FCM overtager førstepladsen: Vi har lært af historien

FC Midtjylland er modnet, og det er ifølge anfører Erik Sviatchenko nøglen til holdets succes i Superligaen.



FC Midtjylland er blevet et mere modent hold.

Det mener i hvert fald holdets anfører, Erik Sviatchenko. Han sagde efter midtjydernes 2-1-sejr over AGF i Aarhus, at nøglen til holdets succes i Superligaen i høj grad skyldes modenhed.

Succesen kommer i takt med, at holdet også spiller europæisk som det eneste danske hold. Det betyder, at FCM spiller markant flere kampe end de andre superligamandskaber i et sammenpresset efterårskampprogram.

Indtil videre har det dog ikke betydet det store for det forsvarende mesterhold, der efter ni spillerunder og søndagens sejr indtager førstepladsen i landets bedste række. Det er Sviatchenko glad for.

– Jeg tror bare, at vi er blevet modnet over lang tid. Vi står her i en fantastisk forfatning og med en god trup, selv om vi har skiftet meget ud.

– Det var vigtigt at se, at når nye spillere kom ind, så gjorde de det godt. Det er jeg glad for, at vi så mod AGF, siger FCM-anføreren.

Sidst holdet skulle forsøge at orkestrere Superligaen sammen med en europæisk turnering var tilbage i 2015. Den oplevelse har man lært af på heden, mener han.

– Vi har jo ikke spillet i Champions League før, men vi har spillet i Europa League. Dengang spillede vi mange kampe i Superligaen uden at få point.

– Vi har lært af historien, og vi vil vinde ligaen. Det er førsteprioritet, og det var dejligt at se, at vi også lykkedes med at vinde en grim kamp her mod AGF, konstaterer Sviatchenko.

Mange FCM’ere var dog ikke en del af holdet i 2015 som Sviatchenko, og derfor føler træner Brian Priske ikke, at klubbens tidligere erfaringer har den store betydning.

– Det er første gang, jeg står i det. Det er første gang, at mange af spillerne står i det.

– At mange vil kigge fem år tilbage og sammenligne det her hold, med det der spillede Europa League dengang, er fair. Det vil jeg dog ikke.

– Jeg har gjort mig nogle erfaringer, som jeg har følt ville være de rigtige. Det er lykkedes, og derfor er jeg godt tilfreds, lyder det fra mestertræneren.

Næste opgave for FCM er på onsdag i Amsterdam mod Ajax, hvor holdet skal jagte det første Champions League-point i klubbens historie.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Kap Verde – Saudi-Arabien

Senegal – Irak

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Curaçao – Elfenbenskysten

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Her er Brasiliens vej til VM-finalen