Lazio-træner Maurizio Sarri tilbød at trække sig, hvis han blev vurderet til at være årsag til 1-5-afklapsningen mod FC Midtjylland for seks uger siden.
Siden ydmygelsen i Europa League har Lazio ikke tabt, og italienerne har tilmed holdt buret rent i seks ud af syv kampe.
Nu skal Lazio så igen op imod FCM, som torsdag aften er på besøg i Rom i den næstsidste gruppekamp.
Erik Sviatchenko scorede selv det sidste FCM-mål til 5-1 på et hovedstød og vil for evigt huske den kamp.
– Det var en magisk aften. At vinde over et italiensk hold og score fem mål giver genlyd udadtil og skaber respekt for vores hold.
– Vi spillede en af de kampe, man spiller sjældent. Alt gik op i en højere enhed, og de var der ikke mentalt og fysisk. Vi scorede målene på de rigtige tidspunkter. Det gik fuldstændig galt for dem, siger han.
FCM-anføreren forventer ikke en gentagelse på Stadio Olimpico, men derimod et Lazio-hold med et helt andet udtryk.
– Det kan ikke ske igen. Vi kommer til at være under stort pres. Jeg håber, at vi kan stå imod presset – især i de første 15-20 minutter. Det er klassisk, at de vil ud at angribe og lukke kampen hurtigt.
– Vi skal stå imod det stormløb, der ofte kommer i de store kampe. Vi skal være kløgtige i vores presspil. Det var vi gode til i Herning, siger Sviatchenko.
Efter ydmygelsen mod FCM rejste Lazio sig ved at vinde 4-0 over både Cremonese, Spezia og Fiorentina i Serie A. Siden er det også blevet til sejr over Atalanta og uafgjort mod Udinese.
– Lazio er jo et enormt stærkt hold, og det viser den nuværende stime også. De vinder mange kampe og scorer generelt rigtigt mange mål.
– Jeg tror, at det var en enlig svale for dem. Det viser deres styrke, at de er så konsekvente for tiden, vurderer Sviatchenko.
Ingen mål er scoret mod Sarris tropper i den seneste håndfuld ligakampe, hvor holdet pludselig har fået godt styr på defensiven.
Siden Sviatchenkos mål har kun én anden spiller scoret mod Lazio, nemlig William Bøving. Den danske Sturm Graz-angriber scorede begge mål i 2-2-kampen i Europa League mod Lazio for to uger siden.
FCM er midt i en stime, der gør hele holdet mere selvsikkert før Lazio-kampen.
– Vi er nu ubesejret i ti kampe. Vi tror på, at vi er svære at slå. Enten vinder vi, eller også taber vi i hvert fald ikke. Det er vigtigt for at opnå succes, konstaterer Sviatchenko.
FCM's kamp mod Lazio fløjtes i gang torsdag klokken 18.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW