FC Midtjylland har mandag deres nye cheftræner Albert Capellas med, når de gæster Brøndby. Forinden har haft et par dage på træningsbanen med spillerne i det midtjyske, og det har været nogle intense og lærerige af slagsen.
Det fortæller klubbens anfører Erik Sviatchenko på FCM’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at der ikke er tvivl om, hvilken retning, catalaneren vil have holdet i.
– Vi skal spille med power, dynamik og genpres. Jeg synes, Albert Capellas har formidlet rigtig godt, at det er den spillestil, han søger. Vi skal være sindssygt aggressive, men på samme tid formå at være endnu dygtigere på bolden, siger han og fortsætter:
– Det handler ikke om at have 80 procent boldbesiddelse, men det handler om være effektive. Han snakker meget om effektivitet og struktur i holdet, og det er noget, vi skal blive bedre til, lyder det fra Sviatchenko.
Hvorvidt det bliver muligt at se noget af det aftryk, som Capellas kommer med, så er det ikke lige til at give et klart svar på.
– Det er svært at sige. Jeg kan sige, at vi allerede nu træner benhårdt på at få det udtryk. Men der er mange ting, der skal gå hånd i hånd, for at man allerede kan se det mandag. Træningerne har været intense, og man er ikke i tvivl om, hvad Albert Capellas gerne vil. Det er med til at åbne vores hjerner og væres indlæringskurve på ny, siger Sviatchenko.
Han peger desuden på, at den nye træner er en, som studerer fodboldspillet, og at han meget gerne vil give det videre til spillerne, så de kan blive kløgtigere og smartere.
I forhold til sin egen rolle er det dog tydeligt, hvad hans rolle er.
– Det handler for mig om at snakke med truppen og høre, hvad de tænker. Alle køber ind på idéen og den retning, vi går i. Jeg har gjort mit for at lære ham at kende de første dage, og jeg har budt mig til i forhold til at give ham et indblik i, hvor vi står henne som trup, så han har kunne blive klædt bedst muligt på, siger han og bemærker, at det også er nyt for ham med en udenlandsk træner i FCM.
FC Midtjyllands kamp mod Brøndby spilles mandag klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
