FCK’s point er de dyreste, Horsens’ er de billigste

Mestrene er dem, der betaler flest penge for at hente et enkelt point i Superligaen, mens AC Horsens betaler færrest. Til gengæld overpræsterer Lyngby mest i forhold til budgettet.



Det er ikke nødvendigvis et problem at betale i dyre domme for sine point i Superligaen. Det gør FC København nemlig, mestrene betaler faktisk flest penge pr. hentet point, og det er jo gået meget godt i denne sæson. 

Samtidig er AC Horsens det mest effektive hold målt på prisen af det enkelt point, men alligevel er holdet to kampe fra at rykke ned. 

Tipsbladet.dk har analyseret de 14 Superliga-klubber, deres budgetter og deres pointhøst efter 34. spillerunde, som er den sidste, hvor alle 14 hold stadig var med. Nu udtræder Silkeborg IF og AaB. 

Budgetterne er dem, som optrådte i Tipsbladets transfergennemgang 3. februar. De er anslået ud fra til forskellige skriftlige og mundtlige kilder.

Bemærk, at der er tale om et spillerbudget til transfers og løn. Medregnet er altså ikke løn til staben eller andre personaleudgifter. Pointene er dem, der er optjent i grundspillet, mesterskabsspillet, gruppespillet og playoffkampe.

Analysen viser, at der er stor forskel på “prisen” for et enkelt Superliga-point. FCK betaler 1,36 millioner kroner, mens Horsens betaler 0,29. Læg desuden mærke til, at tre af topholdene i ligaen også er de tre, der har de dyreste point: FCK, FC Midtjylland og Brøndby IF.

De bruger væsentligt flere penge per point end eksempelvis AGF og Esbjerg fB, som må siges at have underpræsteret mere. Vi kan altså konkludere, at det ikke kun handler om prisen på det enkelte point, men snarere hvilken placering man får i forhold til, hvilken man burde ud fra sit budget.

Her kan vi se, at Lyngby BK, som har fået tredjeflest point, men har det 11. største budget, er dem, der overpræsterer mest. Det kommer næppe som en overraskelse, at førnævnte AGF og EfB underpræsterer mest. 

Superliga: Budget vs. point
Create bar charts







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danskerne har stor tiltro til Norge