Sviatchenko advarer: Det kan ikke ske igen

FC Midtjylland har stor tro på at skabe endnu et resultat mod Lazio, siger FCM-anfører Erik Sviatchenko.



Lazio-træner Maurizio Sarri tilbød at trække sig, hvis han blev vurderet til at være årsag til 1-5-afklapsningen mod FC Midtjylland for seks uger siden.

Siden ydmygelsen i Europa League har Lazio ikke tabt, og italienerne har tilmed holdt buret rent i seks ud af syv kampe.

Nu skal Lazio så igen op imod FCM, som torsdag aften er på besøg i Rom i den næstsidste gruppekamp.

Erik Sviatchenko scorede selv det sidste FCM-mål til 5-1 på et hovedstød og vil for evigt huske den kamp.

– Det var en magisk aften. At vinde over et italiensk hold og score fem mål giver genlyd udadtil og skaber respekt for vores hold.

– Vi spillede en af de kampe, man spiller sjældent. Alt gik op i en højere enhed, og de var der ikke mentalt og fysisk. Vi scorede målene på de rigtige tidspunkter. Det gik fuldstændig galt for dem, siger han.

FCM-anføreren forventer ikke en gentagelse på Stadio Olimpico, men derimod et Lazio-hold med et helt andet udtryk.

– Det kan ikke ske igen. Vi kommer til at være under stort pres. Jeg håber, at vi kan stå imod presset – især i de første 15-20 minutter. Det er klassisk, at de vil ud at angribe og lukke kampen hurtigt.

– Vi skal stå imod det stormløb, der ofte kommer i de store kampe. Vi skal være kløgtige i vores presspil. Det var vi gode til i Herning, siger Sviatchenko.

Efter ydmygelsen mod FCM rejste Lazio sig ved at vinde 4-0 over både Cremonese, Spezia og Fiorentina i Serie A. Siden er det også blevet til sejr over Atalanta og uafgjort mod Udinese.

– Lazio er jo et enormt stærkt hold, og det viser den nuværende stime også. De vinder mange kampe og scorer generelt rigtigt mange mål.

– Jeg tror, at det var en enlig svale for dem. Det viser deres styrke, at de er så konsekvente for tiden, vurderer Sviatchenko.

Ingen mål er scoret mod Sarris tropper i den seneste håndfuld ligakampe, hvor holdet pludselig har fået godt styr på defensiven.

Siden Sviatchenkos mål har kun én anden spiller scoret mod Lazio, nemlig William Bøving. Den danske Sturm Graz-angriber scorede begge mål i 2-2-kampen i Europa League mod Lazio for to uger siden.

FCM er midt i en stime, der gør hele holdet mere selvsikkert før Lazio-kampen.

– Vi er nu ubesejret i ti kampe. Vi tror på, at vi er svære at slå. Enten vinder vi, eller også taber vi i hvert fald ikke. Det er vigtigt for at opnå succes, konstaterer Sviatchenko.

FCM's kamp mod Lazio fløjtes i gang torsdag klokken 18.45.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Viborg FF – Brøndby IF

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok