Sviatchenko advarer: Det kan ikke ske igen

FC Midtjylland har stor tro på at skabe endnu et resultat mod Lazio, siger FCM-anfører Erik Sviatchenko.



Lazio-træner Maurizio Sarri tilbød at trække sig, hvis han blev vurderet til at være årsag til 1-5-afklapsningen mod FC Midtjylland for seks uger siden.

Siden ydmygelsen i Europa League har Lazio ikke tabt, og italienerne har tilmed holdt buret rent i seks ud af syv kampe.

Nu skal Lazio så igen op imod FCM, som torsdag aften er på besøg i Rom i den næstsidste gruppekamp.

Erik Sviatchenko scorede selv det sidste FCM-mål til 5-1 på et hovedstød og vil for evigt huske den kamp.

– Det var en magisk aften. At vinde over et italiensk hold og score fem mål giver genlyd udadtil og skaber respekt for vores hold.

– Vi spillede en af de kampe, man spiller sjældent. Alt gik op i en højere enhed, og de var der ikke mentalt og fysisk. Vi scorede målene på de rigtige tidspunkter. Det gik fuldstændig galt for dem, siger han.

FCM-anføreren forventer ikke en gentagelse på Stadio Olimpico, men derimod et Lazio-hold med et helt andet udtryk.

– Det kan ikke ske igen. Vi kommer til at være under stort pres. Jeg håber, at vi kan stå imod presset – især i de første 15-20 minutter. Det er klassisk, at de vil ud at angribe og lukke kampen hurtigt.

– Vi skal stå imod det stormløb, der ofte kommer i de store kampe. Vi skal være kløgtige i vores presspil. Det var vi gode til i Herning, siger Sviatchenko.

Efter ydmygelsen mod FCM rejste Lazio sig ved at vinde 4-0 over både Cremonese, Spezia og Fiorentina i Serie A. Siden er det også blevet til sejr over Atalanta og uafgjort mod Udinese.

– Lazio er jo et enormt stærkt hold, og det viser den nuværende stime også. De vinder mange kampe og scorer generelt rigtigt mange mål.

– Jeg tror, at det var en enlig svale for dem. Det viser deres styrke, at de er så konsekvente for tiden, vurderer Sviatchenko.

Ingen mål er scoret mod Sarris tropper i den seneste håndfuld ligakampe, hvor holdet pludselig har fået godt styr på defensiven.

Siden Sviatchenkos mål har kun én anden spiller scoret mod Lazio, nemlig William Bøving. Den danske Sturm Graz-angriber scorede begge mål i 2-2-kampen i Europa League mod Lazio for to uger siden.

FCM er midt i en stime, der gør hele holdet mere selvsikkert før Lazio-kampen.

– Vi er nu ubesejret i ti kampe. Vi tror på, at vi er svære at slå. Enten vinder vi, eller også taber vi i hvert fald ikke. Det er vigtigt for at opnå succes, konstaterer Sviatchenko.

FCM's kamp mod Lazio fløjtes i gang torsdag klokken 18.45.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fin lodtrækning for FCK

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber