyngby mest i forhold til budgettet.



Det er ikke nødvendigvis et problem at betale i dyre domme for sine point i Superligaen. Det gør FC København nemlig, mestrene betaler faktisk flest penge pr. hentet point, og det er jo gået meget godt i denne sæson. 

Samtidig er AC Horsens det mest effektive hold målt på prisen af det enkelt point, men alligevel er holdet to kampe fra at rykke ned. 

Tipsbladet.dk har analyseret de 14 Superliga-klubber, deres budgetter og deres pointhøst efter 34. spillerunde, som er den sidste, hvor alle 14 hold stadig var med. Nu udtræder Silkeborg IF og AaB. 

Budgetterne er dem, som optrådte i Tipsbladets transfergennemgang 3. februar. De er anslået ud fra til forskellige skriftlige og mundtlige kilder.

Bemærk, at der er tale om et spillerbudget til transfers og løn. Medregnet er altså ikke løn til staben eller andre personaleudgifter. Pointene er dem, der er optjent i grundspillet, mesterskabsspillet, gruppespillet og playoffkampe.

Analysen viser, at der er stor forskel på “prisen” for et enkelt Superliga-point. FCK betaler 1,36 millioner kroner, mens Horsens betaler 0,29. Læg desuden mærke til, at tre af topholdene i ligaen også er de tre, der har de dyreste point: FCK, FC Midtjylland og Brøndby IF.

De bruger væsentligt flere penge per point end eksempelvis AGF og Esbjerg fB, som må siges at have underpræsteret mere. Vi kan altså konkludere, at det ikke kun handler om prisen på det enkelte point, men snarere hvilken placering man får i forhold til, hvilken man burde ud fra sit budget.

Her kan vi se, at Lyngby BK, som har fået tredjeflest point, men har det 11. største budget, er dem, der overpræsterer mest. Det kommer næppe som en overraskelse, at førnævnte AGF og EfB underpræsterer mest. 

Superliga: Budget vs. point
Create bar charts







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth