Sviatchenko advarer: Det kan ikke ske igen

FC Midtjylland har stor tro på at skabe endnu et resultat mod Lazio, siger FCM-anfører Erik Sviatchenko.



Lazio-træner Maurizio Sarri tilbød at trække sig, hvis han blev vurderet til at være årsag til 1-5-afklapsningen mod FC Midtjylland for seks uger siden.

Siden ydmygelsen i Europa League har Lazio ikke tabt, og italienerne har tilmed holdt buret rent i seks ud af syv kampe.

Nu skal Lazio så igen op imod FCM, som torsdag aften er på besøg i Rom i den næstsidste gruppekamp.

Erik Sviatchenko scorede selv det sidste FCM-mål til 5-1 på et hovedstød og vil for evigt huske den kamp.

– Det var en magisk aften. At vinde over et italiensk hold og score fem mål giver genlyd udadtil og skaber respekt for vores hold.

– Vi spillede en af de kampe, man spiller sjældent. Alt gik op i en højere enhed, og de var der ikke mentalt og fysisk. Vi scorede målene på de rigtige tidspunkter. Det gik fuldstændig galt for dem, siger han.

FCM-anføreren forventer ikke en gentagelse på Stadio Olimpico, men derimod et Lazio-hold med et helt andet udtryk.

– Det kan ikke ske igen. Vi kommer til at være under stort pres. Jeg håber, at vi kan stå imod presset – især i de første 15-20 minutter. Det er klassisk, at de vil ud at angribe og lukke kampen hurtigt.

– Vi skal stå imod det stormløb, der ofte kommer i de store kampe. Vi skal være kløgtige i vores presspil. Det var vi gode til i Herning, siger Sviatchenko.

Efter ydmygelsen mod FCM rejste Lazio sig ved at vinde 4-0 over både Cremonese, Spezia og Fiorentina i Serie A. Siden er det også blevet til sejr over Atalanta og uafgjort mod Udinese.

– Lazio er jo et enormt stærkt hold, og det viser den nuværende stime også. De vinder mange kampe og scorer generelt rigtigt mange mål.

– Jeg tror, at det var en enlig svale for dem. Det viser deres styrke, at de er så konsekvente for tiden, vurderer Sviatchenko.

Ingen mål er scoret mod Sarris tropper i den seneste håndfuld ligakampe, hvor holdet pludselig har fået godt styr på defensiven.

Siden Sviatchenkos mål har kun én anden spiller scoret mod Lazio, nemlig William Bøving. Den danske Sturm Graz-angriber scorede begge mål i 2-2-kampen i Europa League mod Lazio for to uger siden.

FCM er midt i en stime, der gør hele holdet mere selvsikkert før Lazio-kampen.

– Vi er nu ubesejret i ti kampe. Vi tror på, at vi er svære at slå. Enten vinder vi, eller også taber vi i hvert fald ikke. Det er vigtigt for at opnå succes, konstaterer Sviatchenko.

FCM's kamp mod Lazio fløjtes i gang torsdag klokken 18.45.

/ritzau/





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Arsenal – Burnley



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

OB – Vejle Boldklub

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal