FCM-anfører: Denne stil vil Capellas have

Det handler ikke om 80 procents boldbesiddelse under Capellas, påpeger Sviatchenko.



FC Midtjylland har mandag deres nye cheftræner Albert Capellas med, når de gæster Brøndby. Forinden har haft et par dage på træningsbanen med spillerne i det midtjyske, og det har været nogle intense og lærerige af slagsen.

Det fortæller klubbens anfører Erik Sviatchenko på FCM’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at der ikke er tvivl om, hvilken retning, catalaneren vil have holdet i.

– Vi skal spille med power, dynamik og genpres. Jeg synes, Albert Capellas har formidlet rigtig godt, at det er den spillestil, han søger. Vi skal være sindssygt aggressive, men på samme tid formå at være endnu dygtigere på bolden, siger han og fortsætter:

– Det handler ikke om at have 80 procent boldbesiddelse, men det handler om være effektive. Han snakker meget om effektivitet og struktur i holdet, og det er noget, vi skal blive bedre til, lyder det fra Sviatchenko.

Hvorvidt det bliver muligt at se noget af det aftryk, som Capellas kommer med, så er det ikke lige til at give et klart svar på.

– Det er svært at sige. Jeg kan sige, at vi allerede nu træner benhårdt på at få det udtryk. Men der er mange ting, der skal gå hånd i hånd, for at man allerede kan se det mandag. Træningerne har været intense, og man er ikke i tvivl om, hvad Albert Capellas gerne vil. Det er med til at åbne vores hjerner og væres indlæringskurve på ny, siger Sviatchenko.

Han peger desuden på, at den nye træner er en, som studerer fodboldspillet, og at han meget gerne vil give det videre til spillerne, så de kan blive kløgtigere og smartere.

I forhold til sin egen rolle er det dog tydeligt, hvad hans rolle er.

– Det handler for mig om at snakke med truppen og høre, hvad de tænker. Alle køber ind på idéen og den retning, vi går i. Jeg har gjort mit for at lære ham at kende de første dage, og jeg har budt mig til i forhold til at give ham et indblik i, hvor vi står henne som trup, så han har kunne blive klædt bedst muligt på, siger han og bemærker, at det også er nyt for ham med en udenlandsk træner i FCM.

FC Midtjyllands kamp mod Brøndby spilles mandag klokken 19. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe

Inter skuffer stort mod Torino

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

AGF – FC Midtjylland

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning