FC Midtjylland har mandag deres nye cheftræner Albert Capellas med, når de gæster Brøndby. Forinden har haft et par dage på træningsbanen med spillerne i det midtjyske, og det har været nogle intense og lærerige af slagsen.
Det fortæller klubbens anfører Erik Sviatchenko på FCM’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at der ikke er tvivl om, hvilken retning, catalaneren vil have holdet i.
– Vi skal spille med power, dynamik og genpres. Jeg synes, Albert Capellas har formidlet rigtig godt, at det er den spillestil, han søger. Vi skal være sindssygt aggressive, men på samme tid formå at være endnu dygtigere på bolden, siger han og fortsætter:
– Det handler ikke om at have 80 procent boldbesiddelse, men det handler om være effektive. Han snakker meget om effektivitet og struktur i holdet, og det er noget, vi skal blive bedre til, lyder det fra Sviatchenko.
Hvorvidt det bliver muligt at se noget af det aftryk, som Capellas kommer med, så er det ikke lige til at give et klart svar på.
– Det er svært at sige. Jeg kan sige, at vi allerede nu træner benhårdt på at få det udtryk. Men der er mange ting, der skal gå hånd i hånd, for at man allerede kan se det mandag. Træningerne har været intense, og man er ikke i tvivl om, hvad Albert Capellas gerne vil. Det er med til at åbne vores hjerner og væres indlæringskurve på ny, siger Sviatchenko.
Han peger desuden på, at den nye træner er en, som studerer fodboldspillet, og at han meget gerne vil give det videre til spillerne, så de kan blive kløgtigere og smartere.
I forhold til sin egen rolle er det dog tydeligt, hvad hans rolle er.
– Det handler for mig om at snakke med truppen og høre, hvad de tænker. Alle køber ind på idéen og den retning, vi går i. Jeg har gjort mit for at lære ham at kende de første dage, og jeg har budt mig til i forhold til at give ham et indblik i, hvor vi står henne som trup, så han har kunne blive klædt bedst muligt på, siger han og bemærker, at det også er nyt for ham med en udenlandsk træner i FCM.
FC Midtjyllands kamp mod Brøndby spilles mandag klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
LIVE: FC København er videre i Conference League
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
AVIS
De vil have Jelert
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Her kan du se FC København mod FC Polissya
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
Revser FC København: ‘Arrogant’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
