Super FCM-nyt: Stor profil er i fremgang

I de seneste seks superligakampe for FC Midtjylland har Erik Sviatchenko kun spillet lidt over 50 minutter.



Erik Sviatchenko har haft nogle svære uger med en skade og på det seneste en plads på bænken i FC Midtjylland.

Men FCM-anføreren er på vej tilbage og føler sig klar til mandagens kamp hjemme mod AaB i Superligaens mesterskabsspil.

– Nu handler det for mig om at bygge på. At få et indhop mod Randers var første skridt, og nu har vi heldigvis haft en god uge med fin tid frem mod mandagens kamp, hvor jeg har kunnet træne.

– Forhåbentligt står jeg i en endnu bedre udgave, men tiden må vise, hvor stor fremgangen er, siger Sviatchenko til klubbens hjemmeside.

Sviatchenko blev skiftet ind efter 85 minutter i onsdagens sejr på 3-1 ude over Randers FC. Han kom ind ved stillingen 3-0.

– Det var en dejlig følelse at være tilbage i kamp. Vi havde snakket om, at hvis kampen var til det, var det en mulighed, at jeg lige kunne komme ind og mærke banen igen.

– Så var det ikke så afgørende, om det var 10 eller 30 minutter. Men det føltes godt, og prikken over i’et var selvfølgelig at fejre en god sejr med fansene efter kampen, forklarer Sviatchenko.

Med sejren over Randers halede FCM tre point ind på FC København, som på Superligaens førsteplads nu har et forspring på seks point ned til midtjyderne.

– Vi kommer til at kæmpe til det allersidste og skal jagte muligheden, selv om det bliver svært.

– Hvis man ikke tør drømme om det umulige, kommer man heller ikke til at opnå det, så vi bliver ved med at klø på, understreger Sviatchenko.

Han ser frem til kampen mod AaB, der kommer med friske sejre over Brøndby og Randers.

– AaB er godt kørende, så der er ingen tvivl om, at vi skal levere en stærk indsats.

– Jeg håber, vi kan lykkes med at skabe mange chancer som mod Randers og gøre det til en seværdig kamp på vores præmisser, siger Sviatchenko.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Paulinho tager hjem til Brasilien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slipper for stjerne

På blokken til stort landstrænerjob

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

I dag er det sidste chance for FC København

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Sønderjyske – FC Midtjylland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige