Det er ikke nødvendigvis et problem at betale i dyre domme for sine point i Superligaen. Det gør FC København nemlig, mestrene betaler faktisk flest penge pr. hentet point, og det er jo gået meget godt i denne sæson.
Samtidig er AC Horsens det mest effektive hold målt på prisen af det enkelt point, men alligevel er holdet to kampe fra at rykke ned.
Tipsbladet.dk har analyseret de 14 Superliga-klubber, deres budgetter og deres pointhøst efter 34. spillerunde, som er den sidste, hvor alle 14 hold stadig var med. Nu udtræder Silkeborg IF og AaB.
Budgetterne er dem, som optrådte i Tipsbladets transfergennemgang 3. februar. De er anslået ud fra til forskellige skriftlige og mundtlige kilder.
Bemærk, at der er tale om et spillerbudget til transfers og løn. Medregnet er altså ikke løn til staben eller andre personaleudgifter. Pointene er dem, der er optjent i grundspillet, mesterskabsspillet, gruppespillet og playoffkampe.
Analysen viser, at der er stor forskel på “prisen” for et enkelt Superliga-point. FCK betaler 1,36 millioner kroner, mens Horsens betaler 0,29. Læg desuden mærke til, at tre af topholdene i ligaen også er de tre, der har de dyreste point: FCK, FC Midtjylland og Brøndby IF.
De bruger væsentligt flere penge per point end eksempelvis AGF og Esbjerg fB, som må siges at have underpræsteret mere. Vi kan altså konkludere, at det ikke kun handler om prisen på det enkelte point, men snarere hvilken placering man får i forhold til, hvilken man burde ud fra sit budget.
Her kan vi se, at Lyngby BK, som har fået tredjeflest point, men har det 11. største budget, er dem, der overpræsterer mest. Det kommer næppe som en overraskelse, at førnævnte AGF og EfB underpræsterer mest.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Afvist – Brøndby undrer sig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
PSG – Bayern München
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
