FC Midtjyllands anfører, Erik Sviatchenko, er fortrøstningsfuld, selv om midtjyderne sparkede Europa League-gruppespillet i gang med et pointtab mod bulgarske Ludogorets.
Forsvarsspilleren hæftede sig nemlig ved de positive aspekter i torsdagens 1-1-opgør.
– Præstationen i sig selv var et pejlemærke om, at vi er kommet langt i forhold til at spille kampe i Europa. Vi ser stærke ud, og vi skal vinde de her kampe, men det kommer.
– Jeg synes, at det var en god europæisk præstation, ud over at det skulle have været en sejr. Det næstbedste er uafgjort, og på hjemmebane skal vi i hvert fald ikke tabe vores kampe, siger Sviatchenko.
FCM var på forhånd spået fine chancer mod de bulgarske gæster, og midtjyderne dominerede store dele af opgøret hjemme på MCH Arena.
Cheftræner Bo Henriksen er kendt for at få sit mandskab til at spille med power og attitude, og den del af spillet var han tilfreds med torsdag aften.
– Det er meget tydeligt for enhver, at vi gjorde det rigtig fint, og vi havde et fantastisk udtryk. Vi burde også vinde den her fodboldkamp uden problemer.
– Hvis vi havde været heldige med at få et kryds, så ville jeg måske have været irriteret og frustreret, men vi var voldsomt uheldige med ikke at vinde denne fodboldkamp.
– Alt andet end vores udtryk og performance er jo bare indicier og alt muligt andet, så det kan vi ikke bruge til noget, siger træneren.
29-årige Sviatchenko tilskriver ikke det ene point den store betydning for gruppespillets videre forløb, men han mener, at flere præstationer som den mod Ludogorets kan være med til at sende holdet i knockoutfasen.
– Ambitionen er, at vi skal repræsentere FC Midtjylland på den bedste vis, og det synes jeg, vi gjorde.
– Det næste er at gå videre på dansk fodbolds vegne, og vi ved, at det er sådan nogle præstationer, som gør, at vi kan det.
I næste spillerunde skal FCM en tur til Portugal og møde S.C. Braga, som tabte 1-2 til Røde Stjerne.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
RØVEN I KLASKEHØJDE
