Sviatchenko advarer: Det kan ikke ske igen

FC Midtjylland har stor tro på at skabe endnu et resultat mod Lazio, siger FCM-anfører Erik Sviatchenko.



Lazio-træner Maurizio Sarri tilbød at trække sig, hvis han blev vurderet til at være årsag til 1-5-afklapsningen mod FC Midtjylland for seks uger siden.

Siden ydmygelsen i Europa League har Lazio ikke tabt, og italienerne har tilmed holdt buret rent i seks ud af syv kampe.

Nu skal Lazio så igen op imod FCM, som torsdag aften er på besøg i Rom i den næstsidste gruppekamp.

Erik Sviatchenko scorede selv det sidste FCM-mål til 5-1 på et hovedstød og vil for evigt huske den kamp.

– Det var en magisk aften. At vinde over et italiensk hold og score fem mål giver genlyd udadtil og skaber respekt for vores hold.

– Vi spillede en af de kampe, man spiller sjældent. Alt gik op i en højere enhed, og de var der ikke mentalt og fysisk. Vi scorede målene på de rigtige tidspunkter. Det gik fuldstændig galt for dem, siger han.

FCM-anføreren forventer ikke en gentagelse på Stadio Olimpico, men derimod et Lazio-hold med et helt andet udtryk.

– Det kan ikke ske igen. Vi kommer til at være under stort pres. Jeg håber, at vi kan stå imod presset – især i de første 15-20 minutter. Det er klassisk, at de vil ud at angribe og lukke kampen hurtigt.

– Vi skal stå imod det stormløb, der ofte kommer i de store kampe. Vi skal være kløgtige i vores presspil. Det var vi gode til i Herning, siger Sviatchenko.

Efter ydmygelsen mod FCM rejste Lazio sig ved at vinde 4-0 over både Cremonese, Spezia og Fiorentina i Serie A. Siden er det også blevet til sejr over Atalanta og uafgjort mod Udinese.

– Lazio er jo et enormt stærkt hold, og det viser den nuværende stime også. De vinder mange kampe og scorer generelt rigtigt mange mål.

– Jeg tror, at det var en enlig svale for dem. Det viser deres styrke, at de er så konsekvente for tiden, vurderer Sviatchenko.

Ingen mål er scoret mod Sarris tropper i den seneste håndfuld ligakampe, hvor holdet pludselig har fået godt styr på defensiven.

Siden Sviatchenkos mål har kun én anden spiller scoret mod Lazio, nemlig William Bøving. Den danske Sturm Graz-angriber scorede begge mål i 2-2-kampen i Europa League mod Lazio for to uger siden.

FCM er midt i en stime, der gør hele holdet mere selvsikkert før Lazio-kampen.

– Vi er nu ubesejret i ti kampe. Vi tror på, at vi er svære at slå. Enten vinder vi, eller også taber vi i hvert fald ikke. Det er vigtigt for at opnå succes, konstaterer Sviatchenko.

FCM's kamp mod Lazio fløjtes i gang torsdag klokken 18.45.

/ritzau/





Afviser millionbud fra Brøndby

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Bach Bak i svime over Uhre

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Raser over Rasmus Højlund-episode

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Går langt ned i løn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mareridt for FC Augsburg

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg